Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

504
0
Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi

Kredi çekmek isteyen kişi, çekeceği kredinin cinsine ve tutarına bağlı şekilde eşinin de gelir durumunun iyi olması gerekir. Bundan dolayı yüksek bir kredi çekilmesi takdirde bankalar eşinin sicilini de değerlendirmeye alır. Sebebi ise eşinin gelirine bakarak kredi alacak kişinin, taksitleri ödeyip ödeyemeyeceğine karar vermek içindir. Bazı bankalarda kredi almak isteyen kişinin ve eşinin gelir durumları toplanır ve ortalama kredi notuna göre değerlendirilir.

Eşimin Kredi Notu Düşük Beni Etkiler Mi?

Kredi almak isteyen müşterinin eşi yasal takipte olmamasına rağmen kredi notu düşük ise bu tarz durumlarda banka kişinin eşine ait kredi geçmişini inceleme altına alır. Kredi almak isteyen kişinin ve eşinin gelirleri yüksek miktarda ise büyük olasılıkla kredi çıkacaktır. Ayrıca kişi talep edeceği paranın, gelir durumlarından daha düşük olması da önemlidir. Yani talep edilen para gelir durumundan yüksekse bankanın kredi verme ihtimali de ona bağlı olarak düşer.

Eşim Yasal Takipte Beni Etkiler Mi?

Kişi kredi çekmek istediği zaman eşinin yasal takipte olması tabii ki de işi zorlaştıracaktır. Oluşabilecek bu tarz durumda ise kişiler yalnızca az miktarda ihtiyaç kredisi alabilir. Yani anlaşılan kredi çekmek isteyen bireyin eşi yasal takipte olmaması ve buna bağlı olarak kredi notunun da düşük olmaması göz önünde bulundurulur.

Hane Halkının Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

Ev halkına dâhil edilebilecek kişiler arasında, kişinin çocukları veya anne babası gibi kişilerle aynı evde yaşadığı takdirde ona ait ev halkının gelir durumuna da etkisi vardır. Bununla birlikte kredi almak isteyen kişi ev halkının gelir durumunun yüksek olduğunu belirtirse bu kişi için avantajlı olabilir. Dezavantajı ise yine talep edilen ücretin gelir durumundan yüksek olması ile oluşur.

Kira Durumunun Alınacak Krediye Etkisi

Oturduğunuz evin size ait olması veya kira olmasının da alacağınız kredi üzerinde etkisi bulunmaktadır. Kredi başvurunuz esnasında size evinizin kira mı yoksa size mi ait olduğu sorulur. Eğer kira da oturuyorsanız bu durum gelirinizden kira gider olacak demektir ve alacağınız maksimum kredi miktarı düşmektedir. Bunun için ev sahibi sizseniz daha avantajlı olursunuz.

Bunun yanı sıra hem eviniz hem de yatırım amaçlı aldığınız kiraya verdiğiniz ev varsa buda aylık gelirinizin üzerine ek gelir eklemenizi sağlar. Bunun için kiracı ile kira sözleşmesi yaptırmış olmanız gerekmektedir. Bu kira sözleşmesini bankaya ek gelir olarak sunabilirsiniz.

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here