2018 Tarım Destekleri Ne Zaman Ödenecek?

767
0

Çiftçi ve üreticilere, yapmış oldukları üretimlere göre Devlet tarafından belirli miktarlarda ödemeler yapılmaktadır. 2018 yılında da ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) belgesi olup, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın İl ve İlçe müdürlüklerine başvuru yapanlara yapılacak olan ödemeler ve tarihleri belli olmuştur.

26 Şubatta Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bölgelere göre farklı ürünlere destek ödemeleri verecek. Bakanlığın hangi ürünlere ve hangi illere destek ödemesi yapacağı belli oldu. Tarım desteği verilecek olan illerin ver ürünlerin listesi Bakanlık tarafından yayınlanmıştır.

Çiftçiler Ne Kadar Destek Ödenecek?

Tarım destek ödemeleri kapsamında, zeytinyağı üretimi yapan çiftçiler için 57 milyon TL, hayvancılık destekleme ödemesi kapsamında çiğ süt desteği için 245 milyon TL, büyük baş hayvan desteği için 56 milyon TL ve hayvan hastalıkları tazminatı, aşı desteği için ise 52 milyon TL ödeme yapılacaktır. Bunun yanı sıra “Çatak” sertifikalı tohum kullananlara 90 milyon TL, tarım danışmanı desteği kapsamında 35 milyon TL, kırsal alan kalkınma destekleri kapsamında 65 milyon TL, tarım sigortaları desteği kapsamında ise 200 milyon TL olmak üzere 800 milyon TL ödeme yapılacaktır.

Tarım Desteği Alacak Olan İller ve Ürünler Nelerdir?

Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığı tarafından tarım destek ödemeleri yapılacak olan iller ve ürünlerin listesi yayınlandı. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, ülkede arz açığı bulunan ve stratejik önem e haiz 21 ürün belirlenmiştir. Bu ürünlerin belirlenmesinde, ekim nöbeti, iklim şartları, toprak ve topografya, kısıtlı su gibi veriler göz önüne alınmış ve Kamu, STK ve Üniversitelerin önerileri de alınarak, yapılan toplantı ve telekonferanslar sonucu 2018 yılında desteklenecek olan bu ürünler belirlenmiştir.

2018 Tarım Destekleri Ne Zaman Ödenecek?

Çiftçilere verilecek olan tarım destek ödemelerinin ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı. Geçen sene tarım destekleme ödemeleri mart, nisan aylarında yapılmıştı. Buna göre, geçen yıl Bakanlığın belirlediği tarım destek ödemeleri Ziraat Bankası şubelerinden, TC kimlik numarasının sonu 0 ile bitenlerin 31.03.2017, TC kimlik numarasının sonu 2 ile 4 arasında olanların 07.04.2017 tarihinde yapılmıştır.

TC kimlik numarasının sonu 6 ile 8 arasında bitenlerin ödemeleri ise 14.04.2017 tarihinde yapılmıştı. Bu yıl tarım destek ödemelerinin yine aynı tarihlerde ödeneceği öngörülmektedir. Toplam 800 milyon TL olan ödemelerin hesaplara aktarımı başladı. Ayrıca bunun yanı sıra, hayvan kredisi kullanmak isteyenler için, köye dönüş yapan çiftçilere 300 koyun projesi başvuruları başlamıştır. 2018 Nisan ayından itibaren genç çiftçilere, Genç çiftçi hibesi adı altında 50 bin TL ödenecektir. Ayrıca, büyükbaş hayvancılık desteklemeleri de proje aşamasındadır.

Çiftçilere Yapılacak Olan Ödemeler Ne zaman Yapılacak?

Buğday, pamuk, zeytin, mazot, gübre ve ilaçlama destekleri kapsamında Tarım il ve ilçe müdürlüklerinde ödeme ve başvuru tarihleri askıya çıkarılmıştır. Bu kapsamda ödeme bekleyen çiftçiler, Ziraat Bankası hesaplarını kontrol etmeleri gerekmektedir. 2018 yılı için tarım destekleme ödemeleri için henüz bir tarih verilmemiştir. Ancak, ödemeler yine aynı hesaplara yapılacaktır.

TC Kimlik numarasının sonu 0 ile 2 arasında olanlar ve vergi kimlik numarasının son hanesi 0 ve tek rakam olanlar 23.02.2018 tarihi saat 18.00’dan sonra, TC kimlik numarasının son rakamı 4 ile 6 arasında olanlar ile vergi kimlik numarasının son hanesi 4 ile 6 olanlar 02.03.2018 tarihi saat 18.00’dan sonra başvurularını yapacaklar. TC kimlik numarasının ve vergi kimlik numarasının son hanesi 8 olanlar ise 09.03.2018 tarihi saat 18.00’dan sonra başvurularını yapacaklardır.

2018 Tarım Destekleri Ne Zaman Ödenecek?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here