Evde Bakım Maaşına Zam Gelecek Mi?

1423
0

Evde Bakım Maaşına Zam Gelecek Mi?

Evde bakım maaşını ailesinde engelli bakıma muhtaç kendini tek başına temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişilere bakıcı şahıslara aylık olarak verilen yardım ve destek amaçlı ödenektir. İsmi maaş olsa da sosyal destek projesidir. Bu proje kapsamında ödenek engelli kişiye değil engelli kişiye bakan yardımcı olan tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve gideren şahsa verilir.

Zam Gelecek Mi?

2017 senesinin asgari ücret zam oranlarının belirlenmesi ile birlikte evde bakım maaşı da gerekli düzenlemeyi almıştır. Bu düzenlemeye göre 2017 için asgari ücrete uygulanan zam oranı ile kişi başına hak edilen evde bakım maaşı 847 TL ye ulaşmıştır.

2017 Evde Bakım Maaşı Miktarları

Bir önceki başlık altında kişi başına düşen geliri hesaplamıştık. Devletin 2017 için belirlediği maaş yılın ilk 6 ayı için 952,47 TL olarak belirlenmiştir. Son yarısı için ise 990,57 TL olarak karara bağlanmıştır. Bu işleme göre asgari ücrete yapılan zam geçen yıl ve bu yıl olduğu gibi tüm seneye bölüştürülmüştür.

Önceki yıllarda ilk yarısında zam yapılırken ikinci yarıyılda da zam yapılmaktaydı yani 1 bütün sene içerisinde iki defa zam görülmekteydi. Devlet tarafından değiştirilen zam kapsamı dolayısıyla yılda 1 kez olmak sureti ile zam yapılıyor oldu. Bu durum devletin kârı için uygulanan bir değişikliktir. Asgari ücret üzerinden yapılan zammı değerlendirilecek olunursa 104 TL gibi bir rakam zam yapılmış olduğu belirlenmektedir.

Asgari ücrete gelen zam ile birlikte maaşınız üzerinden kişi başına düşmüş olan geliri hesaplamanız gerekmektedir. Eğer kişi başına düşen gelir 305 TL’yi aşıyor ise evde bakım maaşınız her an kesintiye uğrayabilir. Bunun nedeni yasa ve yükümlülükler gereğince bir ailede net maaş üzerinden yapılacak hesaplama net maaş/kişi sayısı= kişi başına düşen milli gelir olduğu için evde bakım maaşını alan her bireyin devlet tarafından yapılan her zamdan sonra bu hesaplamayı yapması ve kontrol etmesi gerekir. Aksi halde devlet tarafından evde bakım maaşını alan kişi cezalı konuma düşerek ödenen miktarların geri alınma kararı ile de karşı karşıya kalabilmektedir.

Evde Bakım Maaşına Zam Gelecek Mi?
5 (100%) 1 vote

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here