Esgm Merkeze Gönderildi Ne Demek?

1353
0

Esgm Merkeze Gönderildi Ne Demek?

Esgm Merkeze Gönderildi Ne Demek? Rapor Parası Merkeze gönderildi ne demek? Bu durumlarda neler yapmalı haberimizin detayında…

Esgm Merkeze Gönderildi Ne Demek?

Yasal olarak Geçici İş Göremezlik Ödeneği olarak tabir edilen halk arasındaki yaygın tabirle rapor parası, rapor ücreti sigortalı vatandaşın, iş kazası, meslek hatalığı, analık gibi sebeplerle çalışamaması durumunda kendine verilen nakdi yardımdır.

Sigortalı iş göremezlik durumunu kurum tarafından yetkilendirilmiş doktor ya da sağlık kurulu raporuyla çalışamadığını belgelemek durumundadır. Sigortalı bu raporu aldığı zaman haftalık ya da aylık kazancındaki gelir kaybını Geçici İş Göremezlik Ödeneği ile telefi edebilecektir. Bu durumda olan sigortalı için en önemli nokta rapor alınmadan önce 3 (üç) aylık sigorta priminin ödenmiş olması zorunluluğudur.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği ile ilgili tüm işlemler elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmektedir. Sigortalı için düzenlenen raporlar hak kaybı ve zaman kaybının önlenmesi adına elektronik ortamda doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilir. Sağlık raporunun bitiş günü esas alınarak iş göremezlik ödeneği işlemleri başlatılır.

Sosyal Güvenlik Kurumu, iş göremezlik ödeneği hesaplamasında iş kazaları haricindeki raporlarda, ilk iki gün için ödeme yapmaz. Yani 1 – 2 günlük raporlar için iş göremezlik ödeneği alınamaz.

İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

Sigortalının aldığı raporun Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesinden sonra kurum gerekli hesaplamaları yaparak ödenmesi gereken miktarı belirler. Bu yardım miktarı Ziraat Bankası’na yatırılır. Sigortalının raporu için yardım alması yaklaşık 1 aylık bir süre de gerçekleşir. Sigortalı bu süreci https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden yani e-devletten takip edebilir.

E-Devlet’e giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nun İş Göremezlik Ödemesi Sorgula seçeneği ile işlemlerinizi kolayca takip edebilirsiniz. Bu sorgulama sırasında, halk arasındaki yaygın tabirle esgm sigortalı merkeze gönderildi, ödendi, emanete alındı ifadeleri görülebilir. Bu ifadelerden “merkeze gönderildi” Sosyal Güvenlik Kurumu’nun rapor işlemlerini tamamladığını ve onay sonrası Ziraat Bankası’na gönderileceğini ifade eder.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yardım miktarını bankaya gönderip işlemlerin bittiği sigortalıya kısa mesaj olarak bildirilir. Sigortalı bu aşamadan sonra parasını bankadan çekebilir.

Esgm Merkeze Gönderildi Ne Demek?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here