% 0 APR (Yıllık Maliyet Oranı) Ne Anlama Geliyor?

834
0
0-APR-Yıllık-Maliyet-Oranı-Ne-Anlama-Geliyor

Eğer büyük bir satın alma işlemi yapıyorsanız veya borç ödüyorsanız, % 0 APR’lik kredi kartı sizin için uygun olabilir. 0% APR teklifinin farklı türleri hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin. Başka bir kredi kartı almayacak olsanız bile, % 0’lık bir promosyon için yeni kredi kartı teklifleri keşfetmek inanılmaz heyecan verici olabilir.

Sonuçta, bu, belirli bir süre için faiz ödemek zorunda olmadığınız anlamına gelebilir. Fakat % 0 tanıtım APR’sinden yararlanmak sizin için doğru karar demek midir? % 0 tanıtım APR’li kredi kartına başvurmak için acele etmeden önce, teklifin nasıl işlediğini ve kartı nasıl kullanmayı planladığınızı anladığınızdan emin olun.

% 0 APR Teklif Türleri

Bir satın alma APR’si veya yıllık maliyet oranı, kredi kartı borcunuzu devrediyorsanız, satın alımlarınıza uygulanan faiz oranıdır. Bir kredi kartı teklifi, APR noktasında % 0’lık bir faize sahip olabilir, ancak aynı oran hem bakiye transferi hem de satın alma işlemleri için geçerli olmayabilir.

Düşündüğünüz kartın özelliklerini öğrenmek için, kredi kartı sözleşmesinde belirtilen şartları ve hükümleri ve tablo biçiminde listelenen kredi kartının maliyetlerinin bir özetini kontrol edin.

% 0 APR teklifinin bir türü satın alımlar içindir. % 0 tanıtım dönemi satın alma APR’si, alışverişlerinizden bankanızın belirlediği belirli bir süre için faiz alınmayacağı anlamına gelir. Bu tekliften yararlanabilmek için, borcunuz üzerinden en azından asgari ödeme yapmanız gerekecektir.

Örneğin, 12 ay boyunca geçerli bir teklif alırsanız, kartınızın ilk yılı boyunca yaptığınız harcamalar için 12 ay boyunca faiz ödemezsiniz. Ancak, bu teklifin koşulu, bakiyenizi promosyon ​​dönemi sonuna kadar tam olarak ödemenize bağlı olabilir.

% 0 APR teklifinin başka bir türü de bakiye transferi içindir. Bakiye transferlerinde % 0’lık tanıtım APR’si teklifi, başka bir kredi kartından aktardığınız bakiyeye faiz ödememeniz anlamına gelir. Bu tür bir teklif ayrıca geçici promosyon dönemi içerir.

%0 APR Gerçekçi Bir Teklif mi?

Bir kartın % 0 yıllık maliyet oranı teklifi sunup sunmadığını anlamak için, şartları incelemeniz gerekir. Bir kart % 0 tanıtım faizi sunsa bile, bazı şeylere yine de faiz ödemek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin, % 0 tanıtım faiz oranı yalnızca bakiye havalelerini kapsıyorsa, bakiyenizi vadeye kadar her ay tam olarak ödemezseniz, kartınızdaki yeni harcamalar için bir faiz tahsil edilebilir.

Kampanya dönemi sona erdikten sonra, bakiyeniz ve yeni harcamalarınız normal faiz oranına tabi tutulacaktır. Bu, tanıtım dönemi boyunca ödeme yapmazsanız, bakiyenizi transfer etmedeki tasarrufları engelleyebilir.

Ayrıca, ödemelerinizi geç yapmanız veya kredi limitinizi aşmanız durumunda uygulanan, APR cezalarını da kontrol etmeniz gerekir. Ceza APR’leri normal APR’den önemli ölçüde yüksek olabilir. Bir ceza faizi % 29,99’a kadar çıkabilir.

Ceza faizini ödemenin yanı sıra, geç ödeme yapmak, tanıtım amaçlı APR teklifinizi kaybetmenize neden olabilir. Ayrıca, geç bir ödemenin kredi puanınıza da zarar verebileceğini unutmayın.

% 0 Faizli Kredi Kartına Ne Zaman Başvurmak İyidir?

Tanıtım teklifini korumak için minimum ödemeleri yapabilirseniz, % 0 faizli bir kampanya kredi kartı almanızın yararlı olabileceği birkaç durum vardır.

Yüksek Faizli Kredi Kartı Borcunu Ödemek İstediğinizde

Yüksek faizli borçları ödemek zor olabilir, ancak % 0 faizli bir kredi kartı ile bakiye transferi yapmak yükü azaltmanıza yardımcı olabilir. Bunu yapmak, kampanya ​​döneminde ideal olarak borcunuzu en kısa sürede ödemeye odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Bazı kartların belirli bir hesap açma süresi içinde bakiye transferi talep etmenizi gerektireceğini unutmayın; bu durumda bu tarz şartların olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca unutmamalısınız ki bakiye transferleri genellikle ücrete tabidir.

Büyük Bir Satın Alım Yapmanız Gerektiğinde

İster tatil için, ister büyük bir elektronik cihaz için tasarruf yapıyor olun, isterseniz beklenmedik bir acil durumdan etkilendiğinizde, % 0’lık satın alma APR’si olan bir kredi kartı kullanışlı bir araç olabilir.

Bu kredi kartını kullanmak, bir kerede büyük miktarda ödeme yapmanın yükünü hafifletebilir. Ayrıca, faiz ödemek zorunda kalabileceğiniz kişisel bir kredi almaktan kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Bunun yerine, ödemelerinizi tanıtım dönemi boyunca herhangi bir faiz ödemek zorunda kalmadan halledebilirsiniz.

Ancak, bu seçenek yalnızca tanıtım teklifinin sona ermesinden önce bakiyenizi ödediğinizde yararınıza olacaktır. Aksi takdirde, kalan bakiye için faiz ödemeye başlamak zorunda kalacaksınız demektir. Bundan kaçınmak için tanıtım teklifi bitmeden önce borcunuzu ödemek için bir plan yapın.

Yeni bir kredi kartı başvurusunda bulunurken reddedilme ihtimalinizin olduğunu unutmayın. Ayrıca, bir kredi kartına başvurursanız, kredi raporlarınızla ilgili bir sorgulama olacaktır. Kısa bir süre içinde bunların çok fazla olması kredi notlarınızın düşmesine neden olabilir.

% 0 kampanya faizli kredi kartı tekliflerini göz önünde bulundururken, uygulamadan önce şartları ve hükümleri dikkatlice inceleyin. Kampanya döneminin ne olduğunu ve ne tür bir teklif aradığınızı anlamalısınız. % 0 faiz teklifi, borcu yönetmenize yardımcı olmak için mükemmel bir araç olabilir, ancak tasarruf sağlamak için kartı sorumlu bir şekilde kullanmanızı gerektirir.

Önceki İçerikKredi Kartlarındaki Ortalama APR Nedir?
Sonraki İçerikKredi Limiti Nedir?