Emanete Alınan Rapor Parası İçin Dilekçe Örneği

5314
0

Emanete Alınan Rapor Parası İçin Dilekçe Örneği

Rapor parası, çalışan sigortalı kişilerin sağlık sorunlarından dolayı raporlu oldukları gün sürelerinin SGK tarafından kişinin maddi gelir kaybına uğramaması açısından verilen paradır. Bir diğer adı iş görmezlik ödeneği de olan bu parayı almak için; kişinin meslek faaliyetlerini yerine getirirken bir rahatsızlık yaşaması, bunun haricinde kişinin herhangi bir rahatsızlığı yakalanması veya kadın işçilerinin hamileliği dolayısıyla geçici iş görmemezlik haline gelmesinde raporlu olduğu gün süresince bu parayı alır. Kişinin çalıştığı işten dolayı yaşadığı meslek hastalığı hariç diğer durumlarda kişinin raporu aldığı tarihten önceki 1 yılda SSK tarafından kişiye 90 günlük pirim yatırılması şartı aranır.

“Rapor Parası Emanete Alındı” Ne Anlama Gelmektedir?

Sosyal sigortalar kurumunun hastalık, doğum hali, iş yerindeki kaza sonucu meydana gelen iş kazası olarak nitelendirilen durumlarda devlet raporlu olunan gün sayısınca size rapor parası ödemektedir. Sosyal güvenlik kurumlarının anlaşmalı olduğu banka Ziraat Bankasıdır. Bu yüzden bütün rapor paraları SGK tarafından adınıza Ziraat Bankasına yatmaktadır. Bu konu hakkında net bilgiye sahip olmayan vatandaşların sosyal sigortalar ve Ziraat Bankasının belirlemiş olduğu süre dışında kalıp paralarını çekmemeleri halinde karşılaşacağınız yazı “rapor parası emanete alındı” yazısıdır.

SGK Ve Ziraat Bankasının Belirlediği Süre Nedir?

Bu sure her ayın 8.inde başlayıp 14. de biter. Eğer 14.cü gün çalışma saati bitimine kadar Ziraat Bankası gişelerinden rapor paranızı almazsanız SGK paranızı geri çekmektedir. Yani paranızı emanete almaktadır. E-devlet ya da SGK sitesinden sorgulama yaptığınızda uyarı çıkacaktır.

Emanete Alınan Para Nasıl Geri Alınmalıdır?

Bunun için 2 yol mevcuttur. Birinci yol olarak hiçbir işlem yapmadan bir daha ki ayı bekleyip, yine aynı süre zarfında 8 ya da 14 arasında Ziraat bankasına tekrar yatacak olan paranızı gidip çekebilirsiniz. İkinci yol olarak ise SGK sisteminize şahsınıza ait hesap bilgilerini SGK Kurumu tarafınca anlaşmalı olan bankalardan birine hesap bilgisinin tanımlamasını yaparak emanete alınan rapor parasının sizin hesabınıza geçmesini sağlamak. Bu sistemde her hangi bir gün sınırlaması olmadan istediğiniz zaman ATM veya banka aracılığıyla rapor paranızı almış olursunuz.

Emanete Alınan Rapor Parasının Geri Ödenmesi İçin Tanımlı Bankalar

Ziraat Bankası, Halk Bank, Akbank ve Vakıf Bankasıdır. E-devlet üzerinden giriş yaparak, e-hizmetler sekmesine tıklayarak, SGK kurumu ardından Şahıs ödemeleri hizmetleri seçildikten sonra şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama kısmından banka hesap numaranızı tanımlatabilirsiniz. Bu işlemleri ilgili bankaya dilekçe vererek de gerçekleştirebilirsiniz.

Rapor Parasının Emanete Alınması Durumu

SGK’nın hastalık, hamilelik, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu kişinin rapor alması ve gerekli şartları sağlaması halinde kişiye rapor parası verilir. Rapor parası ödemeleri SGK ile Ziraat Bankası arasındaki protokol gereği Ziraat Bankası tarafından ayın 8-14 tarihleri arasında ödenir. Ancak kişi elinde olmayan nedenlerle bu parayı çekememesi halinde bu para Ziraat Bankası tarafından emanete alınır.

Emanete alınan bu parayı almak için kişi diğer ayın 8-14 tarihlerini beklemelidir. Bu tarihler arasında kişi rapor parası çekebilir. Ancak kişi yine bir hata alıyorsa bu sefer SGK’ya bir dilekçe ile konuyu anlatmalıdır. Aşağıda bulunan dilekçe rapor parası için yazılmış bir dilekçe örneğidir. Kişi bunu konuyu yazıp gerekli yerleri değiştirdikten sonra SGK’ya gönderebilir.

SGK Rapor Parası İçin Dilekçe Örneği

T.C.

ÇALISMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI

SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

SİGORTA İL MÜDÜRLÜĞÜ

İL ADI / İLÇE ADI

Kişinin İş yeri Unvanı : Kişinin İş yeri Sicil Numarası: Dilekçede Belirtilecek Konu : Aldığım rapor sonucu tarafıma yatırılan rapor parasının çekemediğim için rapor parası emanete alınmıştır. Emanete alınan bu rapor parasının e-devlet üzerinden belirttiği hesabıma aktarılmasını talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim. İmza

Emanete Alınan Rapor Parası İçin Dilekçe Örneği
4 (80%) 2 votes

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here