Emzirme Parası Merkeze Gönderildi Ne Demek ​​?

2061
0

Emzirme Parası Merkeze Gönderildi Ne Demek? ​​​

Başvuru yapılan emzirme parasının ne durumda olduğunu öğrenmek amacıyla E-devlet sistemine sorgulama yaptırıldığında Emzirme parası merkeze gönderildi ifadesini görmek emzirme parası için gerekli olan belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmesinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu belgelerin incelenip onaylanıp ödenek çıkarılması anlamına gelmektedir.

Emzirme ödeneği alabilmek için başvuru yapan kişi emzirme parası merkeze gönderildi yazısının gördüğü taktirde bu Sosyal Güvenlik Kurumunun emzirme parasını kişinin daha önceden belirttiği Ziraat Bankası hesabına yatırıldığını göstermektedir.

Emzirme Parası Merkeze Ne Zaman Gönderilir?

Emzirme parası talep eden kişiler tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilen belgelerin incelenip onaylanıp belgelenmesi elektronik ortamda gerçekleşmeye başlamasıyla eski dönemlere yani incelemelerin elektronik olmayan ortamlarda yapıldığı dönemlere göre daha kısa sürede sonuçlanmaktadır.

Emzirme parası başvuru yapılmasının ardından yaklaşık 15 gün sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenip onaylanıp merkeze gönderilmiş olur.

Faydalı Konu: Rapor Parası Merkeze Gönderildi Ne Demek?

Emzirme Parası Ne Zaman Ve Hangi Bankadan Çekilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Ziraat Bankasının arasındaki sözleşme gereği emzirme parası her ayın 7’sinde Ziraat Bankasına havale olarak yatırılır. Her ayın 8’ı ile 14’ü arasında da Ziraat Bankasından çekilebilir ancak paranın 14’üne kadar çekilmemesi durumunda emzirme ödeneği 14’ü günü akşamı banka tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna geri iade edilmektedir. Ancak devam eden ayın 7’sinde Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi tarafından tekrar Ziraat bankasına havale yöntemi ile gönderilmektedir.

Bu durumda emzirme parasını alabilmek için ya bir sonraki ayın 8’ine kadar beklenir yada anlaşmalı bankalardan hesap açtırılarak emzirme parasının bu hesaba yatırılması talep edilir. Talep işlemi anlaşmalı bankalardan hesap açtırıldıktan sonra hesap bilgileri ile Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilip online hesap tanımlama formu doldurarak başvuru yapılması gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu İle Anlaşmalı Bankalar

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıf Bank
  • Akbank

Sosyal Güvenlik Kurumunun bu bankalarla sadece emzirme ödeneğine ilişkin değil aynı zamanda evlenme yardımı geçici iş göremezlik parası ilaç tedavi ve tıbbi yardım gibi ödenekleri de kapsayan tüm Sosyal Güvenlik Kurumu ödeneklerine ilişkin de anlaşması bulunmaktadır.

Emzirme Parası Merkeze Gönderildi Ne Demek ​​?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here