Emanete Alınmış Olan İş göremezlik Ücretlerini Almak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

4413
0
Emanete Alınmış Olan İş göremezlik Ücretlerini Almak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan işçinin hastalanması, iş kazası, meslek hastalığı veya analık izni gibi durumlarda çalışan işçiye rapor parası ödemektedir. Yasalarda belirtilen şartları taşıyan her işçi iş göremezlik ödeneği alabilmektedir. Çalışmadığı günlerin ödemesi devlet tarafından yapılmaktadır.

Rapor Parasının Emanete Alınması Ne Demek?

Rapor süreniz bittikten sonra, yaklaşık bir ay içinde paranızı alabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşma gereği, iş göremezlik ödeneği Ziraat Bankasına yatmaktadır. Her ayın 8 ve 14 arasında mesai saatleri içinde şubelerden çekebilirsiniz. Belirtilen süre içinde çekilmeyen para SGK tarafından geri çekilerek, emanet hesaplarına alınır. İnternet üzerinde arama yaptığınızda emanete alındı ifadesi bu yüzden çıkmaktadır.

Emanete Alınan Rapor Parasını Nasıl Geri Alırım?

Öncelikle endişelenmenizi gerektiren bir durum söz konusu değildir. Emanete alınan paranızı geriye alabilmeniz için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Gelecek ayın 8 ve 14’ü arasında Sosyal Güvenlik Kurumu paranızı tekrar Ziraat Bankasına gönderecektir. Herhangi bir şubeye giderek ödemenizi alabilirsiniz.Eğer gelecek ayın belirtilen günlerini beklemek istemiyorsanız, banka hesabınızı SGK ödeme sistemini tanımlayabilirsiniz.

Böylece beklemeden ve şubeye gitmeden paranızı bankamatikten çekebilirsiniz. Banka hesabı tanımlamak için Ziraat Bankası dışında SGK’nın anlaşmalı olduğu bankalar bulunmaktadır. Halk Bankası, Akbank, Vakıf Bank bu bankalar arasında bulunmaktadır. Bu bankalarda ki hesaplarınız dan da tanımlamanız durumunda rapor paranızı alabilirsiniz.

Banka Hesabı Tanımlama

Paranızın yatmasını istediğiniz bankaya veya Sosyal Güvenlik Kurumuna gidip dilekçe vererek hesabınızı tanımlayabilirsiniz. İnternet üzerinden E-devlet sisteminden de bu işlemi yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz var ise, sisteme giriş yapıp aşağıdaki işlemleri sırasına göre tamamlayınız.
E-Hizmetler; Sosyal Güvenlik Kurumu; Şahıs ödemeleri hizmetinden; Şahıs Ödemeleri Banka hesabı tanımlama, menüsünden banka hesap numaranızı girerek işleminizi tamamlayın.

Emanete Alınmış Olan İş göremezlik Ücretlerini Almak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here