Evde Bakım Maaşları Kaç Ay Boyunca Ödenir?

683
0

Evde Bakım Maaşları Kaç Ay Boyunca Ödenir? Evde bakım maaşı olarak bilinen, engelli yakınına bakmak için gerekli şartları yerine getiren kişilerin aldığı bakım ödeneği, evinde günlük temel ihtiyaçlarını karşılayamayan engelli ya da hastası olanların gerekli belgelerle bulundukları yerdeki Sosyal Hizmetler Müdür2018 evde bakım maaşı ne kadar oldu?lüklerine başvurularını yaptıktan sonra maaş bağlanması için ne kadar süre bekleyecekleri he bir merak konusu olmuştur. Evde bakım maaşı kaç ayda bağlanır, sorusu internet üzerinde en çok aranan konulardan biridir.

Başvurusu Kabul Edilenler İçin Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Evde bakım maaşı şartları sağlayanlar, gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvurularını yaparlar ve beklemeye başlarlar. Bürokratik işlemlerin sonucunda başvuru kabul edildiğinde, evde bakım maaşının yatırılacağı bankada hesap açılması istenir. Genellikle Ziraat Bankası’nda hesap açılır. Eğer farklı bir bankada hesap açılacaksa bu, yetkililere bildirilmelidir. Maaş bağlandıktan sonra, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nce görevlendirilen kişiler gerekli gördüklerinde ya da yılda bir kez bakım hizmetini verecek olan kişiye uygulanacak kurallar hakkında rehberlik ederler. Ayrıca, bakım hizmetinin de belirli bir plan dâhilinde verilip verilmediğini kontrol ederler ve hane halkı gelirinde değişiklik olup olmadığı hakkında bilgi alır. Yetkililer yaptıkları gözlemler ve tespitler ile ilgili İl Müdürlüğüne rapor verirler.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Bağlanır?

Evde bakım maaşı olarak bilinen ödeneğin, gerekli tüm şartlar yerine getirildikten sonra ve başvuru süreci tamamlandıktan sonra, ülkemizdeki bürokratik sürecin yavaş işlemesi nedeniyle biraz uzun sürmektedir. Bu durum da başvuru sahipleri tarafından tepki ile karşılanmaktadır. Evde bakım maaşlarının bulunulan ilde hesaplara yatmaya başlaması, ilçeler arasında bile saat hatta gün farkı nedeniyle sorunlara yol açmaktadır. Ancak, bulunulan yerdeki il ve ilçelerde evde bakım parası yatmış olsa da hala hesapta para yoksa bulunulan yerdeki Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvurarak en net bilgi alınabilir.

Evde Bakım Maaşı Kaç Ayda Bağlanır?

Evde bakım maaşı için başvurular ve bu başvuruların sonuçlarının açıklanması illerin yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Başvuru yapılan yerdeki başvuru sayıları, orada bulunan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde çalışan sayısına bağlı olabilir. Başvuru sayısının fazla olması, çalışan memurların başvurulara yetişememesine neden olmaktadır. Bazı kimseler maaşlarının 2-3 ay gibi kısa sürede bağlandığını belirtmişlerdir. Ancak, bu bir ölçü değildir ve illerdeki nüfus yoğunluğu ile alakalı bir durumdur. Büyükşehirlerde ki nüfus yoğunluğu ile küçük ilçelerin nüfus yoğunluğu ve başvuru sayıları bir değildir. Bu nedenle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu illerde süreç daha fazla uzamaktadır. Başvuru sonuçları genellikle 6-7 ay içinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlandıktan sonraki ay da hesaplara maaşlar yatmaktadır. Bazı küçük illerde ve ilçelerde bu süreç 2-3 aya kadar inmektedir. Genellikle ortalama 5-6 ay içinde başvurular sonuçlanarak maaşlar bağlanmaktadır. Evde bakım maaşları her ayın 8’inde ödenmeye başlar ve yoğunluğun durumuna göre ayın 20’sine kadar tamamlanmaktadır. Resmi tatillerde süreç biraz daha uzayabilmektedir.

Bildirim Zorunluluğu

Başvuru sırasında hangi şartlar gerekli ise, bu şartların değişmesi halinde Sosyal Hizmetler’e bildirilmesi gerekir. Bakmakla yükümlü birey sayısındaki artış veya azalış durumunda hanedeki kişi başına düşen gelir artacağından maaş kesilir ve geriye dönük ödemeler faiziyle geri istenir. Engellinin ve hane halkının gelirlerindeki değişiklikler en geç bir ay içinde bildirilmelidir. Engellinin vefatı durumunda en geç on beş gün içinde bildirim yapılmalıdır. Engellinin ikametgâh adresinin değişmesi halinde en geç on beş gün içinde bildirimde bulunulmalıdır. Bakıcının değişikliği durumunda on beş gün içinde bildirim yapılmalıdır. Sağlık raporu süreli olan engellinin, rapor tarihi sonunda raporunun yenilenerek bildirilmesi gerekir.

Düşünceleriniz Bizim İçin Önemlidir!

Please enter your comment!
Please enter your name here