Banka Sicili Bozuk Olan Nasıl Kredi Çekebilir?

6248
1

Banka Sicili Bozuk Olan Nasıl Kredi Çekebilir? Bankalardaki geçmiş dönem olumsuzluklar nedeniyle banka sicili bozulanlara birçok banka kredi vermektedir. Yapmanız gereken doğru bankayı bulmak nasıl mı? Detaylar haberimizde…

Banka Sicili Bozuk Olan Nasıl Kredi Çekebilir?

Banka sicili bozuk olana kredi veren bankalar belirli şartları yerine getiren tüketicilere kredi vermektedir. Devlet tarafından uygulamaya konulan sicil affı ile sicili bozuk olan birçok kişiye de kredi yolu açılmış oldu. Bu sadece bireysel tüketicileri değil, bunun yanı sıra esnaf, çiftçi, işadamı ve tüccarları da kapsamaktadır. Sicili bozuk iki anlama gelmektedir. Birincisi, daha önce kullandığı kredilerin taksitlerini zamanında ödemeyerek, bakalar tarafından riskli gurupta görülenler, ikincisi ise, daha önce aldığı kredinin borcunu hiç ödemeyerek kara listeye girenlerdir. Bazı bankalar birinci guruptaki tüketicilere kredi verirken, bazıları da her iki gurupta yer alan tüketicilere de kredi vermektedir.

Sicili Bozuk Olana Kredi 2018

Bankalar, ihtiyaç sahiplerine belirledikleri bazı politikalar çerçevesinde kredi vermektedir. Sicili bozuk olana kredi veren bankalar, belirli şartları yerine getirdiğinde kredi kullandırmaktadır. Tüketicilere bu avantajları sağlayan bazı bankalar vardır. Şimdi bu bankalara bir göz atalım.

Sicili Bozuk Olana Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

1- Garanti Bankası; banka sicili bozuk olana kredi vermektedir. Garanti Bankası sicili bozuk olana kredi başvuru işlemleri, şubelerden başvuru formu doldurulabileceği gibi, cep telefonu, paramatik, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı kanallarından yapılabilmektedir. Bankanın istediği belgeler arasında gelir belgesi ve kimlik belgesi gelmektedir.

2- İş Bankası; banka ile daha önceden bir sorun yaşandıysa bile yapılandırma adı altında kredi vermektedir. Ayrıca, İş Bankası sicili bozuk olana kredi vermektedir. Her iki durumda da banka şartlarını yerine getirene kredi vermektedir. Banka şubelerinden ya da internet üzerinden başvurular yapılabilir.

3- Denizbank; banka sicili bozuk olanların ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli kampanyalar sunmaktadır. Denizbank sicili bozuk olana kredi kampanya faiz oranları piyasa koşullarına göre düzenlenmiştir. Başvurular, internet üzerinden, Denizbank şubelerinden ve 3280 SMS hattından yapılmaktadır.

4- Odeabank; yeni bir banka olan Odeabank, müşteri portföyünü geliştirmek için Sicili bozuk olan kredi vermektedir. Odeabank sicili bozuk olana kredi için gerekli evraklar arasında, kimlik belgesi, son 3 aya ait isme düzenlenmiş fatura ve gelir belgesi bulunmaktadır.

5- Yapı Kredi Bankası; geçmişte yaşanan ödeme sorunlarından dolayı sicil bozulduysa, Yapı Kredi Bankası sicili bozuk olana kredi vererek borçların kapatılmasını sağlamaktadır. Geçmişteki borçlar başka bankalara ise, transfer kredisi vermektedir. Başvurular çeşitli platformlardan gerçekleştirilebildiği gibi banka şubelerinden de yapılabilmektedir. Banka bu krediyi verirken kefil yada teminat talep edebilir.

6- QNB Finansbank; banka, müşterilerine sunduğu kredilerde farklı kredi paketleri hazırlamaktadır. QNB Finansbank sicili bozuk olana kredi verirken de çeşitli kriterler belirlemektedir. Başvurular internet şubesinden veya SMS bankacılığından yapılabilir.

7- Şekerbank; banka sicili bozuk olan kredi vermektedir. Şekerbank sicili bozuk olana kredi vermeden önce, kişinin üzerinde bulunan gayrimenkulleri analiz etmektedir. Banka kredi karşılığında bu gayrimenkullere ipotek koymaktadır. Ayrıca, bankada yüklü bir mevduat hesabı varsa, bu hesap rehin gösterilerek kredi çekilebilir.

8- TEB; bu bankanın ihtiyaç kredilerinde sabit faiz oranı uygulanmaktadır. TEB sicili bozuk olana kredi verirken, gelir durumu, kredi notu ve son aylardaki ödemelerini göz önüne almaktadır. Başvurular sadece şubeler vasıtasıyla yapılmaktadır.

9- Ziraat Bankası; banka kredi vereceği kişinin üzerindeki gayrimenkulleri araştırmaktadır. Ziraat Bankası sicili bozuk olana kredi verirken ek teminat talebinde bulunmaktadır. Kredi başvurusunu şubelerden yapmak ve yetkililerle birebir görüşmek kredinin onaylanması için daha iyi bir yoldur.

10- Halkbank; banka, devlet bankası olduğu için kredi vermeden önce daha detaylı araştırma yapmaktadır. Halkbank sicili bozuk olana kredi verebilmesi için taşınmaz ipoteği ya da kefil talebinde bulunmaktadır. Başvurular şubeler aracılığı ile yapılmaktadır.

11- Vakıfbank; banka bireysel müşterilere kredi verirken zor şartlar sunmaktadır. Buna karşın, KOBİ’lere daha esnek davranmaktadır. Vakıfbank sicili bozuk olana kredi verme konusunda esnaflara daha esnek davranmaktadır.

12- Akbank; sicili bozuk olana kredi veren bir diğer banka da Akbank’tır. Banka, kefil ya da ipotek gösterilmesi durumunda kredi vermektedir.

Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Alır?

Sicili bozuk olan ile kara listedeki kişiyi birbirinden ayırt etmek gerekir. Sicili bozuk olan kişiler, geçmiş dönemlerde kredi borçlarını ya da kredi kartı borçlarını aksatarak ödeyen kişilerdir. Kara listedeki kişiler ise bu borçları hiç ödemeyen kişilerdir. Her şeyden önce sicili bozuk olan kişi, ipotek ya da üzerinde bulunan gayrimenkulün ipoteği ile kredi kullanabilmektedir. Ancak, kara listedeki kişiler kredi kullanamayacak olan kişilerdir.

1 YORUM

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here