Bedelli Askerlik Çıkar Mı? 2017 Fiyatı 

948
0

Bedelli Askerlik Çıkar Mı? 2017 Fiyatı

Bedelli askerlik ve normal askerlik konusundaki sorulara yanıt veren Işık , “ Kanunen tecil hakkı olanlara yapılıyor. Makul mazereti olmayan kişiler askerlik görevini yerine getirmesi gerekiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri adım adım profesyonel orduya geçiyor. Bundan on yıl önce subay ve astsubayın dışında uzman çavuşlar vardı, şimdi uzman erbaş ve usta erler mevcut.

Bu zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerin yükümlü ere ihtiyacı var. Bunu zafiyet olarak görmek doğru değil. Bu bir görevdir, yapılması gerekiyor. Şu zamana kadar iki milyon sekiz yüz bin kişinin meşru nedenlerden dolayı askerliğini tecil ettirdiğini kamuoyu biliyor zannediyorum. Asker sayısı da dört yüz elli bin civarında bu durumdakilerin vatani görevlerini yerine getirmeleri önemli.” dedi.

Terörle mücadelenin halen devam ettiğini hatırlatan bakan Işık, “Bir taraftan da Fırat Kalkanı Operasyonu yapılıyor. Böyle bir durumda bedelli gündemimizde yok” ifadelerini kullandı.

“Bu durum hem ülke ekonomisi için ek bütçe sağlar. Bu konuda tüm siyasi partiler bir araya gelip sorunu çözebilirler. Kimseyi küstürmeyecek bir formül bulabilirler” ifadelerine yer verildi.

Profesyonel ordu konusunda çalışmalar yapılıp bittiğinde bedelli askerlikten gelecek olan gelirlerin ordu içinde kullanılması gerekiyor.

Bedelli Askerlik Kaç Kez Çıktı?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 10 kez çeşitli sebeplerden dolayı bedelli askerlik çıkarıldı. 1980 darbesinden bu yana otuz beş senede dört kez bedelli askerlik çıkarıldı. 1987 tarihinde on sekiz bin dört yüz otuz, 1992 tarihinde otuz beş bin yüz on bir ve 1999 tarihinde yetmiş iki bin iki yüz doksan, 2011 tarihinde yetmiş bin kişi olmak üzere toplam yüz doksan beş bin sekiz yüz dört kişi yararlandı.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olur?

2011 tarihinde çıkarılan bedelli askerlik yasasına göre askerliğin bedeli otuz bin TL olarak belirlendi. 2014 tarihinde çıkarılan yasada ise kişiler on sekiz bin TL ödeyerek bedelli askerlikten faydalanabilirler. 2011 tarihinde otuz bin TL ödeyen vatandaşlar 2014 yasasına göre ödedikleri fazla ücretleri geri almışlardı. 2017 tarihinde bedelli askerlik çıkarsa ücretinin on sekiz bin TL olması bekleniyor.

Bedelli Askerlik Çıkar Mı? 2017 Fiyatı 
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here