Banko Görevlisi (Asistanı) Nedir Ne İş Yapar?

1638
0

Banko Görevlisi (Asistanı) Nedir Ne İş Yapar?

Bankacılığın en önemli hatta en kilit elemanları banko görevlileri yani banko asistanlarıdır. Her geçen gün açılan banka sayısıyla birlikte banko asistanları alımı da artmakta. Banko asistan alım ilanları her yerde yayınlanmakta, bu durumda banko asistanı nedir? Ne kadar maaş alır? Sorularını ortaya çıkarıyor.

Banko Görevlisi (Asistanı) Nedir?

Banko asistanı yani banko görevlileri aslında banka ile işi olan hemen herkesin işini hallettiği kişilerdir. Banko asistanları bankaya girdiğinizde hesap açma işlemlerini yapacağınız hesap kapama işlemlerini yapacağınız kişilerdir. Ayrıca diğer EFT işlemleri para çekme, para yatırma işlemlerini yaptığınız Senet ve çek işlemleri ve daha birçok işlemleri gerçekleştirip yerine getiren yetkililere de banko asistanı deniyor.

Faydalı Konu: 2018 Personel Alımı Yapacak Olan Bankalar

Banko elemanlarının üniversite mezunu olması gerekiyor. Fakat son zamanlarda ihtiyaç arttığından KPSS puanı alarak lise mezunları da banko asistanı olarak atanabiliyorlar. Bankaların müdürleri ve müdür yardımcıları da banko asistanlığı yapmış kişilerdir. Bankaların kendilerine özel sınavları ya da mülakatlarıyla yükselerek müdür ya da müdür yardımcısı olabiliyorlar.

Banko Görevlisi (Asistanı) Ne Kadar Maaş Alır?

Banko Asistanı adayları genellikle Ziraat Bankası ya da Halk Bankası’nı tercih ediyorlar. Bu bankalar devlet bankası oldukları için çalışma saatleri ve maaş olanakları diğer bankalara göre daha iyi oluyor. Bu yüzden tercihler bu bankalar yönünde oluyor. Ziraat Bankası bir stajyer banko görevlisine 803 TL, gişe memuruna yaptığı iş ve görev pozisyonu olarak 2 farklı maaş vermektedir.

En düşük banka maaşını alan kesim olan Banko Görevlileri 1.500 TL- 2000 TL arasında maaş almaktadır. Primler ve ek ödemeler bu maaşların içerisinde değil. Banko görevlileri banka içerisinde en çok koşuşturan ve en çok işlemleri yapan kişilerdir. Birçok insanla iletişim kurmak durumunda kalınıyor. Sabır derecesi yüksek insanların yapabileceği bir iş olarak gözüküyor.

Banko Görevlisi Alımları Ne Zaman?

Bankaların personel alımlarına ilişkin haberlerimize daha önce değinmiştik. 2018 yılında az da olsa alım olması bekleniyor. Özellikle geçtiğimiz senelerde oldukça fazla alım yapan Ziraat Bankası yedek kontenjanlarının bitmesi durumunda tekrar sınav yapabilir.

Banko Görevlisi (Asistanı) Nedir Ne İş Yapar?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here