Emekli Maaşı Promosyon İadesi Nasıl Yapılır?

7279
14

Emekli Maaşı Promosyon İadesi Nasıl Yapılır?

Mart ayında ödemelerin başladığı Emekli Maaşı Promosyonlarının ödenmesine devam ediliyor. Henüz promosyon maaşını alamayan emekliler bu promosyonun ne zaman ödeneceğini merakla bekliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun protokol imzaladığı bankalar aracılığı öle ödenecek promosyonlardan bütün emekliler faydalanabilecek. Üstelik bu promosyon ödemesinde geçmişe yönelik farklar da ödenecek. Emekliler en az 300 lira ve en fazla 450 liraya kadar promosyon ödemesi alabilecekler.

Emeklilerin Promosyon Alma Koşulları Nelerdir? Bu Promosyon Nasıl Alınacak?

300 lira ile 450 lira arasında ödenecek olan promosyonları alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Koşulları tam olarak sağlayamayan emekliler bu promosyon hakkından yararlanamıyor. Promosyon almak isteyen emeklilerin ilk etapta bir kamu bankasına giderek promosyon anlaşması yapmak istediğini bildirmesi gerekiyor.

Banka görevlisinin emekliye sunduğu bir sözleşme ile 3 yıl süreli olarak promosyon anlaşmasını yaptığı bu bankadan maaşını çekeceğine dair taahhütte bulunması gerekiyor. İkinci olarak da emeklilerden fatura şartı gözetiliyor. Emekli, banka ile yapacağı promosyon sözleşmesi ile SGK’ya direkt olarak maaşına bloke yapabilme yetkisini vermiş olacak. SGK böylece 3 yıl süre sona ermeden yaptığı sözleşmeden cayan emeklinin maaşından promosyon tutarı kadar kesinti yaparak bankaya promosyon iadesi yapılacak.

Emekli sözleşme yaptığı kamu bankasına telefon, su, elektrik, doğal gaz gibi adına düzenlenmiş faturalardan minimum iki tanesi için otomatik ödeme talimatı vermesi gerekiyor. Ayrıca emeklilere ilgili bankadan kredi kartı alması ya da kredili mevduat hesabı açtırması zorunluluğu getirilecek. Emekliler verecekleri otomatik ödeme talimatları nedeni ile devamlı olarak hesaplarında para tutmak zorunda kalacaklar ve aylıklarının tümünü çekememiş olacaklar.

Bilinçsiz olarak aylıklarının hepsini çeken emeklilerin otomatik talimatta bulundukları faturalara ait tutarları açmış oldukları banka mevduat hesaplarından ya da bankaya ait almış oldukları kredi kartı üzerinden ödeyip emekliye faiz borcu yansıtılacak. Yine kredi kartı ödemelerine yönelik emeklinin banka hesabında sürekli para bırakma zorunluluğu olacak. Yine hesaplarında para bırakmayan emekliler kredi kartlarında ekstra bir faiz yükü ile karşı karşıya kalacaklar.

Emekli Maaşı Promosyon Ödemeleri Hangi Bankalardan Sağlanabilecek?

2017 yılının Mart ayından itibaren başlayan emekli maaşı promosyon ödemeleri devam ediyor. Devlet, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile toplamda 16 banka ile protokol anlaşması imzalayarak promosyon ödemelerinin bu bankalar dahilinde gerçekleştirilmesine karar verdi. Sosyal Güvenlik Kurumu; Ziraat Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, İş Bankası, ING Bank, Akbank, Vakıfbank, Burgan Bank, Türkiye Ekonomi Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Halkbank, Şekerbank, ICBC Turkey, PTT, Fibabank ile protokol imzalamış ve bu bankalar aracılığı ile emekli promosyon maaşlarının ödenmesi kararlaştırılmıştır.

Promosyon Tutarları Maaşa Göre Belirleniyor?

Emekli maaşı promosyon ödemeleri emeklilerin maaş tutarına göre farklı tutarlarda olabilecek. 3 senelik bir süre için; aylık tutarı 1.000 liradan aşağı olanlar 300 lira, aylık tutarı 1.000 ile 2.000 lira arasındakilere 375 lira, aylık tutarı 2.000 liradan fazla olanlara ise 450 lira promosyon ödemesi yapılacak.

Emekli Maaşı Promosyon İadesi Nasıl Yapılır?

Bankanızdan almış olduğunuz promosyon ödemesini ilerleyen günlerde bankadan memnun kalmama, diğer bankaların daha cazip gelmesi veya farklı nedenlerden dolayı değiştirmek zorunda kalırsanız bu durumda almış olduğunuz promosyon ödemesini geri ödemek zorunda kalacaksınız. Promosyon ödemeleri size 3 yıl üzerinden hesaplanarak ödendiği için bu gibi ayrılma banka değişikliği yapılırken banka sizden kalan gün sayısını hesaplayarak bir geri ödeme talep edecek ve varsa o bankada ki riskleriniz bankanız insiyatifine bağlı olarak kapatılacaktır.

Bu durumda maaşınızı taşımayı düşündüğünüz bankaya talimatlarınızı da vereceğiniz için eski bankanız ile tüm bağınızı koparmak zorunda kalabilirsiniz.

Promosyon iadesi başvurusu için şubenize gidin ve size verilen dilekçeyi doldurarak promosyon iade talebinizi iletin banka işleminizi kısa bir sürede çözüme ulaştıracak bunun esnasında iade sebebiniz sorulacaktır. Konu ile merak ettiğiniz konuları yorum kısmından sorabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Emekli Maaşı Promosyon İadesi Nasıl Yapılır?
4 (80%) 7 votes
GENEL DEĞERLENDİRME
Emekli Maaşı Promosyon İadesi Nasıl Yapılır?
Önceki PaylaşımEmekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapıldı?
Sonraki PaylaşımAnket Yaparak Para Kazanmak
Ekonomi, Finans Ve İş fikirleri Konusunda En Güncel Ve En Yeni Haberleri Sizlerle Paylaşmak Ve Azda Olsa Yardımcı Olmaktan Mutluluk Duymaktayım. Merak Ettiğiniz Konular Hakkında Bilgi Alışverişinde Bulunabilirsiniz.

14 YORUMLAR

 1. Emekli tazminatım martı(x) bankasına yattı, ben buradan tümünü kooperatif(y) bankasına eski maaş hesabım olduğu için tek seferde havale ettim, martı(x) bankası bana hitaben çok kibar bir şekilde kredi faiz oranlarında ve promosyon ödemesinde yardımcı olabileceklerini iletti, ancak işlerinin yoğunluğundan dinlemedim bile çünkü kooperatif(y) bankasına alışkanlık vardı, Sonra baktım ki yaptığım havaleden yüksek miktarda olduğu halde Emekli olduğum için herhangi bir ücret alınmadı, ancak Emekli promosyonu almak için anlaşma yaptığım kooperatif(y) Bankası benden il dışında okumakta olan çocuğuma gönderdiğim 100 TL Harçlık için bile en az 4 TL masraf kestiğini gördüm defaten ilgili birimlerine yazdım, ancak ne dönüş yapıldı ne de ilgilenildi. Promosyonu geri ödemekten başka bir yaptırımı yoksa ki martı(x) bankası fazlasını veriyor bu promosyonun, Şu an sizin yazınıza göre aldığım promosyon ücretini geri ödeyip beni hak eden ve benim hak ettiğim banka ile anlaşmaya varabileceğimi anlıyorum Yazınız için her ne kadar geç olsa da teşekkür ederim. Duy sesimi kooperatif bankası duy geliyorum.

  • Merhabalar,
   Öncelikle yaşamış olduğunuz durum birçok müşterinin başına gelen durumlardan bir tanesi. Banka olarak x.y.z olsun çoğunluk bu durumda. Her ne kadar emekli müşterilere Promosyon ödemesi yapılsa da bankacılık işlemlerinde masraf alınmaya devam edilmektedir.

   Bu durum özel firmalar ile yapılan promosyon anlaşmasında masraf alınmaması yönünde işlerken malasef emekli müşterilere aynı şekilde işlememektedir.

   Promosyon iadesi için aldığınız ödeme 3 yıllık bir ödeme olduğundan iade tutarınız da her geçen gün azalmaktadır. İstediğiniz zaman bu ücreti ödeyerek farklı bir bankaya maaşınızı taşıyabilirsiniz. Oradan da yine Promosyon ödemesi alacağınız için bir kaybınız olmamaktadır.

   Size nacizene önerim bankaların uyguladıkları işlem maliyetlerine önceden bakıp ona göre karar vermek. Her şey gönlünüzce olsun hoşçakalın.

 2. İyi günler annem rahmetli babamdan aylık alıyor.SGK da ilk işlemler yapılırken ptt den maaş almak istediği bilgisini gerekli yere doldurdu.Ama maalesef x bankasına maaş yatırılmış.Bankada da maaşı çekebilmek için ilk işlemler yapılırken görevli promosyondan bahsetti biz de 3 yıl taahüt kısmını tam değerlendirmeden imzalamış bulunduk.Ama annem pttye geçmek istiyor. 1 yıl gibi bir süre oldu.Biz pttye nasıl geçiş yapabiliriz.Blokeyi kaldırmak için alınan miktar kadar yani 300 tl mi geri ödenmesi gerekiyor yoksa 3 yıl üzerinden hesab ediliyor dediniz 900 tl mi geri ödenmesi gerekiyor.Bir de otomatik fatura ödeme işlemi imzası atıldı.Bu pttye geçmek için bir engel mi?

  • Merhaba Ayşe Hanım,

   imzalanan Promosyon ödemesi için bankaya iade yapmanız gerekiyor bunun için ilgili bankanın en yakın şubesine başvurabilirsiniz. Almış olduğunuz 300 TL 3 yıllık bir ödemedir. İade işlemini yaparken o bankadan maaş almaya devam ettiğiniz süre kadarını hak edeceğiniz için kalan süreye tekabül eden tutarı iade edeceksiniz. Örneğin maaş alalı 2 yıl olduysa 200 TL hak etmiş oluyorsunuz banka sizden 100 TL geri ödeme alacaktır. Zaten maaşı taşıyacağınız yerden 300 TL olarak yeniden 3 yıllık süre için Promosyon ödemesi alacaksınız. Otomatik ödemeleri de iptal ederek yeni maaş aldığınız kuruma verebilirsiniz.

   İyi günler dilerim Saygılarımla,

  • Merhaba İsmail Bey,

   maaşınız üzerine kredi, KMH veya kredi kartı gibi ürün tanımlaması yaptırmadıysanız tabi ki aldığınız Promosyon Ücreti kalan gün bazında geri ödeyerek farklı bankaya maaşınızı taşıyabilirsiniz.

   Saygılarımla,

 3. Ayse hanimin sorusu ve serdar beyin cevabi ile kendi soruma yanit buldum. Tesekkur ederim. Herhangi bir faizle karsilasirim diye dusunmustum. Hayirli geceler

 4. Bankaya promosyon iadesini yaptım baska bankaya maaşımı taşıyacağım ama banka blokemi bilerek kaldırmıyor bunun yaptırımı var mıdır nereye şikayet edebilirim BDDK diye bir kurum var

  • Merhaba Umut Bey,

   maaşınız üzerine kredi, KMH veya kredi kartı gibi ürün tanımlaması var mıydı? Eğer kredi ürününüz varsa taşıma yaptırmadan önce bunları da kapatmalısınız.

   Saygılarımla,

 5. Emekli maaşı promasyon ödemesi sözleşmem banka ile sona erdi banka değiştirmek istiyorum maaşınız blokeli diyor ek hesap ve kredi kartı borcum var bundan dolayımı acaba

  • Merhaba Mahmut Bey,

   kredi kartı borcunuz gecikemliyse öncelikle onu ödemeli ve ek hesabınızı da kapatmalısınız. Ek hesaplar maaş hesaplarına avans olarak verildiğinden maaş taşıması yapılmadan önce mutlaka banka tarafından kapatılmaktadır. İlgili hesaba borcunuz varsa taşıma yaptıramazsınız.

   Kapatma durumunuz yoksa en azından geçen süreyi değerlendirmek adına tekrar aynı bankadan Promosyon ödemenizi mutlaka alınız. İadesi kalan gün üzerinden olduğundan ilerleyen aylarda iade yapsanız bile karlı çıkacaksınız.

   Saygılarımla,

 6. Ziraat bankasından emekli maaşı alıyorum..kredi de kullandım. Otomatik ayda 1400 tl.sini banka kesiyor..promosyon da aldim. Promosyonu iade edip maaşımı başka bankaya alabilirmiyim

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here