Acil Durum Fonu Temel Öğeleri

1085
0
Acil Durum Fonu Temel Öğeleri

Beklenmeyen yaşamsal olaylar için ayrılan bir tasarruf hesabı olan acil durum fonu ihtiyaç anında ihtiyaç duyulan desteği sağlayabilir. Hayat çabuk geçiyor. Beklenmedik durumlar için hazırlanmadıysanız, öngörülemeyen masraflar ve acil durumlar mali durumunuzu çıkmaza sokabilir.

Bir iş kaybı, hastalık, yaralanma, tadilat -bakım veya beklenmeyen herhangi bir fatura veya parasal kayıp, yıkıcı bir finansal aksamaya neden olabilir.

Acil durum fonu, yalnızca bu tür finansal acil durumlar için ayarladığınız bir tasarruf hesabıdır. Yeni bir bilgisayar gibi planlı bir satın alma işlemi için ödemek için kullanabileceğiniz normal bir tasarruf hesabı değildir. Bunun yerine, bu fonlar sadece gerçek acil durumlar için kullanılmalıdır.

Ve beklenmedik masraflar ve olaylar herkesin başına gelebileceği için, acil durum fonu, gelir düzeyiniz ne olursa olsun herkesin finansal planının bir parçası olmalıdır.

Neden Bir Acil Durum Fonuna İhtiyacınız Var?

Acil bir fon, ani finansal acil durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olacak bir hava yastığı görevi görür. Gelecekteki acil durumlarla başa çıkabilmeniz için şimdiden tasarruf etmek, “Bunun altından nasıl kalkacağım?” sorusundaki stres düzeyini düşürmeye yardımcı olabilir. Kim yaşamda daha az stres istemez ki?

Stresten kaçınmanın yanı sıra, acil durum fonu oluşturmak paradan tasarruf etmenizi de sağlar. Finansal bir acil durum için ayırdığınız fonları kullanarak, yüksek faizli bir kredi almaktan veya günlük faturaları ödemek için kullanılan parayı yeniden tahsis etmekten, bu faturaları ödenmemiş ve vadesi geçmiş olarak bırakmamanız mümkün olabilir.

Bir Fon Hesabında Ne Kadar Para Olmalıdır?

Herkesin farklı finansal öncelikleri vardır, bu nedenle hiçbir iki acil durum fonu aynı görünmeyecektir. Beklenmedik durum fonunuz kendi harcamalarınızı, önceliklerinizi ve alışkanlıklarınızı yansıtmalıdır.

Pek çok uzman, fonunuzda en az üç ila altı aylık yaşam masraflarını karşılayacak kadar para biriktirmeniz gerektiğine inanıyor. Kritik yaşam giderleri, konut, yiyecek, ulaşım, tıbbi bakım, kamu hizmetleri ve cari borcu içerir. Bu gerekli giderler için aylık maliyetlerinizi tahmin etmek, acil durum fonunuzda ne kadar olması gerektiği konusunda gerçekçi bir fikir vermeye yardımcı olacaktır.

Para biriktirmek göz korkutucu bir görev gibi görünebildiğinden, en iyi yaklaşım gerçekçi hedefler belirlemektir. Pratik olmayan bir tasarruf hedefi belirlerseniz, başarısız olma ihtimaliniz daha yüksek olur. Aylık 300 – 500 lira tasarruf hedefiyle başlayın ve hedefinize her ulaştığınızda limiti birkaç yüz lira artırın. Fon hesabınızda ne kadar tasarruf ederseniz, hayatın sürprizleri için o kadar hazırlıklı olursunuz.

Acil Durum Fonunuzu Nerede Tutmalısınız?

Şimdi ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğine dair kaba bir fikriniz olduğuna göre, bir sonraki adım paranızı nerede tutacağınızı belirlemek. Tabii ki, biriktirdiğiniz paranızı bir kumbaraya koymak işe yarayacaktır, ancak bu seçenekler sigortasızdır ve faiz kazanamazsınız. Ayrıca, önerilen miktardaki üç ila altı aylık geçim masrafları kadar paranızın fiziksel olarak korunmasını ve sigortalanmasını sağlamak istersiniz. Bu yüzden harcamak istemediğiniz için acil durum fonları, vadesiz ve tasarruf hesaplarınızdan ayrı özel bir hesapta olmalıdır.

Fonlarınızı Korumak İçin Önerilen Birkaç Yer

Düzenli bir tasarruf hesabı fonlarınıza kolay erişim sağlar. Genellikle düşük bir faiz oranı kazanır ve ücretleri önlemek için düşük bir minimum aidat gerektirir.

Bir para piyasası fonu, fonlarınıza kolay erişim sağlar ve genellikle normal tasarruf hesaplarından daha yüksek bir faiz oranı kazanmanızı sağlar, ancak büyük olasılıkla ücretleri önlemek için daha yüksek bir minimum aidat gerektirir.

Tasarruf bonosu, yüksek bir faiz oranı kazandırır ve harcamak istemeniz durumunda fonların erişilebilirliğini sınırlayabilir. Ancak, vade tarihinden önce para çekilirse, muhtemelen cezai ücret ödemeniz gerekeceğini unutmayın.

Önceki İçerikNeden Herkesin Bir Acil Yardım Fonu Olmalı?
Sonraki İçerikKredi Sigortası Nedir ve Kimler İçin Gereklidir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz