Evde Bakım Maaşı (Parası) Yatan İller Mayıs 2017

7660
0

Evde Bakım Maaşı (Parası) Yatan İller Mayıs 2017

Devletimiz tarafından evde bakıma ihtiyacı olan kişilere bakanlara bir bakıma teşvik olması açısından aylık ödeme yapılmaktadır. Her ay düzenli olarak yapılan ve yıldan yıla yenilenen evde bakım maaşı 15-25 tarihleri arasında yatmaktadır.

Evde Bakım Parası Kimlere Verilmektedir?

Evde bakım maaşı kendine bakamayacak durumda olan ve bakıma muhtaç olduğundan dolayı engelli vatandaşlarımıza tanınmış bir haktır. (Üvey çocuklar da dahildir.) Bu kişilere bakan herhangi bir akrabasına verilmektedir.

Evde Bakım Ücreti Alma Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı başvurusu yapıldığında başvuran kişilerde 3 şart aranmaktadır. Bunlar;

  • Bakıma muhtaç kişinin ağır engelli olduğunu kanıtlayan sağlık kurulu raporu
  • Bakıma muhtaçlık kriterlerine uygun olması
  • Belirlenmiş olan gelir kriterlerine uygunluk

Maddeleri tek tek açacak olursak;

1 )Bakıma muhtaç kişinin ağır engelli olduğunu kanıtlayan sağlık kurulu raporu: Bunun için bir hastaneye başvuru yapmanız gerekmektedir. Hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel durumunu gösteren en az %50 engel durumunu gösteren bunun yanı sıra “ağır engelli” bölümünde evet yazılı bir rapor almanız gerekmektedir.

2 ) Bakıma muhtaçlık kriterlerine uygun olması: Bakıma muhtaç kişinin gerek yemek yeme gerekse kişisel ihtiyaçlarını yapmakta tek başına yetersiz kalması durumunda bir başkasının yardımına ihtiyaç duyacağı için bu şartta aranmaktadır.

3) Belirlenmiş olan gelir kriterlerine uygunluk: Bu şartta da bir hane de yaşayan kişilerin kişi başı gelir askeri ücret alan bir kişinin kazandığı ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Bunun yanı sıra onay alabilmeniz için sizden bankalar ve çeşitli kurumlardan mal varlığınız ve maaş durumlarınız hakkında yazı istenecektir. Bu kurumları tek tek dolaşarak ilgili alanları görevliler tarafından doldurulup imzalanmasını sağlamakla hükümlüsünüz.

Evde Bakım Ücreti Ne Zaman Yatar?

Evde bakım maaşı her ayın sonlarına doğru yatmaya başlamaktadır. Ayın 10’nundan itibaren yatmaya başlayıp 15-20 sine kadar bazı illerde uzamaktadır. Sizlere sayfamız üzerinden evde bakım maaşı yatan illeri paylaşacağız. Ziraat Bankası hesaplarınız dan sizlerde ara ara hesabınızı kontrol edebilir ve bakım ücretinizin yattığını görebilirsiniz.

Bakıcı Maaşı Yatan İller Mayıs 2017

1- Amasya
2- Tokat
3- Diyarbakır
4- Afyonkarahisar
5- Antalya
6- Malatya

Güncel liste için sitemizi ziyaret etmeye devam edin.

Evde Bakım Maaşı (Parası) Yatan İller Mayıs 2017
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here