2017 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

1814
0

2017 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Ailesinde bakıma muhtaç engelliye bakan kişiye, devlet tarafında her ay düzenli olarak evde bakım maaşı ödenmektedir. Evde bakım maaşı almanın ön koşulu bakıma muhtaç kişinin %50 oranında engelli raporu olması gerektiğidir. Aynı zamanda ağır engellinin yaşadığı aile hanesindeki gelir düzeyi, hanedeki toplam gelirin toplam kişi sayına bölünmesiyle ortaya çıkan tutarın, asgari ücret tutarının 2/3’sinin altında olması gerekir. Aylık gelir hesaplanırken şayet engelli maaş alıyorsa engelli maaş tutarı toplam gelire dahil edilir. Özetlemek gerekirse, eve giren toplam gelir evdeki kişi sayısına bölündüğünde, kişi başına düşen gelir tutarının 847 liradan fazla olmaması gereklidir.

2017 de asgari ücrette artış sağlanarak kişi başına düşen tutar 847 lira olarak belirlenmiştir. Bu sebeple yeni düzenlemeden önceki dönemde bakım maaşı talebi reddedilen kişiler belirlenen yeni tutarı göz önünde bulundurarak şartlarını tekrar değerlendirmeye alarak şartların uyması durumunda Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne tekrardan başvurarak bakım maaşı talebinde bulunabilirler.

Faydalı Konu: Rapor Parası Merkeze Gönderildi Ne Demek?

2017 de Evde Bakım Maaş Tutarı Ne Kadar Oldu?

2017 yılı evde bakım maaşı ücretleri yılın ilk 6 ayı için 952.47 lira, ikinci 6 ayı için 990.57 lira olmuştur.

Evde Bakım Parası Almak İçin Başvurular Nereye Yapılır?

Bakım maaşı alabilmek için öncelikle engellinin bakımını sağlayan kişi engellinin ikamet ettiği il ya da ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapması gerekir. Başvuru sonrasında il müdürlüğünce yapılan detaylı araştırma neticesinde başvuru sonucu 30 gün içinde yazılı olarak bilgi verilir.

Evde Bakım Hizmeti Alanların Bilmesi Gerekenler

Bakım maaşı alanlar maaşı aldıkları sürede haneye giren gelir tutarında değişiklik söz konusu olur ise 30 gün içerisinde mutlaka Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne bilgi vermelidir. Evde bakım maaşı alırken ikamette bir değişiklik olursa ya da engelli vefat ederse yine 15 gün içerisinde muhakkak kuruma bilgi vermelidir. Bakım maaşı her ayın 15 ile 31 tarihleri arasında ödenir.

2017 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here