Banka Dışında Borç Veren Yerler ve Şartları

1541
0

Banka Dışında Borç Veren Yerler ve Şartları: Ödemelerim çoğaldı artık ödeme de sıkıntı yaşıyorum ve bankalar da kredi verme konusunda sıkıntı yaşatıyorsa, banka dışında kredi veren kurumlara göz atabilirsiniz. Kredi ve teşvik veren kurumları sizler için inceledik. Detaylar haberimizde…

Banka Dışında Borç Veren Yerler ve Şartları

İhtiyaçların çoğaldığı ancak gelirin yetmediği durumlarda, insanlar borç alma eğilimine girerler. Bunun için bankalara müracaat edilir ve kredi alınır. Nakit ihtiyacı, ya da gecikmiş ödemelerden dolayı sıkıntı çeken insanlar, nereden borç alacaklarını düşünürler. Bunun için bankaların kapısını aşındıran çok insan vardır. Borç para almak için bankadan kredi çekenler, acil ihtiyaçlarını karşılamış olurlar ancak bu seferde bankaya borçlanmış olurlar. Bankalar verdikleri borç paranın karşılığını faiz geliri ile geri alırlar. Tabi tüketiciler de aldıkları krediden çok daha fazlasını ödemek zorunda kalmaktadırlar. Bankalar, her kredi isteyene hemen kredi vermezler. Bunun için birtakım şartlar ve belgeler gereklidir. Bu evrakları tamamlamak çok zor olabilir. Banka harici kredi almak istiyorum diyenler için de bazı özel kredi kuruluşları vardır.

Bankalar Kredi Vermezse

Çeşitli sebeplerden dolayı bankalar bazen kredi vermezler. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin sicillerinde ki bozukluk kredilerinin onaylanmasını engelleyebilir. Bazen de insanlar bankalardan kredi almaktan korkarlar ya da yüksek faiz ödemek istemezler. Bu gibi durumlarda birçok kurum ya da kuruluş geri ödemeli ya da geri ödemesiz olarak borç para vermektedir. Her kurumun kredi verme şartları farklılık gösterebilir. Bunun için insanların bu kuruluşların şartlarını değerlendirmeleri ve ona göre kararlarını vermeleri gerekir. Bankaların kredi koşulları ile bu kredi veren kuruluşların kredi koşulları karşılaştırılmalı ve hangisi uygun ise ona göre kredi kullanılmalıdır. Bu kredi kuruluşları da yasal yollardan kredi vermektedirler. Banka dışı kredi nasıl alınır, şimdi bunu inceleyelim.

Bankalar Harici Borç Veren Yerler

Bankalar haricinde ihtiyaç kredisi veren özel kurumlar vardır. Bu kurumları sıralayacak olursak;

  • Esnaf Kredi Kooperatifleri; meslek gruplarının kendilerine has kooperatifleri bulunmaktadır. Esnaf kooperatifleri arasında maddi ve manevi dayanışma gelişmiştir. Esnaflar bankalardan kredi çekmekte zorlanıyorlarsa ya da bankadan kredi çekmek istemiyorsa, esnaf kredi kooperatifleri bu konuda yardımcı olmaktadır. Kredi kooperatiflerinin ödeme koşulları ve vadeleri bankalara göre daha kolaydır.
  • Ordu yardımlaşma Kurumu; sadece ordu mensuplarına kredi veren bu kuruluş daha önceki senelere göre faiz oranlarını biraz arttırmıştır. OYAK ismiyle anılan bu kurum da kredi veren kuruluşlar listesinde yerini almaktadır.
  • Koç finans; bu kurum Koç holdinge bağlı olarak ve yasal çerçeveler içinde taşıt ve konut kredisi vermektedir. Anlaşmalı otomotiv firmalarıyla, taşıt kredisi konusunda çok iyi şartlar ile kredi vermektedir. Kurumun anlaşmalı olduğu otomotiv firmalarından da başvuruları yapılan taşıt kredisine onay çıktığı takdirde, talep gönderilen otomotiv firmalarından otomobil rahatlıkla alınabilir. Koç Finans, sadece taşıt kredisi vermemektedir. Bunun yanı sıra, eğitim, mobilya, motosiklet, banyo-mutfak gibi konularda da kredi vermektedir.
  • İlkokul Öğretmenleri Sosyal ve Sağlık Yardım Sandığı; öğretmenlere belirli oranlarda kredi veren bu kurum da banka harici kredi veren kuruluşlar içinde yerini almaktadır. Kredi veren kurumlar arasında en düşük faizi bu kurum vermektedir.
  • DD Mortage; internet üzerinden başvurusu yapılarak konut kredisi alınabilecek bir diğer kuruluştur. DD Mortage hakkında daha fazla bilgi internet üzerinden alınabilir.
  • KOSGEB; esnafa ve yeni girişimcilere kredi veren bir kuruluştur. 50 bin TL üst limit belirlenmiş olan bu krediler verilirken bazı şartlar vardır. Eğitim mülakatları yapılmaktadır ve kurulacak olan iş ile ilgili danışmanlık hizmeti vermektedir. İlk yıl ödemesiz olan bu krediler en fazla 2 yıl vade ile verilmektedir. Kredinin faiz oranı sıfırdır. Başvuruda bulunan kişiler tüm güvenlik soruşturmalarından geçmektedir.

İnsanlar kredi aldıklarında bütçelerini zorlayacaklarını düşünerek endişe ederler. Ancak, özel kredi veren kurumlar iyice araştırılarak kredi alınırsa, geri ödemede çok fazla zorlanılmayacak bir seçenek bulunur. Kredi almadan önce, kredi veren kurumlar ve bankalar iyice araştırılarak hem faiz oranları, hem geri ödeme seçenekleri iyice araştırılmalı ve güvenilir kurumlar seçilmelidir.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here