Bankamatik Sahte Para Verir Mi?

2563
0

Bankamatik Sahte Para Verir Mi?

Banka müşterileri vadesiz hesaplarından ya da kredi kartı hesaplarından bankamatikler aracılığı ile para çekme işlemi gerçekleştirebilirler. Bankamatiklere konulan paraların sahte olma ihtimalleri çok düşüktür. Ancak bu ihtimalin düşük olması bankamatikler sahte para vermez anlamına da gelmez.

Paralar bankamatiklere konmadan önce kontrol edilir. Ancak gözden kaçan durumlarda ve bazı istisnai durumlarda (Maddi fayda sağlamak isteyen kötü niyetli kişiler, sahte paralara uyguladıkları bazı yöntemlerle bankamatiklere sahte para yatırabilirler) bankamatiklerin sahte para vermeleri mümkündür.

Sadece para çekme özelliği olan bankamatiklerde sahte para olasılığı daha düşüktür. Ancak bankamatiklerde para yatırma işlemi de yapılabiliyorsa bu özellik bankamatiğin sahte para vermesi ihtimalini artırabilir.

Bankamatik Nasıl Sahte Para Verebilir?

Para yatırma özelliği olan bankamatiklerde çekilen para ve yatan para birbirine karışmaz. Çekilen para ile yatan para bankamatiklerin ayrı bölümlerine gider. Bankamatiklerde çekilebilen para bittiğinde ya da yatırılan para haznesi dolduğunda, banka görevlileri hesapları kontrol edebilmek için paraları sayarlar.

Bu işlem sonunda bankamatikte fazla para olup olmadığının kontrolü sağlanır. Bankamatiğin birbirlerine karıştırmadığı paralar görevlilerce hesap aşamasından sonra karıştırılabilir. Karıştırılan paralar arasında sahte para olması halinde; bankamatiğe müşterilerin çekmesi için konulan sahte para, müşterilere denk gelebilir. Paranın sahte olup olmama ihtimaline karşın paralar sayılırken kontrol edilmelidir.

Bankamatik Sahte Para Verirse Ne Yapılır?

Bankamatikten çektiği paranın sahte olduğunu düşünen banka müşterisi, en yakın banka şubesine giderek öncelikle parayı kontrol ettirmelidir. Bu işlem sayesinde para çekme haznesinde daha fazla sahte para olup olmadığı tespit edilebilir. Banka parayı kontrol ettiğinde; paranın sahte olduğunu doğrulursa, müşterisinden işlem saati ve çektiği tutarı belirten yazılı bir dilekçe talep edebilir.

Müşteri dilekçeyi verdikten sonra, bankamatikte yetkili ekip tarafından para kontrolü sağlanır. Müşterinin talebi doğrultusunda bankamatikte sahte para var ise sahte paralar imha edilir ve diğer banka müşterilerinin mağdur olması engellenir. Sahte parayı çektiğini beyan eden müşteri ise; gerekli incelemeler sonrası, sahte para tutarını bankadan alabilir. Bu işlem bankaların paraları incelemesi ve sonucu netleştirmesi göz önünde bulundurularak, yaklaşık bir hafta sürebilir.

ATM Sistemleri Yeni Özellikleri Artık Daha Güvenli

Geçmişte bu gibi durumlarla oldukça fazla karşılaşmış ya da duymuş olabilirsiniz. Fakat günümüz teknolojisinde ATM’ler artık oldukça güvenli. para tanımlama sistemi sayesinde yatırdığınız paralar ATM sensörleri sayesinde tanınmakta ve sahte olup olmadığı tespit edilerek size iade edilmekte yada hesabınıza kolayca yatmaktadır. Paranın bırakın sahte olması en ufak lekeli olması durumunda bile para size geri iade olmaktadır. ATM’lerde para yatırırken yatırdığınız paranın yırtık, kırışık, bantlı ve çok lekeli olmamasına özen gösterin. Yoksa paranız sıkışabilir ve bütün paranız ATM’de alıkonulabilir. Daha sonra oldukça uğraşmak ve tüm gününüzü şubeden paranızı geri alabilmek için uğraştırabilir endişe içine düşebilirsiniz. Önlem almanızda fayda var.

Bankamatik Sahte Para Verir Mi?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here