AB Türkiye’ye 127 Milyon Euro’luk Ek Kaynak Verecek

139
0

Türkiye, dünya genelinde çatışma, şiddet ve zulüm nedeniyle zorla yerinden edilen kişilerin sayısı rekor seviyelere ulaştığı için en büyük mülteci sayısını ağırlamaya devam ediyor. Türkiye, şu anda 3.6 milyondan fazla kayıtlı Suriyeli mültecinin yanı sıra, diğer milletlerden gelen 365.000’den fazla kişiyi ağırlamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti, 1951 Sözleşmesinin coğrafi sınırlamasını koruyan 1951 Mülteci Sözleşmesine ve 1967 Protokolüne taraf olup, Avrupa dışında meydana gelen olaylar nedeniyle mülteciler için en çok tercih edilen dayanıklı çözüm olarak üçüncü bir ülkeye yeniden yerleşmeyi sürdürmektedir. Türkiye, uluslararası standartlara uygun etkili bir ulusal iltica sistemi oluşturmak için yasal ve kurumsal reformlar yapmaktadır.

Nisan 2013’te, Türkiye’nin ilk iltica yasası olan Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, Parlamento tarafından onaylanmış ve 11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanun, Türkiye’nin ulusal iltica sisteminin temel direklerini belirleyerek Türkiye’deki tüm yabancılar için politika oluşturma ve işlemlerden sorumlu ana varlık olarak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nü oluşturmuştur. Türkiye ayrıca, 22 Ekim 2014 tarihinde, Türkiye’de geçici koruma verilenlere ilişkin prosedürlerle birlikte hak ve yükümlülükleri belirleyen Geçici Koruma Yönetmeliğini kabul etmiştir.

İçindekiler

AB Türkiye’deki Suriyeli Mültecilere Yardım Etmek İçin Ek Yardım Sağlıyor

6 Ağustos 2019 Salı günü Türkiye’deki Mülteciler için AB Tesisi’nden bir program olan Avrupa Komisyonu Acil Sosyal Güvenlik Ağına (ESSN) 127 milyon Euro ek yardım yapacaklarını açıkladı.

İnsani Yardım Komiseri Christos Stylianides, AB’nin taahhütlerini yerine getirdiğini ve Türkiye ve savunmasız mültecilere söz verdikleri yardımları yaptıklarını açıkladı. Yeni fonların mültecilerin daha iyi yaşam koşullarına ulaşmasına da yardımcı olacağını ekledi.  Yapılan para yardımları milyonlarca mültecinin Türkiye’de onurlu bir yaşam sürdürmelerine yardımcı oldu.

ESSN programı mültecilere, aylık yaklaşık 20 Euro civarında bir yardımda bulunmaktadır.

Bir basın bülteninde, yapılan yardımların yalnızca Türkiye içerisinde kullanılan ve sıkı izlenen özel banka kartı kullanılarak yapıldığı da belirtildi.  Para yardımları, temel ihtiyaçlar için ödendikleri gibi mültecilerin yerel ekonomiye ve topluma entegre olmalarına da yardımcı olmaktadır. Yardımlar sayesinde mülteciler kişisel ihtiyaçlarını ve kira bedellerini daha kolay karşılayabilmektedir.

Türkiye’deki mültecilere yönelik AB Tesisi 2015 yılında Suriyeli mültecileri desteklemek amacıyla kurulmuştur. Türkiye’deki mültecilere yönelik olarak yapılan yardımların toplam bütçesi 6 milyar Euro’dur.

Türkiye’deki Mültecilerin Durumu

Türkiye’deki mültecilerin sayısı 3 milyonun üzerine çıkmış ve Türkiye’yi dünyadaki en yüksek mülteci sayısına sahip ülke yapmıştır. Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin % 95‘inden fazlası, temel hizmetlere sınırlı ancak daha fazla erişimi olan kampların dışında kalmaktadır. AB, savunmasız mültecilere yardım etmek için Türk ortak kuruluşlarla yakın işbirliği içinde çalışan 21 insani kuruluş ile 58 insani proje gerçekleştirmiştir.

Türkiye’deki Mültecilerin İhtiyaçları Nelerdir?

Türkiye’de, Suriyeliler, Iraklılar, Afganlar, İranlılar ve Somaliler dahil olmak üzere 4 milyondan fazla kayıtlı mülteci yaşıyor. Bunların dışında mültecilerin barınak, sağlık, eğitim, yemek ve sosyal faaliyetlere erişimi olan kamplarda yaklaşık 87.000 kişi ağırlanmaktadır.

Suriyeli mültecilerin çoğu ve diğer milletlerden birçok mülteci, tükenmiş kaynakların olduğu çok zor koşullar altında kampların dışında yaşamaktadır. Kayıtlı mülteciler, eğitim ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere kamu hizmetlerine erişime sahiptir. Bununla birlikte, birçok mülteci için bu temel olanaklara erişim, dil engeli de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle çoğu zaman zordur.

Ayrıca sosyal entegrasyon konusunda karşılaşılan zorluklarda mültecilerin Türkiye içinde daha rahat bir hayat sürebilmeleri için aşılması gereken engeller arasındadır. Bu engelleri aşmak için birçok proje gerçekleştirilmesi, sosyal çalışmalar yapılması gerekmektedir. Ancak bu gereklilik şu an için ülkenin ekonomik olarak altından kalkabileceği boyutun ilerisindedir.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here