2018’de Dolar Artar Mı?

1554
0

2018’de Dolar Artar Mı? Artık Amerikan Dolarının düşüşü ya da artışı sadece yatırımcıları değil, herkesi ilgilendirir oldu. Çünkü herhangi bir buhran süreci, olağanüstü hal durumu, dış ilişkilerde anlaşmazlık, komşu ülkelerde Türkiye’yi tehdit eden savaş unsurları gibi pek çok konu doların fiyatını belirleyebiliyor.

2018’de Dolar Artar Mı?

Doların artacağına ilişkin herhangi bir beklentide dolara yatırım yapan yatırımcı piyasada çok fazla Türk Lirası dolaşımına sebep oluyor. Piyasadaki çok fazla olan Türk Lirası da yine enflasyonu tetikleyip dolardaki artışın önünü açıyor.

2016 yılında darbe girişimi ile birlikte 3.15’lere çıkan dolar sular durulduktan sonra normal seyrine dönmeye başladı. Ancak aynı yıl ekim, kasım aylarında Türk lirasına yapılan olumsuz değerlendirmeler ve spekülasyonlar tekrar doların fiyatının 3.30’lara çıkmasına sebep oldu. Hatta 2017 yılı ocak ayında dolar fiyatı 3.94’ü görerek rekor bir artışa imza attı.

Atak Yapılmaz İse Artışa Devam

FED ve Bank of Tokyo’nun 2018 yılı başında doların 3.40 – 3.45’lerde seyredeceği yönünde açıklamaları söz konusu oldu. Bu açıklamalar eylül ayında yapılmıştı. Ancak şuanda Türkiye’nin içinde bulunduğu Amerika ile olan vize krizi kısa bir süre içinde çözüme kavuşmaz ise dolardaki artışın devam edeceği öngörülebilir bir gerçek. Bunun yanında ithalat ve ihracatta yeni düzenlemelerin getirilmesi piyasalardaki durgunluğu tetikleyip doların artış hızını azaltabilir.

İlk Çeyrek İçin 3.75 Tahmini

Aslında duyanların şaşkına döndüğü bu tahmin gerçekleşirse 2018 dolar yılı olacak. JPMorgan’ın 3.75’lik tahmini vize krizinden sonra geldi. Türk Lirası’nın hala istikrarlı bir süreç sergileyemediğini belirten JPMorgan ağırlığın azaltılması konusunda tavsiyelerde bulundu. Türkiye’deki yüksek cari açığın Amerikan dolarına aşırı duyarlılık oluşturduğunu da ekledi.

1.97 Düzeyi Hayal Oldu

Hükümetin seçim politikalarına yönelik yaptığı açıklamaların çoğu 2018 yılında doların 1.97’lerde olacağına yönelikti. Ancak 2018 yılının 4 çeyrek döneminde de tahminler 3’ün üzerinde. Beklentiler referandum döneminde doların ciddi düşüş yaşayacağı yönündeydi. Birçok yatırımcı elindeki dolar stoğunu referandum yapılmadan eritti. Piyasada oluşan dolar fazlası ve referandumda çıkan evet oyları yine de dolar üzerindeki hassasiyeti kaldırmaya yeterli, olmadı.

Kaynak: Ekodurum

2018’de Dolar Artar Mı?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here