Dikkate Alınması Gereken Farklı Kredi Kartı Türleri

146
0

Kabul edelim, dışarıda bir seçenekler denizi varken bir kredi kartı seçmek zor. Bu kredi kartı türlerinin ortak noktası ve bunları birbirinden ayıran özellikleri bilmek hangi kartı seçeceğiniz konusunda yardımcı olabilir. Yeni kart tekliflerine bakıyorsanız, muhtemelen birkaç seçenek olduğunu fark etmişsinizdir.

Gerçek şu ki, tüketicilere sunulan birçok farklı türde kredi kartı vardır ve teklifler ve faydalar hizmet ettikleri popülasyonlara bağlı olarak değişebilir. Ancak farklı kart türleri tam olarak nedir? Kullanılabilir kart türlerinin özelliklerini öğrenmek ve hangi seçeneğin sizin için uygun olabileceğini bulmak için okumaya devam edin.

Teminatsız Kredi Kartı

Teminatsız kredi kartları en yaygın kullanılan kredi kartı türüdür. Güvenli kredi kartlarından farklı olarak, güvenli olmayan kredi kartlarında teminat olarak nakit para yatırmanız gerekmez. Bu kartlar çoğu tüketici için iyidir ve sorumlu bir şekilde kullanıldığında kredi puanı oluşturmaya yardımcı olabilir. Seyahat ödülleri ve nakit para kartları, teminatsız kartların örnekleridir.

Güvenli Kredi Kartı

Kredi puanınızın yükselmesi gerekiyorsa veya kredi geçmişiniz yoksa, güvenli bir kredi kartı sizin için uygun olabilir. Güvenli kredi kartları, genellikle kredi limitinizi korumak için bir depozito yatırmanızı gerektirir. Kredi limitiniz genellikle para yatırma miktarınıza eşittir.

Örneğin, 500 lira yatırırsanız, kartınız için 500 liralık bir kredi limitine sahip . Güvenli kartınızı kapatmaya karar verirseniz ancak ödenmemiş bakiyeniz varsa, paranızı geri alamayabilirsiniz. Güvenli kredi kartları genellikle ödül teklifleri konusunda sınırlıdır, ancak kredi puanını artırmak veya kredi geçmişi inşa etmek isteyenler için iyi bir seçenek olabilirler.

Bakiye Havalesi Kredi Kartı

Kredi kartı borcunuz mu var ve faizden tasarruf etmek mi istiyorsunuz? Bir bakiye transfer kartı tam da bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Bakiye havalesi kredi kartları, kart borcunu diğer kredi kartlarından veya borç verenlerden transfer etmenize olanak tanır ve genellikle belirli bir süre için transferler işlemlerinde yüzde 0 yıllık maliyet oranı sunar.

Yüksek faizli borcu transfer ederseniz, bu büyük bir avantaj olabilir. Yıllık maliyet oranının 0 olma durumunun sonsuza dek sürmeyeceğini dikkate almak önemlidir; bu nedenle, promosyon dönemi içinde borç ödemenizi tamamlayacağınızdan emin olun.

Ayrıca, çoğu bakiye havalesi kartında yüzde 3 ila 5 bakiye transfer ücreti vardır, bu nedenle bu kart türünü seçerseniz ne kadar ücret ödeyeceğinizi kontrol edin.

Seyahat Kredi Kartı

Seyahat yapılacaklar listenizin en üstünde mi? Seyahat ödüllü kredi kartı seyahatle ilgili satın alımlarda tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Seyahat kredi kartları yıllık ücrete tabi olabilir, ancak uçuş ve / veya otel konaklamalarında kullanmak için yeterli mil veya puan tahakkuk ettirebileceğiniz programlar sunarlar.

Örneğin, kartınızdaki herhangi bir şey için harcadığınız her 1 lira için bir mil veya puan alabilir ve belirli bir süre içinde harcama gereksinimini karşıladıktan sonra bir üyelik bonusu kazanabilirsiniz.

Yakıt Ödüllü Kredi Kartı

Taksici olarak veya sözleşmeli bir sürücü olarak çalışmanız durumunda, bir yakıt ödüllü kredi kartı size uygun olabilir. Bunlar, genellikle yakıt alımlarında büyük veya iyi ödüller sunan bir tür karttır.

Bazı yakıt ödüllü kartların, kazanacağınız veya belirli aylarda daha fazla alabileceğiniz ödül miktarını kısıtlayabileceğini unutmayın. Bu tür bir kart genellikle çok fazla araba kullanan ve ödüllerden yararlananlar için iyidir.

Ödüllü kredi kartı

Nakit geri ödemeli kredi kartları, alışveriş yaparken puan kazanmanızı sağlar. Bu ödüller genellikle hesap özeti, geri ödeme veya hediye kartları için kullanılabilir. Bazı kartlar para iadesi için sabit bir yüzde sunarken, diğerleri para iadesi kazanabileceğiniz bonus kategorilere sahip olabilir. Bu tür kart, paranın karşılığını en iyi şekilde almak isteyen bütçe meraklısı kart sahipleri için iyi bir seçenektir.

Öğrenci Kredi Kartı

Öğrenci kredi kartları genellikle çok az veya hiç kredi puanı geçmişi olmayan ve kredi skorlarını sıfırdan inşa etmek isteyen üniversite öğrencileri için tasarlanmıştır. Bu kartların onaylanması daha kolay olabilir, ancak genellikle daha düşük bir kredi limitine sahip olurlar.

Bazı öğrenci kredi kartlarında, kart teminat altına alınabilir, bu da teminat olarak nakit depozito gerektirebilir. Ayrıca daha yüksek faiz oranlarına sahip olma eğilimindedirler.

% 0 Yıllık Maliyet Oranlı Kart

Kredi kartı faiz oranları göreceli olarak yüksek olabilir, ortalama yıllık maliyet oranları yüzde 15 ile 23 arasındadır. Bu nedenle, yüzde 0 yıllık maliyet oranlı kredi kartı, büyük bir satın alma yapmak ve belirli bir süre içinde ödemek isteyen tüketiciler için cazip bir seçenek olabilir. Sonradan ortalama yıllık maliyet oranları artacaktır, bu yüzden başvurmadan önce bunu kontrol etmek önemlidir.

Perakende Kart

Perakende kartlar genellikle bir banka ile büyük bir perakendeci arasındaki ortaklıktan kaynaklanır veya büyük perakendeciler tarafından verilir. İki ana kategoriye ayrılırlar:

  • Kartınızı yalnızca söz konusu satıcıda kullanabileceğiniz kapalı döngü
  • Kartın bir satıcı tarafından desteklendiği ve Visa® veya Mastercard® gibi büyük bir kart ağı tarafından desteklendiği açık döngü.

Kapalı döngü perakende kartlar, bir kart için ortalama kredi puanıyla bile onaylanabildiğiniz için kredi geçmişi oluşturmanıza yardımcı olmak için iyi bir seçenek olabilir. Bu açık döngü perakende kartları için daha az uygulanabilir, çünkü bunlar geleneksel kredi kartlarıyla benzer kredi gereksinimlere tabi olabilir.

Bununla birlikte, kapalı döngü perakende kartları da genellikle düşük kredi limitleri ve yüksek faiz oranları ile birlikte sunulur;

Örneğin, 400 lira sınırında bir perakende kartınız varsa ve 200 lira harcıyorsanız, kredi kullanımınız yüzde 50’dir ve uzmanlar tarafından önerilen maksimum yüzde 30’un üzerindedir. Kredi geçmişi oluşturmak için kullanıyorsanız, ödeme geçmişinizin kredi bürolarına rapor edildiğinden emin olmak için sağlayıcıya danışmak isteyebilirsiniz.

Birçok farklı kredi kartı türü varken, bir kart seçmeden önce hedeflerinizi değerlendirmek önemlidir. Yaşam tarzınıza, ihtiyaçlarınıza ve finansal durumunuza uygun bir tane kart bulmanız gerekir. Avantaj ve işlevsellik sunan bir ürün seçmek yararınıza olacaktır.  Doğru kredi kartını seçmek, artılarını ve eksilerini bilmek, kredi puanınız için yardımcı olabilir.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here