Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapıldı?

1120
0

Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapıldı?

Temmuz ayının gelişiyle birlikte maaşlara Haziran’da açıklanan enflasyon oranlarına göre zamlar yansıtılmaya başlandı. Bu yıl zamlı maaşlara ek olarak da %4’lük ek ödeme de yapılacak olan maaşların, ödemesi devlet tarafından yapılmaya başlandı. 11 milyon emekli ve 3 milyona yakın memur maaşlarını zamlı olarak alacaklar. SGK emeklisine %5.89 oranında memurlara ise %2.89+%4 toplu sözleşme zamları maaşlarına yansıtılıyor. Memurlar her ayın 1 ile 5′ i arasında, 9 milyona ulaşan rakamlardaki SGK emeklileri ise sigorta tahsis numaralarının son rakamına göre maaşlarını her ayın 16’sı ile 25′ i arasında alıyorlar.

Yeni belirlenen zamlara göre yeniden ayarlanan maaşlar 2018’in Ocak ayına kadar ödenmeye devam edecek, daha sonra maaşlara yeni bir zam ayarlaması yapılacak. Maaşlara yapılan ek ödeme miktarı da yine maaşlar gibi yenilenen zamlara göre yeniden hesaplanacak ve her altı ayda bir olarak bu miktara da artış yansıtılacaktır.

Ek Ödeme Neye Göre Belirlenmektedir?

Ek ödeme miktarı zamlı maaş ile birlikte hesaplanmaktadır. Yani ilk olarak maaşa uygulana zam eklenir daha sonra ise maaşlı zam üzerinden %4’lük ek ödeme miktarı hesaplanarak maaşlara eklenir. Ek ödemeler bir nebze de olsa emeklinin cebine bir kaç kuruş daha fazla girmesine sebep olduğu için olumlu bir uygulamadır.

Temmuz Ayı Tüm Çalışanlar İçin Zam Ayı Olacak

Temmuz ayı milyonlarca BAĞ-KUR ve SGK emeklisinin merakla beklediği zam ayı olarak bilinmekte, zamlı maaşlar ayın 16’sı ile 28’si arasında tamamen ödenmiş olacak.

Yalnız memurların maaş günleri her ayın 1’i ile 5’i arasında olduğu için ve temmuz maaşlarını bayram dolayısıyla Haziran sonunda aldıkları için onların hesaplarına sadece enflasyon farkından kaynaklı yapılan zam oranı ve %4’lük ek ödeme miktarı tutarındaki değer yatırılacak, emekliler ise maaşların ve zamlarını bu ay hesaplarında görmeye başlayacaklar.

Enflasyon Değerlerinin Maaşlara Yapılan Zamlara Etkisi

SGK ve BAĞ-KUR emeklileri için Temmuz ayında ödenecek olan zam miktarına etki eden enflasyon oranı geçtiğimiz 5 ayın rakamları göz önüne alınarak belirlendi. Gıda düşüşlerinde yaşanan enflasyon ile son altı aylık enflasyon oranı %5.89 olarak kendini gösterdi. Bu oran SGK emeklilerinin ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşına olduğu gibi yansıtıldı.

Memurlar ve memur emeklileri ise bu orandan maaşlarında %2.89 oranında faydalanacaklar ve maaşlarına toplu sözleşmelerden doğan %4’lük ek ödem miktarı da yansıtılarak maaşları ödenecek.

Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Memura Yeni Bir Zam Getiriyor

Memurlar ve memur emeklileri maaşlarına %4 oranında toplu sözleşme zammını yansıtılmış olarak alıyorlar. Yalnız Ağustos 2017’de devlet ile sendikaların, memurun ek ödeme tutarını yeniden masaya yatıracak ve yeni bir ek ödeme oranı belirlenecek. Bu vesileyle Ocak 2018’den önce memurlar ve memur emeklilerinin 2018 de alacakları ek ödeme miktarı da netleşmiş olacak.

Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapıldı?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here