Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

1712
1

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Binlerce kişi her ay emekli oluyor ve maaşlarını bankalar aracılığıyla alıyor. Maaş ödemeleri SGK ile bankalar arasında yapılan anlaşma ile belli dönemlerde sadece otomatik anlaşmalı bankalara aktarılıyor. Denizbank ve PTT gibi, sizler bu bankalara aktarılan maaşınızı dilediğiniz bankaya taşıyabilirsiniz. Emekli maaşınızı dilediğiniz bankaya taşıyabilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

SGK

1SGK’ya Gidip Banka Değişikliği Yapmak

Emekli olan veya dul ile yetimler tarafından, banka değişikliği yapmak için SGK İl ya da Merkez Müdürlüklerine yazılacak dilekçeyle beraber anlaşmalı olan bankalardan birine emekli aylığının nakil işlemi gerçekleştirilerek banka-şube değişiklik işlemi yapılabilir. Fakat bu diğer yöntemlere nazaran daha zahmetli bir yöntem olacaktır.

2İnternet Üzerinden Yapmak

Emekli aylığı banka ya da banka şubesi değişikliği işlemini internetten de bankaya gitmeden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Banka ya da PTT şube değişikliği istekleri gerekli internet sitelerine TC kimlik numarasıyla e-devlet şifresi kullanılarak yapılacak girişin ardından gerekli site üzerinden yapılabilmektedir.

E-devletin resmi sitesi üzerinden 4A, 4B, 4C pencerelerinden dilediğiniz gibi işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bu hizmetten faydalanmanız için ilk olarak e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. E-Devlet şifrenizi TC kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizle beraber (Nüfus, pasaport, evlilik veya ehliyet olabilir) bütün PTT merkezlerinden ve yetki verilen PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında sahip olabilirsiniz. İlk şifre alındıktan sonra herhangi bir sebeple PTT şube ve merkezlerinden alınacak her şifre için ekstra olarak 4 TL ücret verilmektedir.

Bunun dışında kimlik kartları asla kabul edilmiyor. Gerekli internet adresinden size en yakın olan e-Devlet şifresi alabileceğiniz PTT şubesiyle adresini öğrenebilirsiniz. (Önemli: Bazı PTT Şubesi e-Devlet şifresi vermez. Araştırma yaparken “Bir tek e-Devlet şifresi veren şubeleri listele” kısmını işaretlemeniz gerekiyor.)

3Maaşınızı Taşımak İstediğiniz Bankadan Yapmak

Emekli olduğunuz kuruma ait banka değişikliği içininternet adresine girdikten sonra linkine tıklayıp türkiye.gov.tr web sitesinin alakalı olan penceresini açınız. E-devlet şifrenizi kullanarak siteye giriniz.

Açılan pencerede sizin ve emekli maaşınızı çektiğiniz banka ya da PTT bilgileri karşınıza çıkacaktır. Bunları kontrol edip hemen ardından bilgilerin altında bulunan “Banka ve Şube bilgilerini değiştirmek için tıkla” kısmına gelin.

İkinci pencerede karşınıza “Yeni banka bilgileri” çıkacaktır. Bu kısımda şehir ve banka adı ile şubesini işaretleyip güncelle butonuna tıklayarak değişikliği yapabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz bu işlemler sonucunda almış olduğunuz emekli maaşınızı dilediğiniz bankaya taşımış olacaksınız. Bu uygulamalarla rahatlıkla Bağ kur, SSK ve emekli sandığı maaşlarınızı dilediğiniz bankaya taşıma işlemini yapabilirsiniz.

4-A, 4-B,4-C, emekli aylığı ödemesi gerçekleştiren bankalar şu şekilde:

Akbank T.A.Ş. Albaraka Tür Katılım Bankası A.Ş. Alternatifbank A.Ş. Anadolubank A.Ş. Denizbank A.Ş. Burgan bank A.Ş. Finansbank A.Ş. HSBC Bank A.Ş. ING Bank A.Ş. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Şekerbank T.A.Ş. Tekstil Bankası A.Ş. Turkısh Bank A.Ş. Türk Ekonomi Bankası A.Ş. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. Türkiye Garanti Bankası A.Ş. Türkiye Halk Bankası A.Ş. Türkiye İş Bankası A.Ş. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Odea Bank A.Ş. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. PTT A.Ş.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?
5 (100%) 1 vote

1 YORUM

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here