Erkek Çocuğu Ölen Babasının Maaşını Alabilir mi?

15017
3

Erkek Çocuğu Ölen Babasının Maaşını Alabilir mi?

Babası memur veya işçi sınıfında olan erkek veya kız çocuklara, babasının vefatı halinde yetim maaşı bağlanmaktadır. Babası ölen erkek çocuğa maaş bağlanması için bazı koşullar bulunmaktadır. Öncelikle ölüm aylığı hakkında bilgi verelim. Ölüm aylığı; sigortalı olup gerekli prim koşulu sağlayıp vefat eden kişinin, öldükten sonra geride kalan anne, baba, eş ve çocuklarına bağlanan maaştır.

Ölüm Aylığı Kişiye Hangi Haklar Sağlar?

Ölüm aylığı verilecek kişiler, kanunda açıkça belirtilmiştir. Sigortalı olan kişilerin, sürekli iş göremezlik geliri, malullük halinde ve yaşlılık maaşı alanların, vefatı halinde eş, anne, baba ve çocuklarına maaş bağlanması yapılır.

Kimler Ölüm Maaşı Alabilir?

Ölüm aylığını almak için bazı koşullar bulunmaktadır. Babası vefat eden erkek çocuğu herhangi bir eğitim almıyor ise 18 yaşına kadar ölen babasının maaşını alır. Ancak lise ve dengi okulda okuyan erkek çocuk, 20 yaşına kadar ölen babasının maaşını alır. Üniversite eğitimi alan erkek çocuk, 25 yaşına kadar ölen babasının maaşını almaya hak kazanır. Ancak 25 yaşını geçmiş erkek çocuk, eğer sağlıklı ise, ölen babasının maaşını alamaz. Erkek çocuğu, SGK raporuna göre çalışma gücünü kaybetmiş ve yüzde 60 oranında engelli raporu almış ise; malul hale gelir ve hangi yaşta olursa olsun, ölen babasının maaşını almaya hak kazanır.

18 Yaşını Doldurmuş Erkek Çocuğun Vefat Etmiş Babasının Maaşını Alma Koşulu Nedir?

18 yaşını doldurmuş erkek çocuğu eğer herhangi bir eğitim kurumundan eğitim almıyorsa; vefat eden babasının maaşını, 5510 sayılı kanuna göre alamaz. Ancak 18 yaşını doldurmuş ve daha sonraki yaşta olan ve yüzde 60 oranında iş yapamaz raporu alan erkek çocuğu, kanunen malül sayılır ve ölen babasının maaşını almayı hak eder. 5510 sayılı Kanun’a göre kız ya da erkek olduğu fark etmeksizin, malul olan ve evlenmeyen; bekâr olan çocukların yaşı kaç olursa olsun, ölen babası üzerinden yetim maaşı alabilir. Ancak erkek çocukların kanunda belirtildiği gibi en az yüzde 60 oranında malul olması gerekir. Torba yasa ile eylül ayında, malul yerine engelli ibaresi gelmiştir.

Erkek Çocuğu Ölen Babasının Maaşını Alabilir mi?
5 (100%) 1 vote

3 YORUMLAR

 1. Babam bagkur emeklisidi oldu anem maasini aliyordu oldu ben erkek cocugum %79 ozurlu raporum var babamin maasini alabilirmiyim alir sam kac para

 2. Annen sağ mi ve senin gibi erkek kardeşin yada abin raporları yuzde60 üzerinde mi
  Bekar yada boşanmış ablan yada kız kardeşin kaç kişidir.

  Özetle şöyle söylim .

  Babanın maaşı yüzde100 bintl olsun.

  Annen sag ve tek sen varsın.
  Annen yüzde60 yanı 00tl
  Sen yüzde30 yanı 300tl alırsın.

  Annen sağ sen ve bir bacın olsa
  Yüzde50 annen 500tl
  Yüzde25 sen 250tl
  Yüzde25 bacın 250tl alırsınız.

  Tek sen isen
  Yüzde50 yanı 500tl alırsın .

  Iki çocuk yüzde40 400tl 400tl şeklinde

  Uç çocuk ve üzeri yüzde 100e eşit bölünür
  Dul eş yüzde75 yanı 750tl alır.

  Yanı bin tl örnektir. Babanın güncel maaşını sgk dan öğrenebilirsin.
  Umarım faydalı olmusdur .

 3. Merhaba eşim 16 yaşındayken babası vefat etmiş aynı zamanda eşim öz annesinin yanında değil de teyzesinin yanında kalıyormuş eşime hiç banka kartı vs gelmemiş ama abileri falan eşime annelerinin maaşının kesildiğini söylüyorlar 240 tl civarında eşim şuna 22 yaşında acaba o para hala bankada duruyormudur erkek çocuklarına 18 yaşına kadar kesildiğini öğrendik o para duruyorsa nasıl çekebiliriz bizi aydınlatabilirmisiniz yalnız eşimin annesi de vefat etti

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here