Evde Bakım Maaşı (Parası) Yatan İller Ekim 2017

1620
0

Evde Bakım Maaşı (Parası) Yatan İller Ekim 2017

Evde bakım maaşı alabilmek için bazı kriterler vardır. Bunlardan ilk tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan en az %50 oranında engelli ve ağır engelli bölümünde ‘evet’ ibaresi olmalıdır. Ağır engelli ibaresi kişilerin fizyolojik yani temel ihtiyaçlarını gideremeyecek olan kişilere verilmektedir. Rapor çocuklarda 1 ve ya 2 senelik olarak verilmekte, çocukların raporları genelde süresiz olmamaktadır.

İkinci olarak bakıma muhtaçlık olması gerekmektedir. Yani kişi yeme, içme, lavabo, banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor olması gerekmektedir. Üçüncü ve son olarak ise gelir kriteri vardır. Bakıma muhtaç kişilerin yaşadıkları evdeki toplam nüfus başına düşen miktarın net asgari ücretin 3’de 2’sini geçmiyor olması gerekmektedir. Tüm kriterler uygunsa kişi bakım maaşı almaya hak kazanabilir.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir? 

Bakıma muhtaç kişiye bakacak kişinin akraba olması ve ya mahkeme tarafından vasisi seçilmesi gerekmektedir. Bakıcı olarak kişinin bakım yapılacak kişiyle aynı adreste kalması gerekmektedir. Ancak yapılan heyet incelemelerinde bakıcı, ihtiyaç olduğu dönemlerde bakım verebilecek mesafedeyse ve heyet yapılabilir kanaati getirmişse yakın mesafede oturan vasisine ve ya akrabasına verebilmektedir.

Engellinin veya bakan kişinin baktığı ev veya kullandıkları araba bakım maaşı almaya engel değildir. Fakat kirada başka bir ev varsa o da gelir olarak sayılır ve hesaplamaya alınır. Hesaplama sonucunda gelir kriterini aşmıyorsa yine de bakım maaşı alabilirler.

Faydalı Konu: Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Bankada birikmiş para altın döviz hesabı olan engelli ve / veya bakıcının banka hesapları aylık faiz kar oranları hesaplanır, yine gelir kriterini aşmıyorsa bakım maaşı alabilirler. Bakıcılar engellinin bakımını aksatmayacak şekilde ve gelir kriterini aşmayacak şekilde evden çalışmaya devam edebilir hatta çalışmasından ötürü sosyal güvencesi bile olsa bakım maaşını almaya engel teşkil etmez.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde bakım maaşı yatan illerin listesini yattıkça bu sayfamız üzerinden sizlerle paylaşacağız. Sitemizi takip etmeye devam edin.

Evde Bakım Maaşı (Parası) Yatan İller Ekim 2017
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here