Faizler Düşünce Ev Kredisi Tekrardan Nasıl Yapılandırılır?

266
0

Faizler Düşünce Ev Kredisi Tekrardan Nasıl Yapılandırılır?

Ev kredisi uzun vadede ödenen kredi taksitleri sayesinde, konut almak isteyenler için oldukça avantaj sağlayan krediler arasında yer almaktadır. Özellikle de geliri müsait olan ve bankalar tarafından kredi kullanması konusunda sıkıntı yaşamayan kişilerin, ev kirası ödemek yerine tercih ettikleri yöntemler arasında bulunmaktadır. Ev kredisi sayesinde kira ödemek yerine sağlanan uzun vadeler süresince, kredi taksit ödemesi yapılarak ev sahibi olunmaktadır.

Ev kredisi tekrardan yapılandırma işlemi nedir?

Bankadan çekilen ev kredisi sonrasında, vade uzun olduğu için belirli zaman dilimlerinde faizlerde düşüş yaşandığında, kredi çekilen bankadaki kredi ödemesi daha uygun faiz oranı sunan başka bir bankaya kaydırılabilmektedir. Bu sayede ödenen kredi konusunda daha fazla maddi avantaj sağlanmaktadır.

Bazen de başka bir bankaya geçiş yapmadan, kredinin çekildiği bankanın faiz oranlarında yaşanan düşüşe bağlı olarak, kredi yeniden yapılandırılma işlemleri aynı bankadan yapılabilmektedir. Aslında uygun faiz düşüşünün oluşmasına bağlı olarak, aynı bankadan konut kredisi yapılandırma işleminin yapılması, erken kredi kapatma cezası ve yeni kredi çekme masraflarını ortadan kalkması açısından daha karlı olabilmektedir.

Ev kredisi yapılandırmasına neden ihtiyaç duyulmaktadır?

Belirli zamanlarda banka faiz oranlarında yaşanan düşüşe bağlı olarak, bu avantajdan yararlanıp daha az miktarda kredi geri ödemesi yapmak isteyen kişiler tarafından, konut kredisi yeniden yapılandırılma işlemi yapılmaktadır. Yapılandırma sayesinde kredi geri ödemesi toplam tutarında azalış sağlanmaktadır. Geçim durumuna bağlı olarak kredi taksitleri daha da kısaltılarak faiz oranından kar sağlanabilmektedir.

Başka bankadan ev kredisi yapılandırılmasında dikkat edilecekler

Çekilen ev kredisi sonrasında faizler düştüğünde başka bir banka daha avantajlı imkanlar sunduğunda, yapılandırma yapılırken uygulanacak masraflar ve giderleri iyi hesap ederek banka değişikliği yapmak gerekmektedir. Ev kredileri erken kapatıldığında belirli bir miktar ceza ödemesi yapmak gerekmektedir. Aynı zamanda farklı bir bankadan yeniden ev kredisi yapılandırması için işlem yapıldığında dosya masrafı, ipotek işlemleri gibi birçok masraf alınabilmektedir. Yapılandırma yapılacak bankanın sağladığı kar miktarının tüm kredi kapatma ve yeni kredi çekme masraflarını karşılıyor olması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here