Bireysel Kredilerle İlgili Bilmeniz Gerekenler

159
0

Borç konsolidasyonu için bir kredi çekmeden önce kişisel krediler hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler olabilir. Genellikle çoğu insan ihtiyaç anında acilen bir kredi çekmek ister. Ancak o anki ihtiyacın giderilmesi ilk öncelik olduğu için kredinin detayları ya da sonrasında ödeme aşaması pek düşünülmez. Uzun vadede canınızın sıkılmasından ve ödeyemeyeceğiniz bir borcun altına girmekten çekiniyorsanız bunları bilmek isteyebilirsiniz.

Taksit Borcu

Bireysel krediler taksitli kredilerdir. Bu, ödünç aldığınız tutarın sabit olduğu anlamına gelir. Kredinin süresi boyunca düzenli olarak aylık ödemeler yaparsınız ve kredinin tamamını ödemek için son taksit ödemenizi yaptığınızda borcunuz kapanır.

Güvenli Olup Olmadığı

Bireysel krediler teminat altına alınabilir. Teminatlı krediler, kabul edildiği gibi krediyi geri ödemeyi başaramazsanız tahsil edilebilecek bir tasarruf hesabı gibi teminat gerektirir. Teminatsız krediler ise teminat gerektirmez, ancak daha yüksek faiz oranları ile birlikte gelebilir.

Faiz Oranları Aralığı

Bireysel kredilerin faiz oranları, borç alacak kişiye ve kredibilitesine bağlı olarak tipik olarak değişmektedir. Hak kazanabildiğiniz oranları bulmak ve potansiyel olarak tasarruf etmek için, kredi almayı düşündüğünüz banka ile ayrıntılı bir şekilde görüşebilirsiniz.

Bankalar Ücret Talep Edebilir

Bazı bankalar kredinizi işleme koymak için bir hizmet ve dosya masrafı ​​ücreti (genellikle kredi tutarının bir yüzdesi) veya kredinin sona ermesinden önce kredinizi ödediğinizde bir ön ödeme tutarı talep ederler. Bu yüzden bu tarz ek ücretler hakkında bilgi almayı unutmamalısınız.

Kredi Puanları Önemlidir

Bireysel kredi, kredi kartlarından daha düşük faiz oranları sunarken, kredi puanınız düşükse daha düşük oranlar almaya hak kazanamazsınız. Genel olarak, kredi geçmişiniz ve puanlarınız ne kadar yüksek olursa, kişisel bir kredi için daha düşük bir faiz oranına hak kazanma olasılığınız o kadar yüksek olur.

Kredi Kartı Borçlarını Ödemek İçin Kişisel Kredi Başvurusu

Başvuru süreci oldukça basittir. Kredi veren bankaların çoğu, kredi raporlarınızı ve puanlarınızı kontrol edecektir. Ancak, zorlu bir sorgulama olarak da bilinen zor bir kredi kontrolünün, kredi puanlarınızı birkaç puan azaltabileceğini unutmayın.

Ödemeleri yapmak için sabit bir gelire sahip olduğunuzu gösteren geliriniz ve işvereniniz gibi kişisel bilgiler sağlamanız gerekebilir.

Önceki krediler ve istikrarlı istihdam veya gelir konusunda iyi bir geri ödeme geçmişine sahip olmak önemlidir. Ayrıca, yeni ödemenizi yaparken rahat olmanız ve ödemeyi yapma imkanınız olduğunu gösterebilmeniz gerekir. Ödeyebileceğinizden daha fazlasını ödünç almak istememelisiniz.

Kredi Başvurusu İçin Görüşme Yapmak

Bu avantajlara rağmen, geri ödeme planınız yoksa kişisel bir kredi riskli olabilir. Kişisel kredi borçtur. Yönetebildiğinizden daha fazla borcunuz varsa, bir borcunuzu bir başkasıyla değiştirmek bir süre için yardımcı olabilir, ancak sonuçta sorununuzu çözmez.

Borçtan çıkmak aynı zamanda orijinal borca ​​katkıda bulunan faktörleri değerlendirmenizi gerektirecektir.

Örneğin, kredi kartlarınızı ödemek için kişisel bir kredi kullanır, ancak daha fazla harcama yapmak için kartlarınızı kullanmaya devam ederseniz, bir kredi ve bir sürü kredi kartı faturası alırsınız. Ya da acil masrafları ödemek için kişisel bir kredi kullanıyorsanız, ancak gelecekteki acil durumlar için tasarruf yapamıyorsanız, bir dahaki sefere bir acil durum ortaya çıktığında başka bir kredi almanız gerekebilir.

Bireysel kredileri nasıl ve ne zaman kullanacağınızı dikkatlice düşünmek ve aldığınız borçları ödemek için sürekli olarak para harcama döngüsüne girmemek önemlidir. Ancak sahip olduğunuz borcu ele almak ve gelecekteki borcu önlemek için atabileceğiniz adımlar vardır. Bir acil durum fonu başlatmayı ve bir bütçe üzerinde çalışmayı düşünün.

Krediyi sorumlu bir şekilde kullanmaya hazırsanız ve yüksek faizli kredi kartı bakiyelerini ödemek istiyorsanız, kredi yeni bir başlangıç ​​yapmanıza ve finansınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Zaten iyi bir kredi puanınız yoksa, düşük bireysel kredi faiz oranlarına hak kazanmak zor olabilir ve bir kredi almadan önce kredi puanınızı geliştirmek için adımlar atabilirsiniz.

Hala emin değilseniz, kişisel bir kredinin sizin için iyi bir fikir olup olmadığına karar vermeden önce biraz araştırma yapmak ve teklifleri karşılaştırmak isteyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

İhtiyaç Kredisi Almak İçin En İyi Neden

Kredi Başvurusu İçin Bilmeniz Gerekenler

Kredi Notu Nasıl Korunur ve Yükseltilir?

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here