Erkek Yetim Aylığı Ne Zaman Kesilir?

1426
0

Erkek Yetim Aylığı Ne Zaman Kesilir?

Baba vefat edince ve baba memur emeklisi ise yetim aylığı bağlanır. Düzenlemelere göre çocuk, öğrenci ise yaş şartı bulunmaktadır ya da çocuk malul ve muhtaç ise yaş şartı aranmamaktadır. Babanın ölüm tarihinde çocuk 25 yaşını doldurmamış ise erkek çocuklara aylık bağlanır. Öğrencilik dışında malulen ve muhtaçlık şartı taşıyanlara yaş şartı aranmadan yetim aylığı bağlanabilir. Malullük şartı için sağlık kuruluşundan onay alınması halinde verilir.

SGK Başlatılması Durumunda

Bu şartlar dışında, kişiye SGK aylık bağladığı düşünüldüğünde, herhangi bir çalışma halinde bir gelir olacağından muhtaçlık durumu kalkacaktır ve aylık kesilecektir. Öğrenim görmekte olan erkek çocuk, en son yüksek öğrenim görürken 25 yaşına kadar aylık alabilir. Malul olmaları halinde yani; hak sahibi erkek çocuğunun gücünü en az %60 oranda yitirdiklerinde aldığı yetim aylığı belirli yaşa geldiklerinde, öğrenciliklerinin sona ermesinde ya da evlenmeleri halinde yetim aylıkları kesilmez. Eğer sağlıkları yerinde ise kız ya da erkek fark etmez aylıkları kesilir.

Yetim Aylığının Kesilmesini Gerektirmeyen Çalışmalar

  • Cezaevlerinde atölye vb. yerlerde meslek hastalığı ile tutukluların çalışmalarında,
  • Mesleki eğitim kanununda aday ve çırak işletmelerde eğitim gören öğrenciler iş kazası ve meslek hastalığı sigortasına bağlı okumaktayken yükseköğrenim görmeleri sırasında zorunlu staj görenlerin çalışmasında,
  • Haklarında iş kazası ile hastalık sigortası uygulanan kişilerin çalışmasında,
  • Meslek edindirme eğitimine katılan ve haklarında iş kazası sigortası hükmü uygulanan kişilerin çalışmasında,

Yükseköğretim kanunda, part time yani yarı zamanlı çalıştırılan öğrencilerin asgari ücretten az alanların çalışması gibi bu kapsamda yetim aylığı alırken çalışmaya başlayanların yetim aylığının kesilmemesi gerekir.

2017 Yetim Aylıkları Ne Kadar?

Yetim aylıkları, ölen kişinin yakınlarına devlet tarafından verilir. Yetim aylığı, kanunlara göre ödenecek miktar, vefat eden kişinin ölmeden önce ne kadar maaş alıyorsa ona göre hesaplanır. Ayrıca yetim aylıkları sadece çocuklara değil eşe de verilir.

Buna da dul aylığı denir. Yetim aylığı almak için ise Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmak gerekir ve değerlendirilir. Bu aylık, ölen kişinin sigortalı iken hayatını kaybetmesi durumunda SGK’ ya başvurması ile gerçekleştirilir. İşleme koyabilmek için gerekli belgeler verilerek işlem yapılabilir.

Erkek Yetim Aylığı Ne Zaman Kesilir?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here