Emekli Maaş Blokesi Nedir? Nasıl Kalkar?

2639
1

Emekli Maaş Blokesi Nedir? Nasıl Kalkar?

Ülkemizde birçok insan sigortası bulunan bir işe girip çalışıyor ve çalışmış olduğu tüm zaman içerisinde de primleri için gerekli ödemeleri yaparak hem emeklilik zamanı için hak kazanmış oluyor hem de devlet tarafından indirimli sağlık hizmet kuruluşları gibi kuruluşlardan faydalanma olayına sahip olmuş oluyor.

Emeklilik ve Emeklilik Maaşı

Senelerce çalışıp primlerini ödemeye çalışan ve tüm çalışma süresini tamamlamış olan sigortalı çalışanlar en nihayetinde emekli olma haklarını kullanmaya hak kazanır ve bunu kullanmaya sahip olurlar. Emeklilik zamanı gelip hemen emekli olmak kişinin kendi tercihidir. Emekli olmayıp çalışmaya devam da edebilir. Emekli olmak isteyenler ise belli başlı bir takım prosedürlerin yapımı gerçekleştikten sonra bunca zaman çalışmış ve süresini doldurmuş kişiler için emeklilik zamanı başlar.

Emekli Maaş Blokesi

Emekli olan kişiler için her ay emekli maaşı almak kadar emekli maaşına bloke konması da çok önem taşıyan bir konudur. Bir takım sebeplerden dolayı bankalar emekli maaşların tümüne bloke koymakta ve emekli olan kişinin emekli maaşını almasına engel olmaktadır. Emekli maaşının üzerine bloke konması durumu yasalar gereğince kanunlar arasında yer almaktadır. Yasalar gereğince belirtilenlere göre emekli maaşların üzerine bloke konması gibi bir hak bulunmamaktadır. Aynı madde içerisinde yer alan açıklamaya göre nafaka alacakları ve sosyal güvenlik kurumları tarafından alacakları dışında kişinin emekli aylığından hiçbir kesinti yapılmamaktadır ve üzerine bloke konulmamaktadır.

5510 sayılı kanuna göre; Sosyal Sigortalar ile Genel Sağlık Sigortaları tarafından sigortalı çalışan tüm çalışanlar ve hak sahiplerinin gelirleri, aylıkları ve ödeneklerinin kurum açısından ortaya çıkan alacakları da dahil devir edilememektedir. Yani aylık ya da ödenekler üzerine hiçbir sebepten ötürü bloke konulamaz. Bunun doğrultusunda emekli olan kişi bloke talebinde bulunmadığı sürece dışarıdan hiçbir etmen böyle bir kesintiye neden olamaz. Tüm hak ve hakkaniyet emekli olan kişiye aittir.

Emekli Maaş Blokesi Nasıl Kalkar?

Emekli olan kişinin maaşına haciz konulmuşsa bu blokenin ortadan kaldırılması için emekli olan kişinin başvuru da bulunması gerekir. Bu haciz durumu emekli kişinin izni olmadan gerçekleşmişse; emekli kişi maaşına haciz konduran kurumun icra müdürlüğüne yapılan bu durumdan dolayı şikayet talebinde bulunabilir. Eğer maaş üzerindeki bloke durumu devam ediyor ise, kişinin bulunduğu yerdeki cumhuriyet savcılığına ya da icra tetkik merkezine gidip bu konu için tekrar bir şikayet talebinde bulunabilir. Bu durumda yanlış yapılan işlemlerle bu uygulama son bulur ve emekli maaş üzerindeki bloke kalkmış olur.

Emekli maaş üzerinde bulunan bloke ya da haciz işlemi aslında hukuki dayanak bulundurmaz. Emekli kişinin izni olmadan böyle bir durum gerçekleşemez. Emekli kişi izin verdiği zaman maaşının yalnızca dörtte biri kadarına haciz işlemi uygulamış olur. Yani emekli kişi izin verdikten sonra maaşın tamamında kesinti durumu oluyorsa şikayet talebinde bulunabilir.

Emekli Maaş Blokesi Nedir? Nasıl Kalkar?
5 (100%) 1 vote

1 YORUM

  1. Oğlum7 yaşında yetim aylığına bankada buloke olmuş gözüküyo sigortaya para yatmış gözüküyo nasıl çözebilirsiniz yardımcı olurmusunuz

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here