En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

818
0

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Konut kredilerinde uygulanan faiz oranları, diğer tüm kredi türlerinden daha fazla önem taşıyor. Bunun nedeni ise konut kredilerinin miktar olarak daha yüksek olmasından kaynaklanıyor.

Bu konuda zaman zaman konut kredilerinin düşeceği konusu gündeme gelirken, genel anlamda konut kredilerinde büyük değişimlerin de yaşanmadığı görülüyor. Bununla beraber her bankanın uyguladığı faiz oranı ve kredi seçenekleri farklı oluyor. Konut kredilerini çekerken mutlaka tüm bu bankaları detaylı bir şekilde ele almalı ve en avantajlı seçenekleri sunan bankaları tercih etmek gerekiyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredileri uzun vadeli kullandırılan kredi türlerindendir. Bakıldığı zaman konut kredilerinin 120 aya kadar vadeli kullandırıldığı görülüyor. Ancak vade seçeneği yükseldikçe faiz oranının yükseldiğini de unutmamak gerekiyor.

120 ay vade üzerinden 100 bin TL değerindeki bir konut kredisini incelediğimiz zaman, TEB’in uyguladığı %1.11’lik faiz oranı göze çarpıyor. Bu faiz oranı, tüm bankalar arasında en uygun faiz oranlarından birisi. Çekeceğiniz bu kredinin aylık ödemesi 1.500 TL civarı olurken, kredinin toplam geri ödemesi ise 181 bin TL civarı oluyor.

100 bin TL değerindeki 120 ay vadeli bir krediye en avantajlı faizi uygulayan ikinci banka ise Garanti Bankasıdır. Bu tür bir krediye Garanti Bankası üzerinden % 1.14’lük bir faiz oranı ile sahip olabilirsiniz. Yine kredinin aylık ödemesi 1500 TL civarı olurken, geri ödemeniz toplamda 184 bin TL civarı oluyor. Garanti Bankasının ardından ING Bank, Vakıfbank ve Halkbank gibi bankalar da faiz oranlarında diğer bankalardan daha fazla ön plana çıkıyor.

Konut Kredisi Çekmek İçin Ne Kadar Gelirim Olmalı?

Ortalama olarak bakıldığı zaman bir konut kredisinin aylık ödemesi 1.500 TL civarı oluyor. Bu açıdan aylık gelirinizin bu rakamı karşılaması gerekir. Genel olarak bakılacak olursa, konut kredilerine başvuru yapabilmek için en az 2.000 TL bir maaşa sahip olmak gerekiyor. .Bu maaşın altında yer alan kişiler ise kefille ya da ipotekle krediye başvurabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

2017 yılının Mayıs ayına girdiğimiz günlerde en uygun konut kredisi olarak karşımıza % 0,88 faiz oranı ile Ziraat Bankası gelmektedir. Onu % 0,90 faiz oranı ile Halk Bankası izlemektedir. Sizlerde konut kredisi başvurusu yapmak için hesap yapmaya ilk olarak bu bankalardan başlayabilirsiniz.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here