ATM’den Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

6724
0

ATM’den Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır? ATM’ler banka işlemlerini gerçekleştiren ve bu konuda birçok işimizi kolaylaştıran makineler olmaktadır. Her bankanın makinesi farklı olmaktadır. Fakat son zamanlarda her bankanın kartını alan ortak ATM’ler de yaygınlaşmaya başlamıştır. ATM cihazları her an her yerde bulunabilir. Banka kartı ya da kredi kartı kullanılarak tüm işlemler yapılabilir. Bunun dışında müşteri numarası ya da TC kimlik numarası ile de kişilerin ATM cihazlarında bazı işlemleri yapması mümkün olmaktadır. ATM cihazlarının kullanımı oldukça pratik ve kolay olmaktadır. Kişileri kendi yönlendiren akıllı makineler olmaktadır.

ATM Cihazlarından Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Şifresi değişecek hesap kartı ya da kredi kartı ATM cihazına konulur. Bu kısımda kartın kendi şifresi girilir. ATM cihazı kartı aldıktan ve tüm işlemlere giriş yaptıktan sonra ATM cihazının ekranında yapılabilecek tüm işlemler görüntülenir. Buradan şifre işlemleri bölümü seçilir. İlk olarak kullanılan şifre istenir. Kartın kendi şifresi girildikten sonra yeni şifre sorulur. Kişinin isteğine göre yeni şifre ATM cihazına yazılır.

Bu kısımda yeni yazılan şifre bir kez daha istenir. Bu kısım kişinin yaptığı şifreyi unutmaması ve doğrulamak amaçlı yapılan işlem olmaktadır. Ardından şifre değiştirildiğine dair ekranda çıkan yazı görüldükten sonra işlemler sonlandırılarak kart ATM cihazından geri alınır.

Her ATM farklı benzer yazılar kullanabilir. Genel olarak işlemler sonlandırıldığı zaman ATM cihazı içinde ki kartı dışarı atacaktır. Bunun dışında şifre işlemleri gibi daha birçok işlemler ATM cihazları yardımıyla kolaylıkla yapılabilir. Para çekme, para yatırma, havale, EFT ya da kredi kartı borcu ödeme gibi tüm işlemler kart ve şifre gibi bilgiler girilerek kolaylıkla ATM cihazlarından yapılabilir. ATM cihazları kartları koyduktan sonra gerekli işlemler için kişileri anlaşılır bir dille yönlendirmektedirler.

ATM’lerden Şifre Değiştirmek Güvenli Mi?

Bankanız ne olursa olsun tüm işlemlerinizi kendi banka ATM’nizden yaptığınız zaman herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Diğer banka ATM’lerinden sadece para çekme işlemi ve bakiye sorgulama yapabilirsiniz. Şifre ve diğer bankacılık işlemleriniz için kendi bankanıza ait ATM’leri kullanmalısınız. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda bankanızı belirtirseniz şifre işlemi için neler yapmanız gerektiğini daha iyi bir şekilde tarif edebiliriz. Hoşçakalın…

ATM’den Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?
3 (60%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here