En Uygun Konut Kredisi Veren Banka Hangisi?

1484
0
En Uygun Konut Kredisi Veren Banka Hangisi?

En Uygun Konut Kredisi Veren Banka Hangisi? Para piyasalarındaki ya da enflasyondaki değişiklikler konut kredisi faiz oranlarını anında etkilemektedir. 2018 yılı konutta faiz oranlarının yükselişe geçtiği bir yıl olduğundan ev almak isteyenler hangi banka daha uygun şartlarda kredi veriyor araştırmaya başlamıştır. En uygun konut kredisi veren banka hangisi merak edenler için detaylı araştırmalar sonucunda bu yazıdaki sonuçlar ortaya çıkmıştır.

En Uygun Konut Kredisi Veren Banka Hangisi?

Konut Kredisi Faiz Oranları

2018 yılının başında yaşanan konut kredisi faiz oranlarındaki yükseliş yıl ortasına gelinmesine rağmen devam etmektedir. Bu yükseliş çoğu bankanın oranlarının % 1’in üzerine çıkmasına neden olmuştur. Genellikle bankaların verdikleri konut kredisi faiz oranları % 1’in üzerinde olmakla birlikte sadece bir banka % 0.98 seviyesinde kalarak en uygun kredi veren banka unvanını kazanmıştır. En yüksek faiz oranı ise % 1.83 olarak rekor seviyeye ulaşmıştır. Bu oranların vade miktarıyla karşılaştırılarak karar verilmesi en doğru yaklaşım olarak karşımıza çıkmaktadır.

En Uygun Konut Kredisini Hangi Banka Veriyor?

En uygun konut kredisi hangi banka tarafından veriliyor değerlendirilirken faiz oranları dışında vade süresi de göz önüne alınmaktadır. 120 ay vade ile kredi veren Ziraat ve Halk bankası faiz oranı olarak % 1.38 değerini belirleyerek en uygun banka olma konusunda birinciliği paylaşmaktadır. Bu bankayı 120 ay vadede %1.38 faiz oranıyla Vakıfbank izlemektedir. Bu 3 devlet bankasından alacağınız konut kredilerinde bu faiz oranı geçerli olacaktır.

Bahsedilen 3 bankanın haricinde kalan bankaların konut kredisi faiz oranlarının tümü % 1’in üzerinde kalmaktadır. % 1.83’lik en yüksek faiz oranıyla 120 ay vade yapan Garanti bankası mortgage için en uygunsuz firma olarak rekor kırmaktadır.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi başvurusunda bulunmak ve bu başvuru sonucunda olumlu sonuç alabilmek için bazı şartları sağlamak gerekmektedir. Öncelikle herkesin sağladığı şartlardan bahsetmek gerekirse konut kredisi başvurusu yapan kişinin TC vatandaşı olması ve reşit olması gerekmektedir. Kişisel gereklilikleri sağlayan kişinin gelirini belgelemesi, kredi notunun yüksek olması ve son olarak da taksitleri ödeyebilecek düzeyde olduğunu belgelendirebilmesi şarttır. Tüm gerekli şartları sağlayan ve bunu belgelendiren kişiler herhangi bir bankaya başvurarak konut kredisi alabilmektedir. Sürecin olumlu sonuçlanması banka tarafından yapılacak değerlendirmeye bağlıdır.

Konut Kredisi Başvurusu

Diğer kredi başvurularına göre konut kredisi başvurusu biraz daha farklı şekilde ilerlemektedir. Öncelikle yapılan araştırmalar sonucunda en avantajlı krediyi veren banka seçilmelidir. Ardından krediyle alınmak istenen evin krediye uygun olup olmadığının araştırılması oldukça önemlidir. Bunun değerlendirmesi emlak konusunda bilirkişilik yapan SPK lisanslı emlak danışmanları yapmaktadır. Alınacak evi çeşitli kriterlere göre değerlendirmesinin ardından krediye uygun bulunması halinde bu eve fiyat biçmektedir. Belirlenen fiyat kredinin konusu olmakta, kredi hesaplaması da bilirkişinin biçtiği değere göre yapılmaktadır. Son olarak, gerekli belgeler bankaya teslim edilerek konut kredisi müracatı tamamlanmaktadır.

Konut Kredisi Gerekli Evraklar

Konut kredisi sırasında bazı evrakların hazırlanması gerekmektedir. Aksi halde bu evraklar olmadan başvuruların geçerli sayılması mümkün değildir. Konut kredisi için gerekli evraklar;

  1. Kredi için doldurulmuş ve ıslak imzalanmış başvuru formu
  2. TC vatandaşı olduğunu gösteren kimlik belgesi
  3. Maaş bordrosu ya da vergi levhası gibi geliri gösteren belgelerden birisi
  4. Eğer kredi alacak kişi serbest meslek erbabıysa bağlı olduğu meslek odasından alınan üyelik belgesi fotokopisi
  5. Kişi şirket sahibi ise bu şirkete ait ana sözleşmenin ticaret sicili gazetesinde yayınlanmış fotokopisi
  6. Satın alınmak istenen konut daha yeni yapımına başlanacak statüdeyse inşaat ruhsatı
  7. Eğer konutun yapımı başlamış ancak tamamlanmamışsa inşaat ruhsatına, kat mülkiyet belgesi de eklenmelidir. Kat mülkiyeti tapusu tamamlanmış binalardan da istenmektedir.
  8. Ekspertiz raporu olarak adlandırılan alınacak binanın bilirkişi tarafından değerinin biçildiğine dair rapor
Önceki İçerikBayram Kredisi Veren Bankalar
Sonraki İçerikZiraat Bankası 4747 – SMS İle Hesap Bakiyesi Sorgulama
Ekonomi, Finans Ve İş fikirleri Konusunda En Güncel Ve En Yeni Haberleri Sizlerle Paylaşmak Ve Azda Olsa Yardımcı Olmaktan Mutluluk Duymaktayım. Merak Ettiğiniz Konular Hakkında Bilgi Alışverişinde Bulunabilirsiniz.