50/30/20 Bütçe Kuralı Nedir?

1073
0
50-30-20 Bütçe Kuralı Nedir

50/30/20 bütçe kuralı, ayrıntılı bütçeleme kategorileri içermeyen basit bir bütçe planlamasıdır. Bu kurala göre, vergi sonrası gelirlerinizin % 50’sini ihtiyaçlara, % 30’unu isteklere ve % 20’sini tasarruf ya da borç ödemeye harcarsınız. 50/30/20 bütçe kuralı, harcamalarını ayrıntılı kategorilerde takip etmeye sabrı olmayan kişiler için harika bir araç olabilir.

Bu sistem yalnızca harcamalarınızı üç ana kategoriye ayırmanızı ve bölmenizi gerektirir: ihtiyaçlar, istekler ve tasarruflar veya borçlar. Bu, mali durumunuzu detaylandırmak için harcadığınız zamanı azaltır ve bunun yerine büyük resme odaklanmanıza izin verir.

Her bir kategorinin harcama miktarını bulmak için öncelikle vergi sonrası gelirinizi hesaplamanız gerekir. Bunu yapmak için, maaş bordronuzdaki ücretinizle başlayın ve vergi içermeyen tüm kesintileri geri ekleyin. Bu kalemler sağlık sigortası ve emeklilik primi gibi şeyleri içerebilir.

Vergi sonrası gelirinizi belirledikten sonra, bu tutarın % 50‘sini ihtiyaçlarınız için, gelirinizin % 30‘unu eğlence ve hobi harcamalarınız için ve % 20‘sini de tasarruf etmek ya da borçlarınızı kapatmak için harcayabilirsiniz.

50/30/20 Bütçe Kuralı Nasıl Kullanılır?

Yapmanız gereken ilk şey, ihtiyaçlarınız, istekleriniz ve tasarruflarınız veya borçlarınız için ne kadar para tahsis edebileceğinizi hesaplamaktır. Diyelim ki vergi sonrası gelirinizi ayda 6.000 lira olarak hesapladınız. Bu durumda, ihtiyaçlarınız için 3,000 lira, eğlence harcamalarınız için 1,800 lira ve tasarruf ve borç ödemeleri için 1,200 liranız olacaktır.

Artık her kategoride 50/30/20 kuralını kullanarak ne kadar harcayabileceğinizi bildiğinize göre, konu her kategoride hangi giderlerin dahil olacağıdır. Neyin hangi kategoriye uygun olduğunu belirlemek için biraz takdir yetkisi kullanmanız gerekecek, ancak işte takip etmeniz gereken bazı genel kurallar da bulunmaktadır.

İhtiyaçlar, ne olursa olsun bütçenizde mutlaka tutmanız gereken harcamalardır. Bunlar arasında konut, kamu hizmetleri, ulaşım ve sağlık harcamaları; en azından borçlarınızdaki minimum ödemeler; ve asgari temel kıyafet ve yaşam için malzeme temini gibi harcamalar yer alır.

Paranızı harcamayı seçtiğiniz ancak hayatınızı yaşamanız için gerekli olmayan harcamalarınız bulunabilir. Eğlence kategorisi dışarıda yemek yemek, alkol, kablolu TV, internet, alışveriş gezileri, tatiller, üyelikler, abonelikler, hediyeler, eğlence ve diğer lüksler gibi giderleri içerir.

Bir çok isteğin ihtiyaç olarak karıştırılması kolaydır. Bir şeyin bir ihtiyaç mı yoksa bir istek mi olduğunu belirlemenin basit bir yolu, onsuz yaşayabilip yaşayamayacağınızı sormaktır. Yaşamanız için çok da zaruri değilse, bu bir ihtiyaç değil, istektir.

Son olarak, tasarruf veya borç kategorisi geleceğiniz için ayırdığınız ya da borcunuzu gereğinden daha hızlı ödemek için verdiğiniz paradır. Bu parayı acil bir fon oluşturmak, bir ev peşinatı için tasarruf etmek, emeklilik için yatırım yapmak veya öğrenci kredisi borcunuzu veya kredi kartınızı gerekenden daha hızlı bir şekilde ödemek için kullanabilirsiniz.

50/30/20 Bütçe Kuralı Sizin İçin Uygun Mu?

Genel olarak, 50/30/20 kuralı bazı insanlar için sağlam bir bütçeleme yöntemi olabilir. Ancak sistemin sizin için uygun olup olmadığı özel koşullarınıza bağlıdır.

İzlemek için sadece üç kategoriye sahip olmak, her bir masrafı kategorize etme sürecinde zorlanmak yerine mali durumunuzu ayarlamaya odaklanmanıza yardımcı olabilir. Diğerleri için, yapı eksikliği harcama alışkanlıklarını iyileştirmenin yollarını bulmayı zorlaştırabilir. Sonuç olarak, daha az ayrıntılı veya daha ayrıntılı bir bütçe sisteminin sizin için iyi olup olmayacağına karar vermeniz gerekir.

50/30/20 bütçe kuralı ile ilgili bir diğer potansiyel sorun, ihtiyaçlara, isteklere, tasarruflara ve borçlara tahsis edilen paranın dökümüdür. Gelirinize ve nerede yaşadığınıza bağlı olarak,% 50 ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar büyük bir yüzde olmayabilir.

Örneğin, yüksek yaşam maliyeti olan bölgelerde yaşayan insanlar gelirlerinin büyük bir kısmını konut giderleri için harcamak zorunda kalabilir, bu da ihtiyaçlarını vergi sonrası ödemenin % 50’sinin altında tutmalarını neredeyse imkansız hale getirebilir.

Ayrıntılı bütçelemeyi sevmeyen insanlar için, 50/30/20 bütçe kuralı, mali kaynaklarını kontrol altında tutmak için basit bir yaklaşımdır. İzlenecek yalnızca üç ana kategori varsa, normal bir bütçe planı ile olduğu gibi çok fazla ayrıntıya takılmanızı gerekli kılmaz.

Ne yazık ki, 50/30/20 kuralı, yaşam maliyetinin yüksek olduğu bir alanda ikamet etmek gibi bireysel durumlar nedeniyle herkes için işe yaramaz. Bununla birlikte, kişisel durumunuzla ve finansal hedeflerinizle eşleşecek yüzdeleri değiştirerek kendi gereksinimleriniz için kuralı ayarlayabileceğinizi unutmayın.

Önceki İçerikYeni Ev Sahipleri İçin Bütçe Nasıl Oluşturulur?
Sonraki İçerikNeden Herkesin Bir Acil Yardım Fonu Olmalı?