Evde Bakım Maaşı (Parası) Yatan İller Haziran 2017

4320
0

Evde Bakım Maaşı (Parası) Yatan İller Haziran 2017

Evde bakım maaşı engelli ailelerine ve yakınlarına verilir. Çünkü bir engellinin yaşam koşulları oldukça zordur. Ailesinden ya da çevresinden destek alması gerekir. Engellilerin ve ailelerinin yükünü hafifletmek için devlet tarafından belirli bir para ödenir.

Kimler Engelli Maaşı Alabilir?

2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanununun Ek 7. maddesi gereğince tuvalet, beslenme, giyim gibi en temel ihtiyaçlarını bile yapamayan özürlülere evde bakım ücreti verilmektedir. Bu maaş ağır özürlü vatandaşın bakım yükümlülüğünü üstüne almış ailesine ya da bakıcısına verilir.

Evde Bakım Ücreti Almak için Ne Yapılmalıdır?

Evde bakım ücreti alabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapmak gerekir. Başvurunun kabul edilmesi için gerekli şartların uygun olması gerekir.

16.10.2010 tarihli resmi gazetede yayınlanan Özürlülük Ölçütü, Özürlülük Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Raporu Hakkında Verilecek Rapor kapsamında hastaneden sağlık raporu alınır. Özürlünün ailesinin gelir düzeyi, özürlüye bakılacak ortam değerlendirilir.

Başvuru yapılması için kimlik fotokopileri, hastaneden alınmış ağır özürlü raporu, vesikalık fotoğraf, ailenin dışından birisi bakacaksa varisi olduğunu gösteren belgelerin hazır olması gerekir.

Başvuru yapıldıktan 5- 6 ay sonra sonuçlar belli olur.

Haziran 2017’de Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileridir?

Evde bakım maaşı 960,58 liradır. Bu maaşın zamlanması beklenmektedir. Haziran ayının 12’si ile 17’si arasında bu paranın yatması beklenmektedir. Hangi illere ve hesaplara yattığını TC sorgulama, maaş sorgulama linkleri tıklayarak öğrenilebilir.

Banka şubesine gitmeden de internet bankacığı ile paranın yatıp yatmadığı öğrenilebilir. Şu an itibariyle Haziran 2017 Engelliler evde bakım ücreti yatan iller görülememektedir. Fakat diğer aylara bakarak bu paranın ne zaman yattığı belli olmaktadır. Genellikle ayın ortasında bu para yatmaktadır. İnternet ortamında hangi illere para yattığını gösteren siteler mevcuttur.

Bu siteler sürekli güncellenerek en hızlı bilgiye ulaşmayı sağlar. Böylece manevi olarak zor yaşam şartları içinde yaşayan engelli ve aileleri için maddi destek sağlanmış olur. Çünkü birçok aile engelli çocukları ya da yakınlarından dolayı çalışamamaktadır. Bu anlamda maddi destek çok önemlidir.

Evde Bakım Maaşı (Parası) Yatan İller Haziran 2017
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here