Emekli İkramiyesi Sayesinde Kurban Satışlarında Canlanma Bekleniyor

129
0

Pazar günü olan Kurban Bayramı’nda kurbanlık hayvan satıcıları, emeklilerin 8-9 Ağustos tarihlerinde alacakları emeklilik ikramiyeleri ile satışlarının hızlanmasını bekliyor.

Kurbanlık hayvanlar, 11 Ağustos‘ta başlayan Kurban Bayramı öncesinde Türkiye genelinde sayısız pazarda satılıyor. Şimdilik bu pazarlardaki birçok satıcı satışlardan memnun.  12 milyondan fazla emeklinin emeklilik ikramiyesi yatırıldıktan sonra ise satışlarda bir artış olacağı düşünülüyor.

Emeklilerin Çoğu İkramiyeyi Kurban Almak İçin Kullanacak

Farklı illerde bulunan çok sayıdaki hayvan pazarında satıcılar emeklilerin 8 ve 9 Ağustos’ta emekli aylıklarını aldıktan sonra kurban pazarlarını ziyaret edeceklerini düşünüyorlar. Hayvan pazarlarında satılmayan hiçbir hayvan kalmayacak gibi gözüküyor. Ayrıca satıcılar satışların bu yıl önceki yıllara kıyasla daha iyi olduğunu da belirtiyor.

Pek çok satıcı, bu yıl satışlardaki iyi rakamların, kısmen de olsa, yem ve hayvan bakım maliyetlerinin artmasına rağmen, hayvanların satış fiyatlarının önceki yıllara göre fazla artmamasından kaynaklandığına inanıyor.

Kurbanlıkların Satış Fiyatı

Canlı hayvanların kilogram satış fiyatı 21-25 TL arasında değişiyor. Bu satış rakamları ise neredeyse geçen yılla aynı rakamlara denk geliyor. Satıcılar ise artan yem ve üretim maliyetleri göz önüne alındığında, kendilerinin kar edebilmeleri için hayvanların kilosunun en azından 26 liradan satılması gerektiğini belirtiyor. Ancak izin verilen yasal satış rakamı maksimum 25 lira olabiliyor.

Hayvanların çoğunun son iki ila üç gün içinde yani Kurban Bayramı öncesinde satılması bekleniyor. Farklı farklı illerden getirtilen hayvanların satılmamaları durumunda ise satıcılarla tekrar geri dönmeleri neredeyse imkansız. Çünkü hayvanları kurban pazarına getirmek ve satılmadıkları için geri götürmek de apayrı bir maliyet.

Satış konusunda en şanslı olan satıcılar ise kurban pazarına çok sayıda hayvan getirmeyip kilogram bazlı satış fiyatını da daha düşük tutanlar. Bu satıcılara bakıldığında Kurban Bayramı’na daha günler olmasına rağmen hayvanlarının neredeyse tamamını sattıkları görülüyor.

Ayrıca tüm satıcılar ilerleyen günlerde satışların daha da artış göstereceği konusunda hemfikir. Hepsi de emekli aylıklarının yatırılmasının kurban satışlarını doğrudan etkileyeceğini düşünüyorlar.

Elbette, emekli olan her insanın bu ikramiye parasıyla kurbanlık bir hayvan satın alacağına dair bir kural bulunmuyor. Ancak satın alacak olan kişiler, pazarlarda şu ana kadar satılmayan hayvanları satın almak için yeterli sayıda olacaktır. Kurbanlık hayvan satışlarının bu yıl maddi sıkıntılar nedeniyle iyi olmayacağı düşünülüyordu, ancak satış rakamları birçok kişinin de yanıldığını gösterir nitelikte.  Kurbanlık hayvan fiyatlarında artış yapılmaması bunda oldukça etkili olmuş durumda. Ayrıca kurban kesiminin dini bir ritüel olması da ekonomik engellere rağmen insanları bu ritüelden geri kalmamaya itmektedir.

Geçmiş hayvan pazarı deneyimlerinden de çıkan sonuca göre vatandaşlardan bazıları, kurbanlık hayvan satın almak için son güne kadar bekliyor. Bu sebeple de son günlerde çok fazla hareketlilik olacağı görülüyor.

Hayvanlarla kıyaslandığında sayıca daha az olmasına rağmen, koyun ve keçi gibi hayvan pazarlarında daha küçük hayvanlar da bulunabilir. Pazarlardaki küçük hayvanların kilogram fiyatı ortalama olarak 22-23 lira civarındadır, ancak satıcıya bağlı olarak bu rakam 19 liraya kadar düşebilir.

Kurban Bayramı tatili bu yıl 11 Ağustos (Pazar) ile 14 Ağustos (Çarşamba) arasında yapılacak. Her yıl, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı başlamadan önce, hükümet Türkiye’de emekli olanlara ikramiye yatırıyor. Daha önce emeklilik ikramiyelerinin 8-9 Ağustos’ta verileceği açıklanmıştı. Bu yıl verilecek olan ikramiye miktarı ise son iki bayrama göre değişmeyerek yine 1000 TL olarak kararlaştırılmış durumda.

Emeklilerin birçoğu için bu 1000 TL olan ikramiyenin kurbanlık hayvan alımında büyük yardımı olacağı düşünülüyor.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here