Emlak Vergisi Nedir? Emlak Vergisi Ödemesi Ne Kadar?

1080
0
Emlak Vergisi Nedir? Emlak Vergisi Ödemesi Ne Kadar?

Emlak Vergisi Nedir? Emlak Vergisi Ödemesi Ne Kadar?Emlak vergisi, 1986 tarihinde çıkmış olan vergi sene içinde yalnızca bir seferde veya 2 sefer de ödenen, taşınmazların bulunmakta olduğu belediyeler tarafından tahsilâtı yapılmakta olan taşınmayan mal varlıkları için ödenmekte olan vergi olarak belirtilmektedir. Emlak vergi konusu için de genelde konut gibi bir gayrimenkul alanına kadar da pek bilinmesi ancak konunun bu duruma gelmesi herkes için de büyük bir merak konusu olmaktadır.

Emlak Vergileri Nereye Ödenmektedir?

Emlak verginizi, vergisi ödenmesi istendiği gayrimenkulü (taşınmaz) bağlı bulunmakta oluğu Belediye başvurusu yapılarak ödemesini yapar. Belediye bünyesi içinde bulunacak olan vergi tahsilâtının vezne kimliği ile gidilmesi gerekli olmaktadır.

Emlak Vergisi Ödeme Zamanı

Emlak vergi ödemesinin zamanı komisyon taraflı olarak belirlenmektedir. Genellikle emlak vergisi ödenme zamanı olarak ise 1 Mart ile 31 Mayıs arası olarak belirlendiği gibi 2. bir taksit olarak ise, 1 Kasım ile 1 Aralık arasında bir zaman belirlenmiştir. Bu zaman sırasında ise belirlenmiş olan zaman dışında yapılan ödemeler için cezai bir işlem uygulaması yapılır.

Emlak Vergisi Hesaplanması Nasıl Olur?

Emlak Vergisinin ödenme sırası çok basit olmaktadır. Vergi gayrimenkulü türlerine göre (arsalar, araziler, binalar, konutlar ile iş yerleri için de) farklı türden hesaplanması yapılır. Kısaca bütün emlaklar için ayrı ayrı oran bulunmaktadır.

Bu oran hesaplaması yapılırken belediyede rayiç bedeli üzeri bir hesaplama yapılabilir. Aynı şekilde gayrimenkullerin bağlı olduğu belediyenin eğer ki büyük şehre bağlı bir belediye olması tespitinde ödenmesi lüzum olan vergi miktarı yaklaşık olarak 2 katıdır.

Normal Belediyeler İçinde Ödenen Emlak Vergileri

Binalar içinde 1000’de 2, Meskenler içinde 1000’de 1, Araziler için ise 1000’de 1 Arsalar içinde 1000’de üç dilimlik bir vergi uygulaması yapılmaktadır.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here