Düşük Maaş İle Konut Kredisi Çekilir Mi?

1042
0

Düşük Maaş İle Konut Kredisi Çekilir Mi?

Okuyucularımızdan gelen bir soru ile devam edelim. Düşük Maaş İle Konut Kredisi Çekilir Mi? Türkiye’de yaşayan çoğu kişinin en büyük hedeflerinden bir tanesi ev satın almaktır.

Düşük Maaş İle Konut Kredisi Çekilir Mi

Önceden herkes ev sahibi olmak için para biriktirirken, şimdi bankaların uygun şartlar ile sunduğu ev kredileri sayesinde çoğu kişi ev sahibi oluyor. Fakat çoğu kişinin merak ettiği bir soru var. O da Düşük Maaş İle Konut Kredisi Çekilir Mi?

Konut Kredisi Çekmeniz İçin Şartlar

Öncelikli olarak eve giren bütçenizi doğru hesaplamalısınız. Bunun yanı sıra aylık ödeyebileceğiniz kredi tutarınızı hesaplamalısınız. Çünkü sizin gelirinizi aşmaması gerekiyor. Bu yüzden kendinize uygun bütçeli bir ev bulmalısınız. Eve ekstra giren herhangi bir gelir işinizi daha da kolaylaştırabilir.

Başvuru şartlarına bakınca ise, öncelikle Türk vatandaşı olmanız ve 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekli. Şu konuyu bilmenizde fayda var, 65 yaş ve üzeri kişiler için bankalar genellikle kredi kullanmalarına izin vermiyor. Bunun yanı sıra gelir belgesi gerekiyor. Zaten sorunun cevabı burada ortaya çıkıyor. Çekeceğiniz kredi tutarının aylık ödemeleri sizin gelirinizin %60’ını geçmemesi lazım. Kredi puanınızda üst seviyelerde olmalı.

Konut Kredisinde Ek Gelir Gösterme

Eğer düşük bütçede bir maaş alıyorsanız ve geliriniz kredi çekmek için yetersiz kalıyorsa, aynı evde yaşadığınız bireylerin maaşlarını kendi kredi dosyanıza eklemek size faydalı olabilir. Böyle bir sistem oluşturduğunuzda, ailenizden birisinin emekli maaşını ya da aylık maaşını kendi maaşınıza ekleyerek daha yüksek tutarlarda konut kredisi alma imkanı bulabilirsiniz.Kredi dosyanıza gelirini ekleyeceğiniz kişinin, sizin yerine getirmekle yükümlü olduğunuz şartların (kredi puanının yeterli olması ve yasal takip olmaması) tamamından yükümlüdür.

Veya çekeceğiniz kredinin vadesini uzatabilirsiniz. Uzun vadeli kredilerde taksit tutarı daha düşük olacağından aylık ödemeleriniz maaşınız ile orantılı olabilir.

Ek gelir göstermenin bir diğer yolu da kira gelirinizin olması. O yüzden kira sözleşmenizi de getirerek varsa kira gelirini ek gelir gösterebilirsiniz.

Eğer hala bir çare bulamadıysanız bankaları internet üzerinden karşılaştırarak size uygun ve uzun vadeli kredileri tercih edebilirsiniz.

Düşük Maaş İle Konut Kredisi Çekilir Mi?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here