Doğru Bir Yatırımı Anlamanın Yolları

951
0

Doğru Bir Yatırımı Anlamanın Yolları

İnsanlar hayatları boyunca rahat yaşamak için mutlaka belirli adımlar atmaktadır. Bunların en önemli olanları maddiyat açısından rahat yaşayabilme amacıyla düşünülen adımlardır. Gelir seviyeniz ne olursa olsun daha fazlası için plan ve girişim yapmışsınızdır. Bir miktar paranızı ikiye, üçe veya daha fazlasına katlamak için yatırım yapma yolunu seçmek mantıklı olacaktır. Bu yolu seçtikten sonra düşünmeniz gereken; yatırım şeklinizin ne kadar doğru ya da güvenilir olduğudur. Peki doğru bir yatırımı anlamanın yolları nelerdir?

Yatırımı Planlama ve Düşünme Aşaması

Öncelikle bu yatırımınızı hangi amaçla yapmak istediğinizi düşünün. Önü açık bir iş kurmak mı, elinizdeki parayı katlamak mı, ek gelir elde edebilmek mi, yoksa sadece emekli olabilme güvencesi mi? Bu düşüncenizin yatırım amacınız konusunda ne kadar mantıklı olduğunu anlayınca devam etme isteğiniz ve girişimciliğiniz artacaktır. Fakat bu planınızı diğer açılardan da ele almalısınız.

Risk Unsuru

Yatırım alanınızı mutlaka araştırın. Zaman içindeki gelişimi, istatistikleri inceleyin. Elbette ki batmaya yakın bir sektöre adım atmak mantıklı olmayacaktır. Örneğin paranızı iş kurmak amacıyla kullanacaksınız diyelim. Eğer iş, bir mekan işletmekse; iş yeri kirası veya devralma masrafını, mekanın masa, sandalye gibi giderlerini ayırın, daha sonra kalan paranız üzerinden riskleri düşünüp plan yapın.

Yatırım Alanlarını Kullanma

Birikim yaptığınız alan da doğru bir yatırım için önemlidir. Örneğin paranızı katlamak için borsayı takip etmelisiniz. Dolar son zamanlarda 4 TL gibi seviyelere ulaşmışken biriktirilen dolarlar mantıklı bir yatırım aracı olmuş olacaktır. Onun dışında altın, euro gibi yatırım araçları da borsa yoluyla kullanılabilir. Yastık altı dediğimiz birikimleri yükselişe göre bozdurmayı düşünebilirsiniz. Daha sonra yatırım alanını değişerek isteğinize göre emlak veya bireysel emeklilik alanlarında kullanabilirsiniz.

Bu bahsettiğim yatırım adımlarını ve araçlarını kullanabilmek için isteğinizi veya maddi durumunuzu düşünmelisiniz. Bu konudaki en önemli nokta, yatırımınızın amacınıza göre ne kadar mantıklı ve doğru olduğuna karar verip ona göre hareket etmektir.

Doğru Bir Yatırımı Anlamanın Yolları
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here