Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Ödenecek?

124
0

Yakın bir zamanda uygulanmaya başlanan, bayramlarda emeklilere ikramiye düzenlemesi emeklilerin önümüzdeki Kurban Bayramı’nı daha bir heyecanla beklemesine yol açtı. Emekli ikramiyeleri yasalaşan kanun kapsamında son iki bayramda da verilmişti. Türkiye’de yaşayan toplam 12 milyonun üzerindeki emekli, bu Kurban Bayramı öncesinde verilecek olan emekli ikramiyelerinin ne zaman hesaba yatacağını merak etmeye başladılar bile. 7 Ağustos tarihinde yapılan açıklama ile Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin Kurban Bayramı emeklilik ikramiyelerinin yatma tarihi de kesinleşmiş oldu.

Emekli İkramiyelerinin Hesaba Yatma Tarihi

Türkiye’de 12 milyondan fazla emekli yaşamaktadır. Bu da yatırılacak olan emekli ikramiyeleri ile sevinecek çok sayıda insan bulunduğu anlamına geliyor. Özellikle de ekonomik krizin baş göstermesinden bu yana iyice azalan alım gücü, emeklilerin rahat bir nefes alabilmek için dini bayramlar öncesinde yatırılan emeklilik ikramiyelerini beklemesine yol açmaktadır. Hal böyle olunca çok sayıda emeklinin ikramiyelerin yatırılma tarihini merak etmesi de son derece normaldir.

Birkaç gün önce yapılan açıklamada emekli sandığına bağlı olan emeklilerin ikramiyelerinin 9 Ağustos’ta yatırılacağı bildirilmişti. Ancak Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin ikramiyelerinin ne zaman yatacağı ise muammaydı. Gün içinde yapılan açıklama neticesinde tüm emeklilerin ikramiyelerini ne zaman alacakları da netleşmiş oldu.

Açıklamaya göre SSK kapsamında emekli olanların emeklilik ikramiyeleri 8 Ağustos’ta yatarken, Bağ-Kur bağlamında emekli olan kişilerin ikramiyeleri ise emekli sandığı emeklilerinin ikramiyeleri ile birlikte 9 Ağustos’ta yatırılmış olacak. Bu arada bayramın ilk gününün ise 11 Ağustos olduğunu hatırlatmakta yarar var.

İkramiyesi en son yatan emeklinin bile bayram hazırlıkları için böylece iki günü olacağı da belli olmuş oldu. Her iki dini bayramdan önce de yatırılan emeklilik ikramiyeleri, emeklilerin gelir gider dengesinde biraz daha rahat bir nefes almalarını sağlamaktadır.

Emeklilik İkramiyesinin Erken Yatırılması

Kurban Bayramı’nda kurban kesmek isteyen ancak bütçesini buna göre ayarlamamış emekliler, yatırılacak olan erken emeklilik ikramiyeleri sayesinde kurban kesebilecekler. Hala kendi bakımlarına muhtaç çocuğu bulunan emekliler ise ikramiyeler aracılığıyla çocuklarına bayramlık alabilecek ya da ev ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.

Birçok emekli için ekstra bir yardım olması açısından düzenlenen emeklilik ikramiyeleri, çok sayıda dar gelirli aile için de bayram öncesi bir hediye gibi olmakta. Her iki dini bayramdan önce de yatırılan ikramiyeler son iki bayramdır emeklilere veriliyor. 2019 Kurban Bayramı’nda da verilecek olan emeklilik ikramiyesi yardımının ilerleyen yıllarda da devam edeceği biliniyor.

Gıda, kıyafet, sağlık sektörlerine gelen zamlar ve enflasyon artışları tüm orta ve alt grubundaki kişileri etkilediği gibi emeklileri de oldukça zorlamaktadır. Yatırılan emeklilik ikramiyeleri sayesinde, emekliler tamamen ekonomik refahlarına ulaşamasalar da bir nebze daha rahatlamakta.

Emeklilik İkramiyesi Ne Kadar?

Özellikle ilk kez emeklilik ikramiyesi almaya hak kazanmış yeni emekli kişiler emeklilik ikramiyelerinin ne kadar olduğunu da büyük ölçüde merak etmektedir. Emeklilik ikramiyelerinin ne zaman yatırılacağının açıklanması ile birlikte yatırılacak olan ikramiye miktarı da kesinleşmiştir.

Son iki bayramda emeklilik ikramiyeleri 1000 TL olarak yatırılmıştı. Bu Kurban Bayramı’nda emekliler ikramiyelerde zam beklese de, yine bu bayram da yatırılacak olan tutarın 1000 TL olacağı açıklandı. Böylece ilk kez ikramiye alacak kişilerin de ne kadar alacağı belli oldu.

1000 TL çok fazla bir miktar olmasa bile, geçim sıkıntısı çeken aileler için oldukça iyi bir tutar. Bir sonraki bayramlarda ise emekli ikramiyelerinin ne kadar olacağı henüz belli değil. Ancak 2019 yılında birçok ürün ve hizmete zam geldiği göz önünde bulundurulduğunda, 2020 senesi içindeki bayramlarda yatırılacak ikramiye miktarlarının artırılması bekleniyor.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here