Bakiye Transferi Nedir?

796
0
Bakiye Transferi Nedir

Bakiye transferi, bir borcu veya bir bakiyeyi bir kredi kartından veya krediden başka bir kredi kartına taşımanıza izin veren bir işlemdir. Paradan tasarruf etmenize ve ödemelerinizi basitleştirmenize yardımcı olabilir. Ancak ücretlendirmelere ve diğer olası sakıncalara karşı dikkat etmelisiniz.

Borcunuzu yine de ödemek zorunda kalacaksınızdır, ancak bir bakiye transferi birden fazla ödemeyi bir kartta birleştirmenize yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, bakiyenin daha düşük faizli kredi kartına aktarıldığı varsayılırsa ödeyeceğiniz faiz miktarını azaltabilir.

Bazı bakiye transfer kartları, ödenen bakiye için % 0 faiz oranı sunar ve bu işlem, hiçbir faiz ödemeden ödeme yapmanız için size birkaç ay verir. Ancak, bir bakiye transferi gerçekleştirmeden önce süreci anlamak önemlidir. Bazen, bir bakiye transferi geri tepebilir ve paranızın karşılığını vermeye de bilir.

Bakiye Transferi Nasıl İşler?

Bir bakiye transferi talep ederek işlemi birkaç basit adımda tamamlayabilirsiniz. Bunu yapmanın iki yaygın yolu internet veya telefon bankacılığı kullanarak gerekli adımları takip etmektir.

Kredi Kartına Hangi Tür Borçları Aktarabilirim?

Bakiyeleri kişisel, otomatik veya öğrenci kredisi gibi diğer kredi kartlarından ve kredilerden transfer edebilirsiniz. Ancak, aynı finans kurumuyla veya kredi kartının bağlı bulunduğu bankayla sahip olduğunuz hesaplar arasında bakiye aktaramazsınız. Her kredi kartı farklıdır, bu nedenle hangi tür bakiyeleri aktarabileceğinizle ilgili kartınızın koşullarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Aktarabileceğiniz miktar, kartınızın kredi limitiyle sınırlı olacaktır. Bazı kredi kartı şirketleri de bakiye transferi için ayrı bir azami tutar belirlemiş olabilirler. Kullandığınız yönteme ve ödemeleri işlemenin iki alacaklı arasında ne kadar sürdüğüne bağlı olarak, bakiye devri işleminin tamamlanması birkaç hafta sürebilir.

Bu dönemde tüm hesaplarınıza zamanında ödeme yapmaya devam etmelisiniz. Aksi takdirde, gecikmiş bir ödeme ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da gecikmiş ücretler veya başka cezalar ödemek zorunda kalabileceğiniz anlamına gelir.

Bakiye Transferini Ne Zaman Düşünmelisiniz?

Yüksek faizli borcunuz varsa, bakiye transferi, borcunuzu yüksek faizli bir hesaptan daha düşük faizli bir hesaba taşıyarak tasarruf etmenizi sağlar.

Her ay birden fazla ödeme yapmak istemezseniz, borçları birleştirmek için bir bakiye transferi sunan kredi kartı kullanabilirsiniz, bu nedenle takip etmek ve yönetmek açısından aylık ödemeleriniz daha zahmetsiz olacaktır.

Bakiye havalesi kredi kartından ötürü iyi bir promosyon teklifi alırsanız bu seçeneği değerlendirmek doğru olabilir. Bakiye transferlerinde % 0’lık bir başlangıç faiz oranı, transfer edilen bakiyeye ödeyeceğiniz faiz miktarını azaltarak borcunuzu daha hızlı ödemenize yardımcı olabilir.

Bakiye Transferi Kullanmanın Sakıncaları

Kredi kartları, transfer ettiğiniz tutarın % 3 ila % 5’i kadar bakiye transfer ücreti talep edebilir. Bakiye havalesinin sizin için anlamlı olup olmadığını anlamanın bir yolu, bakiye transferi için ödeyeceğiniz ücretlerde tutara karşı faizden ne kadar tasarruf edeceğinizi ölçmektir.

Bakiyenizi Başarılı Bir Hale Getirmek İçin İpuçları

Bakiye transferi kullanmanın avantajını kullanabileceğinizi düşünüyorsanız veya yeni bakiye transferi sunan kredi kartı almayı düşünüyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu vardır.

Teklifin Şartlarını Dikkatlice Okuyun

Bir bakiye transferi yapmayı düşündüğünüz zaman özellikle önemli olabilecek bazı ayrıntılar bulunur. İşte açıklama metinlerinde bulabileceğiniz birkaç ayrıntı:

  • Kartınızın bakiye transfer ücreti
  • Başlangıç kampanyası kapsamında bir faiz oranı varsa, bu kampanyanın süresi
  • Başlangıç teklifinden yararlanarak gerçekleştireceğiniz bir bakiye transferini tamamlamanız için size tanınan süre
  • Ne kadar transfer edebileceğiniz

Takviminize Önemli Tarihleri İşaretleyin

Bir kredi kartı, belirli bir süre içinde aktarılan bakiyeler için yalnızca % 0 başlangıç faiz oranı önerebilir. Ayrıca, bazı kartlar, kartı açtıktan sonra belirli bir zaman dilimi içinde bir transferi tamamlarsanız, bakiye transfer ücretinden feragat edebilir.

Takip etmeniz gereken çok fazla tarih olabilir. Bu nedenle takviminizi promosyon dönemi sonu, hatta belki de ortası için işaretlemek iyi bir fikirdir. Bu notlar borcu öderken yarı yolda kalmamakk için bir hatırlatıcı işlevi görebilir.

Borç Ödemek İçin Bir Plan Yapın

Bakiye transferinizi nasıl ödeyeceğinize ilişkin uygulanabilir bir plan oluşturun. Bakiye transferlerinde tanıtım faizli bir karta başvurduysanız, promosyon dönemi bitmeden önce transfer bakiyenizi ödemek için ideal bir plan yapın. Aksi takdirde, kalan bakiye için faiz ödersiniz. Tüm bakiyelerinizi aktaramazsanız, bunları nasıl ödeyeceğinizi planlayın.

Yeni Kartınızla Alışveriş Yapmayın

Borç ödeme konusunda daha hızlı ilerleme kaydetme noktasında ciddiyseniz, bir bakiye aktardığınız kartla alışveriş yapmaktan kaçınmak istersiniz. Ayrıca, birçok kartın bakiye transferlerinde promosyon faiz oranı sunduğunu, ancak bu oranların satın alımlar için uygun olmadığını unutmayın.

Bakiyeleri aktarmak, borçları birleştirmenize ve faizden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Ancak bakiye transferinden en iyi şekilde yararlanmak için, ayrıntıları okumak için zaman ayırın, şartları anlayın ve borcunuzu ödemek için bir plan yapın.

Önceki İçerikDikkate Alınması Gereken Farklı Kredi Kartı Türleri
Sonraki İçerikBakiye Transferi Nasıl İşler?