6 Adımda Para Biriktirme Yöntemleri

871
0

6 Adımda Para Biriktirme Yöntemleri

Son asrın kitlesel sorunların biri olan ekonomik krizler ve hayat pahalılığı insanların yaşamsal faaliyetlerine devam edilebilmesi için bir takım kişisel önlemler alınmasına neden olmuştur. Bu önlemlerin en başında tasarruf ve bunun sonucunda da para biriktirme gereği hâsıl olmuştur. Peki, ama birikimlerimizi nasıl yaparız? İşte size 6 adımda para biriktirme yöntemleri;

1Market alışverişlerinden tasarruf ederek para biriktirme

Temel ihtiyaçlarımızın giderilmesi amacıyla yapılan alışverişlerin para biriktirmedeki rolü oldukça fazladır. Devede kulak gibi görünse de dikkat gerektiren ürün fiyatlarında küçük miktarlı kazanımlar dev tasarruflara sebep olmaktadır. Bu da para biriktirmemize yardımcı olacaktır.

2Kıyafet ve diğer tekstil alışverişlerinde kaliteyi ucuza alma yöntemi ile para biriktirme yöntemi

Özellik le kıyafet ve iç çamaşırından oluşan tekstil alışverişlerinde mümkün olduğunca kaliteyi ucuza alma yöntemini kullanmalıyız. Çünkü; aldığımız ürünlerin kullanım süresi ne kadar uzun olursa o kadar tasarruf etmiş oluruz.

3Ulaşım masraflarından tasarruf ederek para biriktirme yöntemi

Günümüzde neredeyse her evde bir vasıta hatta neredeyse iki vasıta bulunmakta ve beraberinde bakım, yakıt vb. masraflara neden olmakta, bu da para biriktirmeye engel olmakta hatta fazla harcamalara neden olmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğunca gerek duyulan durumlarda vasıtaların kullanımı sağlıklı yaşamımıza katkıda bulunacağı gibi hem bütçemize de katkıda bulunarak para biriktirmemize olanak sağlar.

4Finansal kuruluşlarda birikim hesapları açarak para biriktirme yöntemi

Günümüzde en çok kullanılan fakat en çokta ihmal edilen bir yöntem olsa da, en güvenilir ve para biriktirme yöntemlerinden birisidir. Hesap kullanımımızın aktif olduğu banka veya diğer finansal kuruluşlarda klasik hesap açarak biriktirme yöntemlerinin yanı sıra bireysel emeklilik vb. hesaplar açtırılarak para biriktirilebilir.

5Yaşam alanların fiziki konum ve durumlarını göz önünde bulundurarak para biriktirme yöntemi

İnsanlık ilk insandan bu yana barınma ihtiyacı için çeşitli yöntemlere başvurmuştur. Günümüz koşullarında barınmanın yanı sıra doğalgaz, aidat, kira giderleri vb. giderlerle karşı karşıya kalmaktayız. Bu giderleri en aza indirerek para biriktirebiliriz. Şöyle ki; Merkeze yakın olan bir evin kiralanması, uzak olanın cephe ve ulaşım imkânları göz önünde bulundurularak düşünülmelidir, imkân ve fiyat oranı yapılarak tasarruf sağlanabilir, yani merkezi konumda bulunan ve kirası yüksek olan bir ev, merkeze uzak ve ulaşım imkânı kısıtlı ve pahalı olan bir yerden daha tasarruflu olabilir.

6El becerileri kullanılarak karşılanan ihtiyaçlar ile para biriktirme yöntemi

Yaşam alanlarımız da ve kullandığımız vasıtalarda meydana gelen ufak ve onarılabilir arızaları kendimizin yaptığı takdirde eve çağrılacak olan teknik servis ücretlerini bu becerilerimizi kullanarak para biriktirmemiz için kullanabiliriz.

6 Adımda Para Biriktirme Yöntemleri
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here