Birikim Değerlendirme Yolları

1299
0

Birikim Değerlendirme Yolları

Hiç kuşkusuz para kazanmak kadar onu nasıl biriktireceğini bilmenin yollarını bilmek de önemlidir. Elde edilecek kazancı arttırmanın farklı yöntemleri bulunmakla birlikte, bu yöntemlerin ülkenin ekonomik durumu ve dünyadaki önemli gelişmelerden etkileneceği de açıktır. Bu nedenle, eldeki varlığın getirisi hesaplanırken kişinin bahsi geçen durumları da dikkate alması gerekir. Aynı koşullar altında olsalar bile kişiler, sahip olduklarının getirisini arttırmak için farklı yöntemlere başvurabilirler. Yaygın olarak başvurulan birikim değerlendirme yolları ise şunlardır:

Vadeli Mevduat

Genel tanımıyla mevduat, paranın bankaya ya da kredi kurumlarına belli bir vade sonunda ya da istenildiği zaman çekilmek üzere yatırılmasıdır. Vadeli mevduat ise, yatırılan paranın vade tarihi dolmadan çekilemediği ve para eklenemediği, vade sonunda var olan para miktarının faiziyle birlikte çekilebildiği mevduattır. Vade süresi uzadıkça faiz getirisi de artacaktır. Vade süresi dışında paranın çekilememesi ve faiz getirisinin olması, kişinin sahip olduğu birikimin artarak korunmasını sağladığından etkili bir yöntem olduğu söylenilebilir.

Altın

Birikimlerin altına dönüştürülüp değerlendirilmesi, uzun zamandan beri başvurulan eski bir yöntemdir. Getirisinin olması ve büyük riskler almayı gerektirmemesi nedeniyle tercih sebebidir. Dikkat edilmesi gereken husus, altının fiyatının hangi dönemlerde artıp azaldığını takip etmektir. Özellikle kriz dönemleri dikkat edilmesi gereken zaman dilimleridir.

Döviz

Yabancı parayı temsil eden tüm belgeler döviz olarak adlandırılmaktadır. Fakat gündelik kullanımında döviz daha çok diğer ülkelerin paraları için kullanılır. Tıpkı altın gibi, yatırımcıların birikimlerini arttırmak için sıkça başvurdukları bir yöntemdir. Özellikle Euro ve Dolar en çok kullanılan döviz türleridir. Yatırımı dövize yaparken, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik durum göz önünde bulundurulmalıdır. Enflasyonun arttığı, faiz oranlarının yükseldiği ve borsanın düşmesi gibi durumlar dövizin de yükselmesine neden olur.

Bonus: Kumbara

Tüm bunların yanında bir de oldukça kolay ve güvenilir bir yöntem vardır ki onu da belirtmeden geçmek olmaz: Kumbara. Bankalar, faiz hesapları, ülkenin siyasi ve ekonomik durumu, dünyanın içerisinde bulunduğu genel durum vb. gibi endişelerden uzak, sadece sizin kontrolünüzde olan bir yöntemdir. Odanızın bir köşesinde bulunduracağınız bir kumbarayla var olan kazancınızı katlayamazsınız belki ama son derece güvenli bir şekilde koruyabilirsiniz.

Birikim Değerlendirme Yolları
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here