Bedelli askerlik hakkında, güncelliğini koruyan sorular yeniden gündem konusu oldu. Bedeli askerlik yeniden çıkacak mı? Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye’deki binlerce kişinin merakla beklediği bu soruya cevap verdi. Bedelli askerliğin 2017 de tekrar gündem konusu olması ile binlerce kişi bedelli askerlik tekrar gelecek mi konusunda merakla beklemektedir.

En son 2015 yılında çıkarılan bedelli askerlik yasasından sonra bedelli askerliğin yeniden gündeme gelmesi sonucu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık bu konu ile ilgili açıklama yaptı. Yaptığı bu açıklamaya göre, “Terörle, sınırlarımız içinde ve dışında, büyük bir mücadele verirken ve askerlik ihtiyacı artarken, bedelli askerlik ile ilgili gündemimizde şu an herhangi bir konu olması mümkün değildir” diye belirtti.

Bedelli askerlik yaş sınırı nedir?

Bedelli askerliğin gündemde olması kadar, bedelli askerlik için yaş koşulu da önem arz etmektedir. Yaş olarak 1990’dan önce ve sonrasında, bedelli askerlik ile ilgili verilen karar önem arz etmektedir, ancak 1990 sonrası doğanlar, bedelli askerlik konusunda ümitli olmaması gerekmektedir.

Bedelli askerlik ücretinin de 20 bin Türk Lirası olarak belirlenmesi yapılırken, bedeli askerlik konusunda yaş şartı 1990 dan öncesi yani 1989 doğumluların yararlanması beklenmektedir.

Bedelli askerlik için başvuru yerleri nerelerdir?

Bedelli askerlik yapmak için, yurt dışı ve yurt içinde, askerlik görevini herhangi bir nedenle yapmaması ve ilerleyen yaştan dolayı bir bedel karşılığında 21 günlük kısa süreli bedelli askerlik yaparak, vatani görevini yerine getirmektedir. Bedelli askerlik için başvuru merkezleri olmaktadır. Yurtdışından bedelli askerlik başvurusu için, başvurular konsolosluklar aracılığıyla yapılabilmektedir.

Yurtiçinde ise askerlik şubeleri ve cumhuriyet savcılıklarına şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında, bedelli askerlik için istenen ve üzerinde tutar ve banka hesap bilgilerinin yer aldığı bir belge verilir. Bu belgede yazılan bilgilere istinaden ödeme işlemleri gerçekleştirdikten sonra, ödeme işlemleri gerçekleştirildiğine dair 1 adet asıl ve 3 adet ise kopya halinde olan dekontu, başvuru yapılan birime teslim etmekle işlemler bitmiş olmaktadır.

Başvuru için şahsen başvuru yapılması gerekmekte olup posta veya vekalet yoluyla yapılan başvurular geçersiz olmaktadır.

Bedelli Askerlik Hakkında Son Gelişmeler
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here