Bütçe Oluşturma Nasıl Yapılır?

443
0
Bütçe Oluşturma Nasıl Yapılır

Bir bütçe oluşturmak, gelirinizi ve harcamalarınızı takip etmek, hedeflerinizi belirlemek ve daha sonra bunları elde etmek için bir plan oluşturmak kadar kolaydır. Kişilerin çoğu, paralarının her ay nereye gittiğini takip etme alışkanlığına sahip değildir. Ancak bütçe yapmayı öğrenmek kolaydır.

Her ay ne kadar harcadığınızı biliyor musunuz? İnsanların yaklaşık% 40’ı parasal konular hakkında düşünmemeyi tercih ediyor ve % 70’i bir bütçe veya finansal plana sahip değil.

Ancak bütçe oluşturmanın birçok yararı bulunmaktadır. Kredi kartı borcundan kurtulmanıza, acil durum fonu oluşturmanıza ve hatta bir ev satın almak için tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Sahip olduğunuz her şeyden ötürü memnun olsanız bile, bir bütçe oluşturmak kişisel bütçenizi kontrol altına almanıza yardımcı olabilir.

Aylık Gelirinizi Artırın

Toplam maaşınız veya elde ettiğiniz diğer gelirlerden, vergileri, sağlık giderlerini ve yaşam masraflarınızı çıkararak işe başlayın. Düzenli, güvenilir başka gelirleriniz varsa, ekleyin. Bu hesap size harcanabilir gelir miktarınızı gösterecektir.

Harcanabilir Gelir Nedir?

Harcanabilir gelir, vergiler ve konut maliyetleri, kamu hizmetleri ve yiyecek gibi tüm ihtiyaçlar için gerekli ücretler ödendikten sonra maaşınızdan veya diğer gelirinizden kalan miktardır.

Yarı zamanlı veya serbest çalışıyorsanız ya da tutarsız bir geliriniz varsa, önce harcamalarınızla başlamak ve daha sonra finansal hedeflerinize ulaşmak için ne kadar çalışmanız gerektiğini belirlemek yararlı olabilir.

Harcamalarınızı Tanımlayın Ve Sınıflandırın

Harcamalarınızı anlamak söz konusu olduğunda, her öğeyi kategorilere ayırmak faydalı bir yaklaşım olacaktır. Muhtemelen düzenli harcamalarınızın çoğunu bilirsiniz, ancak banka hesabınızın ve kredi kartı beyannamelerinizin üstünden geçmek size paranızın nereye gittiğini hatırlatmanıza yardımcı olabilir.

Gerekli sabit giderlerinizle başlayın: ipotek, kira, kamu hizmetleri, araç ödemeleri ve kredi kartı veya öğrenci kredisi gibi diğer borçlar. Bunlar sabit gider olarak kabul edilir, çünkü aydan aya dalgalanma olasılığı yoktur ve bunların herhangi birini azaltmak veya ortadan kaldırmak zor veya imkansız olabilir.

Sabit giderlerinizin ne olduğunu öğrendikten sonra, değişken giderlerinizi anlamanız gerekir. Yiyecek, yakıt ve eğlence gibi ürünler değişken olarak kabul edilir, çünkü genellikle aydan aya değişebilirler ve tasarruf etmek için en azından bazılarından biraz kesecek bir esnekliğe sahip olduğunuz alanlardır. Giderleri ihtiyaçlara (mutfak alışverişi gibi) ve isteklerinize (spor salonu üyeliği gibi) göre ayırabilirsiniz.

Harcamalarınızın bir kısmı aya bağlı olarak farklılık göstereceğinden, normal harcamalarınızın ne olduğunu anlamak için altı aya kadar olan harcamalara bakmak faydalı olabilir.

Finansal Hedefleriniz Hakkında Net Olun

Acil hedeflerinizi ve neler yapmak istediğinizi düşünün. Belki de ilk önceliğiniz sadece ihtiyaçlarınızı karşılamak için çalışmayı bırakmak ve her ayın sonunda biraz da olsa birikim yapmaktır. Ya da belki emeklilik ya da ev satın almak gibi daha büyük şeyler planlıyorsunuzdur. Acil hedeflerinizi ve neler yapmak istediğinizi düşünün ve bunları yazın.

Hedefleriniz zaman içinde değişiyorsa, bu sorun değildir. Önemli olan, başarmak istediklerinize ilişkin spesifik olmanın ve bu hedefleri göz önünde bulundurmanın bütçenize bağlı kalmanıza yardımcı olabileceğidir.

Hesabınızı Yapın ve Bütçenizi Önceden Planlayın

Bütçe planınızı doldurmaya başladığınız nokta budur. Gelirinizi girin ve önümüzdeki aylarda ne kadar harcayacağınızı tahmin etmek için takip ettiğiniz sabit ve değişken giderleri kullanın. Bu masrafları karşıladıktan sonra ay sonunda ne kadar paranızın kalacağına bakın. Kendinize bu miktarın hedeflerinize ulaşmak için yeterli olup olmadığını sorun.

Cevap hayırsa, tasarruf edebileceğiniz yerler arayın. Başlamak için en iyi yer, değişken harcamalar altındaki istekler kategorisidir. Eğer dışarıda yemek yemeyi daha çok tercih ediyorsanız, evde daha fazla yemek yapmayı planlayın. Sinemaya gitmeyi seviyorsanız, DVD alıp evde izlemeyi deneyin.

Bütçenizde hala daha tasarrufa ihtiyacınız varsa, daha az pahalı bir yaşam koşuluna geçmek veya ipoteğinizi daha düşük bir faiz oranı için yeniden finanse etmek gibi önemli değişiklikler yaparak sabit giderlerinizi ayarlamaya bakmak zorunda kalabilirsiniz.

Bütçenizi Düzenli Olarak Kontrol Edin ve Ayarlayın

Düzenli bir bütçe kontrolünü planlamak, sorumlu ve takipte olmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, geçen haftaki harcamalarınızı gözden geçirmek ve ay için öngördüğünüz harcamalarla karşılaştırmak için her pazar sabahı 30 dakika ayırmayı düşünün. Bu, eğer bir kategoride fazla para harcıyorsanız, size her hafta gerekli ayarlamaları yapma şansını verecektir.

Çoğu kişi kişisel finansmanı için bir bütçeye veya plana sahip değildir, ancak bir tane oluşturmak kısa ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu sadece biraz zaman alır. Bir plan yapar ve finansal varlığınızı ve geleceğinizi kontrol altına almanın rahatlığını yaşarsınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here