Boşanmış Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mi?

8596
3

Boşanmış Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mi? Bir diğer anlamı ile dul kadın demek olan bu kavram resmi nikah ile evlenmiş olduğu eşinden mahkeme kararı ile resmi bir şekilde ayrılan kadınlara denir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde boşanmış olan kadınlar için geniş haklar içeren kanunlar vardır. Bir okurumuzun sorusu üzerine bu konuda paylaşım yapmak istedik umarım aradığınız cevabı alırsınız. Aklınıza takılan sorularla ilgili yorum yapabilirsiniz.

Boşanmış Olan Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mi?

Bu manada toplumda çok ciddi bir bilgi kirliliği dolaşmaktadır. Neticede ülkede artan boşanma sayıları çerçevesinde en çok konuşulan ve halen ön planda olan konular arasında yer alır. Bu noktada dikkat edilen noktalardan birisi ölüm tarihi olmaktaydı. Fakat son dönemde yapılan kanun birleştirmeleri ile bu problemde ortadan kalkmış oldu. Bu çerçevede eşinden boşanan kadın her halükarda babasının maaşından yararlanmaktadır.

Fakat bu noktada hali hazırda mevcut olan şartlar bulunmaktadır. Öncelikle babası vefat etmiş olan ve babası bağ-kur, ssk emeklisi olan tüm bayanlar babalarının maaşını alabilmek adına SGK’ya başvura da bulunabilir. Bu durum genel itibari ile olumlu sonuçlanır. Yani bu durum için gerekli olan şart dul kalmış olmak olduğu için başvuru tarihinden 1 ay sonra olumlu cevap gelir. Ancak bu noktada önemli olan alınacak olan maaşın miktarı olmaktadır.

Boşanmış Olan Kadının Annesi Hayatta Olduğunda Durum Ne Olur?

Eşinden boşanmış olan kadın eğer babası emekli ise ve babası vefat etmiş ise babasının maaşını almak adına başvura yapabilir. Bu noktada önemli olan durum ise annesinin hayatta olup olmadığıdır. Eğer ki eşinden boşanmış olan kadının annesi hayatta ise maaş onunda hakkı olduğu için anne ve kız maaşı paylaşırlar. Bu noktada anne maaşın yüzde 75’lik kısmını alırken, kız ise yüzde 25’lik kısmını alır. Annenin ölmesi durumunda maaşın tümü boşanmış olan bayana geçer.

Boşanmış Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mi?
5 (100%) 4 votes

3 YORUMLAR

  1. Ben memur olarak çalışmaktayım. Eşten boşandım.anne ve babam her ikisi de emekli ve ölü. Babam emekli sandığı anne ise SSK kurumlarından. Bu durumdan maaşlara herhangi birine başvurabilir miyim

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here