E-Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

697
0
E-Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
E-Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip korona virüsü (Covid-19), Türkiye’yi de uzun zamandır etkisi altına almış durumda. Uzun süren bir dikkat süreci boyunca vaka görmeyen Türkiye’de, tespit edilen ilk vaka 10 Mart 2020’de yaşandı. Bu tarihten sonra hızla artan vaka sayıları sebebi ile kısa çalışma süreci, evden çalışma ve bu süreci takip eden sokağa çıkma yasakları kapsamında, çalışmak zorunda kalan ya da iş bulamayan dar gelirliler için sosyal yardım süreci başlatıldı.

Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu adı altında E-Devlet para yardım başvurusu başlatan Türkiye Cumhuriyeti hükûmeti, süreci 2020 Mart Ayı’nın sonlarına doğru duyurdu. Bu duyurunun ardından gelen ilk başvurular neticesinde 1. ve 2. Faz ödemeleri ise 19 Nisan 2020’de yapıldı. Bugünlerde 3. Faz ödemesinin gerçekleşmesi beklenirken, henüz başvuru gerçekleştirmemiş bireylere de E-Devlet üzerinden başvuru kapısı açık kalmaya devam ediyor. Peki, korona yardım başvurusu yapma işlemi nasıl gerçekleştiriliyor, Pandemi Sosyal Destek işlemlerinden kimler faydalanabilir ve yarım başvurusu çıktıktan sonra paranızı nereden alabilirsiniz? İşte cevaplar…

Korona Yardım Başvuru Yapma

Coronavirus sebebi ile zor durumda kalan, çalışamayan, iş bulamayan ya da geçim sıkıntısı yaşayan dar gelirliler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hızla tespit edildi. Düzenli olarak yardım alan aileler, devletin 1.000 TL Pandemi Sosyal Destek ödemelerini ilk alan aileler olarak kayda geçtiler. Ancak, bu tarihten önce sosyal yardım ile geçinmeyen ve Covid-19 sürecinde zor durumda kalan aileler için E-Devlet para yardım başvurusu açıldı. İnternet üzerinde bu başvuruya ulaşmak isteyenler ise ‘’Korona yardım başvuru yapma’’ şeklinde bir arama sonrası, belirli yönergeler kapsamında www.turkiye.gov.tr adresinde başvuru yapabilecekleri sayfaya yönlendiriliyorlar.

Türkiye.gov.tr üzerinden başvuru yapmak isteyen dar gelirliler, başvuru yapmak üzere PTT’den E-Devlet şifresi almak zorundalar. Eğer E-Devlet şifreniz varsa bu durumda ‘’https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu’’ adresine doğrudan giriş sağlayabilir ya da E-Devlet’e T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş sağladıktan başvuru yapabilirsiniz. İlgili başvuruyu yapabilmek adına sisteme giriş sağladıktan sonra, arama bölümüne Pandemi yazarak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çatısı altında bu başvuruyu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Başvuru sürecinden herkesin faydalanması ve sistemde yaşanabilecek aşırı yüklenmeyi bertaraf etmek adına, E-Devlet üzerinde yapılacak başvurularda T.C. Kimlik numara uygulaması getirilmiştir. Buna göre T.C. Kimlik numarası son hanesi;

  • 0 olanlar Pazartesi
  • 2 olanlar Salı
  • 4 olanlar Çarşamba
  • 6 olanlar Perşembe
  • 8 olanlar Cuma

Günleri başvuru gerçekleştirebileceklerdir. Başvuru için Cumartesi ve Pazar günleri ise vatandaşlar için herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

E-Devlet Yardım Başvurusu

Kimler Faydalanabilir?

Pandemi sürecinde E-Devlet para yardım başvurusu yapabilecek ve faydalanabilecek bireylerin, herhangi bir şekilde SGK ya da devlet dairesinde sigortalı olarak çalışmıyor olması, emekli geliri olmaması, İŞKUR’dan işsizlik ve benzeri ödenekler almıyor olması, yaşlı, engelli, engelli yakını aylığı almıyor olması gerekiyor. Bu gibi geliri olan ya da herhangi bir sebepten tarafına maaş bağlanan bireyler ve aynı hanede yaşayan kişiler, Pandemi Sosyal Destek Ödemesi için uygun şartları yerine getiremiyor.

Yardım Başvurusu Çıktı Paramı Nereden Alabilirim?

Yaptığınız E-Devlet para yardım başvurusu sonuçlandı ve tarafınıza yardım yapılması gerektiği anlaşıldıysa, bu durumda ‘’Yardım başvurusu çıktı paramı nereden alabilirim?’’, sorusunu soruyor olabilirsiniz. Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık ve bulduk.

Birinci aşamada, yani yapacağınız başvuru aşamasında, IBAN bilgisi paylaşmanız durumunda ilgili ödemen vermiş olduğunuz IBAN’a yatırılacaktır. Bir diğer seçenek ise başvuru esnasında IBAN bilgisi veremeyenler için. Eğer IBAN bilgisi paylaşmadan başvuru gerçekleştirdiyseniz, bu durumda ilgili ödeneği dilediğiniz PTT şubesinden temin edebilirsiniz.

Önceki İçerik5 Adımda Kolay Para Biriktirme Yöntemleri
Sonraki İçerikBiz Bize Yeteriz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Ekonomi, Finans Ve İş fikirleri Konusunda En Güncel Ve En Yeni Haberleri Sizlerle Paylaşmak Ve Azda Olsa Yardımcı Olmaktan Mutluluk Duymaktayım. Merak Ettiğiniz Konular Hakkında Bilgi Alışverişinde Bulunabilirsiniz.