20.000 TL Tüketici Kredisi En Uygun Hangi Bankadan Alınır?

533
0

Yeni çıkan hobiler, istekler ve zevkler gibi durumlardan dolayı artan ihtiyaçların karşılanması için, gelirin giderleri karşılayamadığı durumlarda ve tatil, evlilik, gezi, okul masrafları, çocuk, ev eşyası almak gibi çıkan artı masraflar birtakım paralar gerektirir. Bu gibi ihtiyaçların karşılanması için farklı çözümler üretilir. Eskiden eşten, dosttan, akrabadan karşılanan bu ihtiyaçlar için artık ilk sırayı bankalar almıştır.

20.000 TL Tüketici Kredisi En Uygun Hangi Bankadan Alınır?
20.000 TL Tüketici Kredisi En Uygun Hangi Bankadan Alınır?

Bankacılık sektörünün gelişimi ile bankalar, insanların ihtiyaçlarını karşılayan en iyi kurumların başında gelmektedirler. Bankalar, insanların bu ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli girişimlere girerler ve bu sayede hem ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşılarlar, hem de kendi gelirlerini arttırırlar. Bu durum, bankaların mevduat toplayarak bunları ihtiyaç sahiplerine dağıtması ile gerçekleşir. İnsanların ihtiyaçları karşılığında bankalardan nakit hizmet alması kredi anlamına gelmektedir. Çeşitli adlar altında krediler vardır ama her birinin temelinde yatan sebep ihtiyaçtır. Bu yüzden ihtiyaç kredisi geniş anlamda incelenebilir. Bankalar bu kredileri çeşitli türler altında adlandırmışlardır. Taşıt kredisi, konut kredisi ve bunların dışında kalan diğer kredi çeşitlerine de ihtiyaç kredisi adı verilmiştir.

Tüketici Kredisi Nedir?

Tüketici kredisi, insanların düşük tutarlı ihtiyaçları için ve kısa vadelerde aldıkları kredilere verilen addır. Bu kredilerde herhangi bir ticari amaç mevcut değildir. Bankalarda vade olarak en fazla 3 yıl için kullanılır. Bu vadeden daha fazla vadelerde tüketici kredisi kullanmak zordur. Tüketici kredisi, eve mobilya almak, okul masrafları, araba masrafları, acil ihtiyaçlar gibi beklenmedik anlarda çıkan ihtiyaçlar için sorunlarda kullanılır.

Tüketici Kredisi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Tüketici kredisi için istenilen belgeler arasında, ülkemizde tüm resmi işlemlerde olduğu gibi tüketici başvurusu sırasında da, üzerinde TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanı olması gerekir. Bununla birlikte, kişinin kredi kullanmak istediği bankada kaydı varsa bankalar genellikle adres belgesine ihtiyaç duymuyor. Ancak, bankada kaydı yoksa ikamet belgesi ya da kredi kullanacak kişinin adına düzenlenmiş son 3 aya ait adresini gösterir herhangi bir fatura istenmektedir. Ayrıca, kredi kullanacak kişinin gelir belgesine ihtiyaç vardır. Özel sektör çalışanı veya memurlar maaş aldıkları bankadan kredi kullanacaklarsa, gelir belgesi vermelerine gerek yoktur. Ancak, başka bir bankadan kullanacaklarsa, son aya ait maaş bordrolarını bankaya vermeleri gerekmektedir.

Özel sektör çalışanlarının ayrıca şirket imza sirkülerini de bankaya vermeleri gerekmektedir. Emekli olanlar, maaş aldıkları bankaya herhangi bir gelir belgesi vermelerine gerek yoktur. Başka bir bankaya başvuru yapacaklarsa E-devlet üzerinden alacakları emekli maaş belgesini ibraz etmeleri gerekmektedir. Serbest meslek sahipleri ve şirket ortakları, güncel vergi levhası, şirketin bilanço ve gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi, oda sicil kayıt belgesi gibi belgeleri bankaya vermeleri gerekmektedir. Bazı bankalarda şirket levhasında az da olsa bir kar gözükmesi şartı aramaktadır. Çiftçiler, müstahsil makbuzları, çiftçilik belgesi, arazi tapu fotokopileri gibi belgeleri bankaya vermeleri gerekmektedir. Kira geliri olanların da kira alacakları bankaya yatıyorsa banka hesap dökümü yeterlidir.

20.000 TL Tüketici Kredisi En Uygun Hangi Bankadan Alınır?

Tüketici kredisi başvurusu yapmadan önce, bankaların kredi faiz oranları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bankalar farklı dönemlerde farklı kredi türlerinde kampanyalar düzenliyorlar. Burada önemli olan bankaların stratejileridir. Sürekli kampanya yapan bankalar olduğu gibi devlet bankaları da uygun faiz oranları ile krediler için çeşitli kampanyalar düzenlemektedirler. Bu nedenle, kredi almadan önce en uygun tüketici kredisi veren bankalar araştırılmalıdır. Bunun için bazı kriterler vardır.

 • Aylık ödeme miktarı
 • Toplam geri ödeme miktarı
 • Kredi faiz oranı
 • Vade sayısı
 • Dosya ve sigorta masrafı gibi kriterlere dikkat etmek gerekir.

İnternet üzerinden yapılan karşılaştırmalara göre en uygun faiz oranı ve toplam geri ödeme miktarı ile en uygun tüketici kredisi veren banka Halkbank olmaktadır. 20.000 TL kredi için 24 ay vade ile 1,35 faiz oranı uygulanarak aylık 1.012 TL ödeme ile 24.398,87 TL geri ödeme yapılmaktadır.

Halkbank Tüketici Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Halkbank tüketici kredisi başvurusu yapmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • Kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.
 • Ayrıca gelir belgesi gerekmektedir.
 • Krediyi kullanmak için önce kullanmak istenen tutar belirlenir ve bütçeye en uygun taksit tutarı ve taksit sayısı belirlenir.
 • Başvuru evrakındaki bilgiler eksiksiz doldurulur ve bankanın talep ettiği belgeler eksiksiz olarak hazırlanır.
 • Başvuru sırasında, nüfus cüzdanı, ikamet belgesi veya isme düzenlenmiş bir fatura ve gelir belgesi gereklidir.
 • Gelir belgesi olarak, memurlar için maaş bordrosu, özel sektör çalışanları için maaş bordrosu ve imza sirküleri, emekliler için emekli aylık dökümü gibi belgelere ihtiyaç vardır.
 • Şirket ortakları için, vergi levhası, bilanço, gelir tablosu, imza sirküleri ve oda kayıt belgesi, çiftçiler için çiftçilik belgesi ve arazi tapu belgesi, kira geliri olanlar ise, kontrat ve tapu belgesi gibi belgelere ihtiyaç vardır.
20.000 TL Tüketici Kredisi En Uygun Hangi Bankadan Alınır?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here