Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi?

1722
0

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi? Dul ve yetim kalan kadınların çift maaş alma durumları ölen kişilerin SGK’dan emekli olma durumlarına göre değişiklik gösteriyor. Yapılan son değişiklikler ile bir kadının anne ve babasının ölümü neticesinde emekli maaşını alabilmesi için 1 Ekim 2008 tarihi önemli bir sınır tarih haline geldi. Yapılan değişikliklerde eğer ki bir kadının anne ve babası 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüş ise kadınlar yetim aylığı adı altında çift maaş alıyorlar.

Aynı zamanda anne ve babadan biri 1 Ekim 2008 tarihinden önce diğer sonra ölmüş ise yine iki maaş birden alınıyor. Ancak her iki ölümün 1 Ekim 2008 tarihinden sonra olması durumunda tek maaş alınacağı belirtildi.

Alınacak Dul ve Yetim Maaşlarının Özellikleri

Son 15 yıllık süre içerisinde çalışma hayatında önemli reformlar gelişti. Bu reformlar kapsamında kadınlar, yaşılar ve çocuklar konusunda gözle görülür bir şekilde gelişme gösterdi. Özellikle bu reformlar hayatın her alanında birçok kişiyi de yakından ilgilendiriyor. 1970 yılında hazırlanan düzenleme bir süre faaliyette kalarak günümüz şartlarına cevap veremez hale gelmesinden sonra yeni düzenleme 2003 yılında yapıldı.

Yeni düzenleme ile birlikte en çok anne ve babası ölen ve dul kalan kadınların alacakları çift maaşlar ile ilgili yeni düzenlemeler gündeme geldi. Önceki sistemde birbirinden kopuk uygulamalar olmasından dolayı zamana ve şartlara uygun olmayan uygulamalar söz konusuydu. Ancak 2003 yılındaki İş Kanunu’nda yapılan değişiklikler ile birlikte bu sorun tam anlamı ile ortadan kaldırılmış oldu.

Kadınlara Güvence Verildi

Yeni düzenlemeler ile kadınların sosyal hayattaki yerlerine büyük ölçüde yer verilerek kadınların dul ve yetim kalmaları durumunda alacaklar maaşlar ile hayatlarını idame ettirme imkanları söz konusu oldu. Bu düzenlemeler ile kadınlara büyük güvenceler de verilmiş oldu.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here