En İyi Şifre Yöneticisi Nasıl Seçilir?

178
0

1Password ve Enpass gibi diğer şifre yöneticileri düşünmeniz için iyi seçenekler olabilir. Parola yöneticisinin iki faktörlü kimlik doğrulama ve güçlü şifreleme gibi bazı temel güvenlik özellikleri sunduğunu varsayarsak, tüketicinin tercihi kişisel zevkinize bağlıdır.

2019 senesinde en çok ön plana çıkan parola yöneticileri ise LastPass, Dashlane ve KeePass’tir. Yine de, her şifre yöneticisinin avantajları ve dezavantajları vardır ve her biri belirli kullanıcı türlerine daha çekici gelebilir.

En İyi Ücretsiz Şifre Yöneticisi: Lastpass

Neden Seviliyor?

LastPass, en tanınmış şifre yöneticilerinden biridir ve çok çeşitli özellikler sunar. Yeni kullanıcılar için, tüm büyük platformlarda çalışır, bu nedenle büyük olasılıkla bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar arasında geçiş yaparken sorun yaşamazsınız. Cihazlar arasında senkronizasyon ücretsiz sürüm ile birlikte sağlanır.

Ücretsiz sürüm, Premium bir aboneliğe yükseltmek bile istemeyeceğiniz temel özelliklerden biriyle birlikte gelir. Tek bir şifreyi birden fazla kişiyle paylaşabilme, gelişmiş çok faktörlü kimlik doğrulama seçenekleri ve 1 GB şifreli dosya depolama gibi Premium pakette bulunan bazı farklılıkların ise bazı kullanıcılara daha çok hitap edebileceğini unutmayın.

Dikkat Edilecek Noktalar

En popüler şifre yöneticilerinden biri olmanın olumsuz yönleri de olabilir. Haziran 2015’te, LastPass platformunda şüpheli bir faaliyet bulduğunu ve kullanıcı bilgilerinin tehlikeye atıldığını açıkladı. LastPass, kasalarındaki şifreli bilgilerin risk içinde olmadığını söylüyor.

Yine de, hesap e-posta adresleri, şifre hatırlatıcıları ve diğer bilgilerle birlikte kimlik doğrulama karmaları gibi bilgiler saldırıda tehlikeye girdi. LastPass, güvenliği artırmak için adımlar attığını söylese de, bu olay, güvenilir şifre yöneticilerinde bile, garantili güvenlik diye bir şey olmadığını hatırlatmalıdır.

Nasıl Kullanılır?

Hesabınızı oluştururken, e-posta adresinizi girip bir ana şifre belirlemelisiniz. Daha sonra uygulamaya hesap ekleyebilirsiniz. Tarayıcı uzantısı etkin olarak LastPass’a giriş yaptıysanız, LastPass sizden farklı web sitelerine giriş yaparken kullanıcı adınızı ve şifrenizi saklamanızı isteyebilir.

hesabınıza şifreleriniz kaydedildikten sonra, değiştirmek isteyebileceğiniz zayıf, eski veya yinelenen şifreleri test etmek için LastPass Güvenlik Taramasını kullanabilirsiniz. LastPass tarayıcı uzantıları veya uygulamaları, siteleri veya uygulamaları ziyaret ettiğinizde kullanıcı adınızı ve şifrenizi de otomatik olarak doldurabilir. LastPass, çok çeşitli tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde desteklenir.

En İyi Premium Şifre Yöneticisi: Dashlane

Neden Seviliyor?

Dashlane’in neredeyse her platformda kullanabileceğiniz bağımsız bir tarayıcı uzantısı bulunmakta. Her ne kadar bu, diğer şifre yöneticileri için de geçerli olsa da, Dashlane’in arayüzü ve kullanımı oldukça kolay.

50’den fazla şifreyi kaydetmek ve bilgilerinizi cihazlar arasında senkronize etmek için Premium bir üyelik için ödeme yapmanız gerekecek olsa da, ücretli üyelikler değerli olabilecek diğer özelliklerle birlikte sunulur. Bunlar, güvensiz bir Wi-Fi ağındayken bilgilerinizi güvende tutmanıza yardımcı olacak bir VPN ve web izleme özelliklerini içerir.

Dikkat Edilecek Noktalar

Ücretsiz bir şifre yöneticisi arıyorsanız, Dashlane iyi bir seçenek olmayabilir. Ücretsiz sürüm sizi tek cihazda kullanım ve 50 parola ile sınırlar. Her hesap için benzersiz şifreler kullanmaya çalışmanız gerektiğinden, kolay bir şekilde 50 şifre limitini aşabilirsiniz.

Dashlane’in ücretsiz aboneliğinde başka potansiyel tehlikeler de bulunmaktadır. Tek bir cihaza Dashlane yükler, tüm şifrelerinizi günceller ve ardından Dashlane uygulamasını kaldırmaya karar verirseniz, bir yedekleme dosyası oluşturmadıysanız veya senkronize etmediyseniz, şifrelerinize erişiminizi kaybedebilirsiniz. Senkronizasyon Premium bir hesap gerektirir.

Nasıl Kullanılır?

Dashlane’un ücretsiz sürümü cihazınıza indirilmeli ve yüklenmelidir; oysa Premium versiyonlar bir web uygulaması aracılığıyla çalıştırılabilir. Dashlane’i bir bilgisayara yükledikten sonra, kullanıcı adlarınızı ve şifrelerinizi otomatik olarak doldurmak için bir tarayıcı uzantısı yükleyebilirsiniz.

Dashlane’in şifre değiştiricisi, birden fazla sitedeki şifreleri Dashlane’dan otomatik olarak değiştirmenize olanak sağlar. Windows, Mac OS X ve IOS cihazlarında kullanılabilir.

Çevrimdışı Depolama İçin En İyi Ücretsiz Şifre Yöneticisi: Keepass

Neden Seviliyor?

KeePass tamamen çevrimdışı çalışan açık kaynaklı bir şifre yöneticisidir. Açık kaynak olduğundan, herhangi biri yazılımı inceleyebilir ve değişiklik önerileri sunabilir. KeePass yeni başlayanlar için biraz korkutucu olabilir. Ancak, verilerinizi çevrimdışı olarak tutan ücretsiz bir parola yöneticisi aradığınız düşünüldüğünde iyi bir seçenektir.

Uygulama, isteğe bağlı bir eklenti kurmadan, internete bağlanmaz veya cihazlar arası senkronizasyon sunmaz. Ancak verilerinizi çevrimiçi ortamda veya bulutta saklamadığından, veri ihlallerine ve hedeflenen saldırılara karşı daha az savunmasız olabilir.

Çevrimiçi uygulamalarınızla LastPass ve Dashlane kadar sorunsuz bir şekilde senkronize edilemese de, KeePass’ın kullanımı oldukça kolaydır. Yazılımı kurarsınız ya da programı kurmadan KeePass’ı doğrudan bir USB’den çalıştırabilirsiniz, yani bir bilgisayardan diğerine geçiş yaparken şifrelerinizi de aktarabilirsiniz. KeePass’ın işlevselliğini artırabilecek çeşitli eklentiler ve uzantılar da vardır.

Dikkat Edilecek Noktalar

KeePass, diğer şifre yöneticileri gibi gösterişli bir arayüze sahip değildir ve teknolojiye uzak kişiler için kullanımı daha zor olabilir.  Ayrıca, sorunları çözmenize yardımcı olacak aktif bir topluluk varken, teknik destek almak için net bir iletişim ya da destek birimi yoktur. Bazı kullanıcılar bir cevap aramanın zorluğunu yaşamak istemeyebilir.

KeePass şu anda mobil cihazlar için yazılımın resmi bir versiyonunu sunmuyor. Yani, bu sizin için bir zorunluluksa, bu uygulama en uygun seçenek olmayabilir.

Nasıl Kullanılır?

En son çevrimiçi KeePass sürümünü indirebilir ve başlamak için ilk adımları takip edebilirsiniz. Diğer şifre yöneticilerinde olduğu gibi, şifrelerinize erişiminizi sağlayan bir ana şifre de oluşturabilirsiniz.

Şifre Yöneticisini Kimler Kullanmalı?

Şifre yöneticisi, düzenli olarak çevrimiçi hesaplara veya mobil uygulamalara giriş yapan herkes için yararlı bir araç olabilir. Ezberlenen birkaç güçlü şifreniz olsa bile, genel bir veri ihlali sırasında bilgileriniz tehlikeye girebilir. Bu yüzden her hesap için benzersiz şifreler kullanmak önemli olabilir.

Bilgilerinizin zaten halka açık bir veri ihlalinde bulunup bulunmadığını görmek için arama yapmanız önerilir ID izleme hizmetleri, bilgilerinizin başka bir şirketin genel veri ihlalinde olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olabilir. Bilgileriniz ifşa edildi ise, kendinizi kimlik hırsızlığından korumayla ilgili ipuçları edinmek isteyebilirsiniz.

Şifre yöneticisi kullanmak ve tüm hesaplarınız için aynı giriş bilgilerini kullanmaktan uzaklaşmak, bilgilerinizin daha güvende kalmasına yardımcı olabilir. Bunun için birçok benzer avantaj sunan ücretsiz seçenekler bulunduğundan, birkaç şifre yöneticisini test etmek ve hangisinden en çok memnun kaldığınızı görmek iyi bir fikir olabilir.

 

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here