Bakıcı Maaşı Yatan İller Mayıs 2017

2624
1

Bakıcı Maaşı Yatan İller Mayıs 2017

Bakıcı Maaşı Yatan İller: Bakıcı maaşlarının ödenmeye başlaması ile birlikte aylıklarını almak için gün sayan bakıcılar il il maaşlarını almaya başladı. Sizler için Mayıs ayı boyunca hangi illerden ödeme yapıldığı bilgisini paylaşacağız.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Hasta,  bakıma muhtaç ve engelli olan kişilere devlet belli şartlarda aylık bağlıyor. Bunun için yalnız devletin 3 şartı bulunmakta.  Şayet bu 3 şarta uyuyor iseniz bakım maaşından faydalanabilirsiniz.  Peki,  bu bakım şartları nelerdir.

  1. Bakıma muhtaç kişinin bulunması
  2. Gelir kriterinin devletinin belirlediği şartlara uygun olması
  3. Ağır engelli olduğunu belirten sağlık raporunun olması

Gelir şu şekilde hesaplanır. Evde bakım parası almak için ev halkının net geliri toplanır ve ev halkının sayısına bölünür. Buna dahil olan bakıma muhtaç kişide dahildir.

2017 Gelir Şartı

Evde bakım maaşı almak için başvuruyu İl Sosyal Hizmetleri Müdürlükleri veya Toplum merkezlerine başvuru yapılabilir. Gelir şartı ise kişi başına düşen asgari ücretin yüzde 66. 6’sından kesinlikle fazla olmamalıdır. Asgari ücret 1404 TL’dir.  Bu hesapta asgari geçim indirimi hariç tutuluyor.  Asgari geçim indirimi ise 133 TL’dir. Bu durumda 1271 TL oluyor. Bunun yüzde 66. 6 ise 847 TL olmalıdır. Muhtaç olan kişilerde kendi başına yeme, içime, tuvalet, temizlik ve banyo gibi ihtiyaçlarını kendi başına getirip getiremediğine bakılıyor. Bunun için de sağlık kuruluşundan en az yüzde 50 olan ve ağır engelli bölümünden evet yazan bir rapor alması gerekiyor.

Başvuru Yapmak İçin Hangi Belgeler Gerekli

Bakıma muhtaç olan kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı. Bakıma muhtaç kişinin varsa öğrenim belgesi veya sureti. Bakılan kişinin ve bakıcı olan kişinin kimlik fotokopileridir. Şayet anne baba boşanmış ise boşanmaya ilişkin mahkeme kararı. Devlet Hastanesinden alınan sağlık raporu veya fotokopisidir.

Bu belgeleriniz var ise başvuru sonucunuz 3 ile 6 ay arası sonuçlanmaktadır. Sonuçlandıktan sonra alacağınız bakım ücreti parası ise 960 TL’dir.  Bazı durumlarda ise evde bakım parası kesilebiliyor. Bu da özellikle sağlık kurulu raporundan kaynaklanabiliyor. Maaşın ödenebilmesi için aylık gelir 847 TL’yi geçmemesi gerekiyor. Gelir değişirse yani yükselirse bu değişiklik 30 gün içinde haber verilmelidir.

Bakıcı Maaşı Yatan İller Mayıs 2017

1- Amasya
2- Tokat
3- Diyarbakır
4- Afyonkarahisar
5- Antalya
6- Malatya

Güncel liste için sitemizi ziyaret etmeye devam edin.

Bakıcı Maaşı Yatan İller Mayıs 2017
5 (100%) 1 vote

1 YORUM

  1. Suadiye Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezleri, aile sıcaklığının yanı sıra yüksek fiziki standartlar ve insani değerleri ile sizleri bekliyor.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here